Menu
Patronat honorowy Patronage

Subiektywne podsumowanie 2016 roku w energetyce i górnictwie

Ponownie postanowiliśmy podsumować mijający rok przez pryzmat Waszych oczu. Wśród dziesięciu tekstów znajdziecie te najczęściej czytane, cytowane i komentowane. Zapraszamy do lektury.

Ponownie postanowiliśmy podsumować mijający rok przez pryzmat Waszych oczu. Wśród dziesięciu tekstów znajdziecie te najczęściej czytane, cytowane i komentowane. 

{norelated}To było dwanaście niezwykle ciekawych miesięcy w polskiej energetyce i kolejny bardzo dobry rok dla naszej redakcji. Większa o ponad połowę liczba odsłon i blisko 3,5 tys. waszych komentarzy na samym portalu WysokieNapiecie.pl oraz kilkukrotnie więcej pod naszymi artykułami w portalach partnerskich, to dla nas znak, że pogłębiona dyskusja o polskiej energetyce jest niezwykle potrzebna.

Bardzo cieszy nas także kilkukrotne docenienie naszych dziennikarzy w konkursach dla mediów zajmujących się gospodarką, energetyką i ochroną środowiska, w tym niezwykle prestiżowa nagroda specjalna kapituły konkursu Narodowego Banku Polskiego przyznawana najlepszym dziennikarzom ekonomicznych mijającego roku.

Zestawienie otwiera jeden z ostatnich artykułów 2016 roku ─ Historyczny rekord. Wiatraki dostarczyły 1/3 mocy w Polsce, który dotarł do blisko 80 tys. odbiorców na Facebooku, był szeroko komentowany (blisko 60 razy na WysokieNapiecie.pl, 80 razy na Bankier.pl, czy 160 razy na wykop.pl), a także wielokrotnie przedrukowywany i omawiany m.in. przez stacje TVP1, TVN24 BIS, TOK FM, Polskie Radio, Onet, WP, Forsal, Bankier, Money i wiele innych.

To symboliczne podsumowanie roku, w którym powstało rekordowo wiele wiatraków (ponad 1200 MW), odnotowano rekordowo wysoką produkcję w tej technologii (ponad 10 TWh do końca listopada, a więc już tyle, co w całym 2015 roku) i ich rekordową moc (ponad 4,8 GW). Jednocześnie istotnie ograniczając ich rozwój poprzez tzw. ustawę antywiatrakową i niewielki wolumen do rozdysponowania na przyszłorocznej aukcji OZE (ok. 150 MW).

Na drugim miejscu, z blisko 20 tys. odsłon na samym portalu WysokieNapiecie.pl i kilkudziesięcioma tysiącami u naszych partnerów medialnych, znalazł się artykuł Sytuacja na granicy Polski i Niemiec grozi europejskim blackoutem. Popularność zyskało także jego anglojęzyczne tłumaczenie: Situation on Polish-German border poses threat of European blackout. Artykuł porusza niezwykle ważną kwestię przepływów kołowych energii z północy Niemiec na południe Europy. Efekt uboczny niemieckiej Energiewende ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Europy Środkowo-Wschodniej. Na szczęście pięć miesięcy po publikacji tego artykułu sytuację znacznie poprawiło uruchomienie tzw. przesuwników fazowych i wejście w życie umowy między PSE i niemieckim 50 Hertz.

Nie zmieniło to faktu, że latem Polska energetyka była w najtrudniejszej sytuacji w Europie, czemu poświęcony był czwarty tekst w zestawieniu, także wielokrotnie cytowany (m.in. przez stację TVN24 BiS, czy Gazetę Wyborczą) i szeroko komentowany (m.in. blisko 140 razy na wykop.pl).

Opisane w analizie przewidywania PSE i europejskiej organizacji ENTSO-E w znacznej mierze potwierdziły późniejsze wydarzenia, którym poświęcony był piąty tekst w zestawieniu ─ Rekord zapotrzebowania pobity. Mieliśmy najdroższą energię w Europie (ponad 35 tys. odbiorców na Facebook oraz 560 poleceń i 140 komentarzy na wykop.pl). Na szczęście operatorowi systemu przesyłowego udało się uniknąć czarnego scenariusza (nomen omen), a więc ponownego wprowadzenia ograniczeń w dostępie do energii elektrycznej dla przemysłu. Dobitnie przyczyniło się do tego m.in. zakończenie remontów części bloków węglowych, otwarcie nowej elektrociepłowni gazowej we Włocławku, uruchomienie handlu na granicach z Niemcami, Ukrainą i Litwą oraz oddanie do użytku blisko 100 MW instalacji fotowoltaicznych, tyle samo biomasowych i 30 MW w biogazowniach.

Szóste miejsce zajęła obszerna analiza 10 faktów i mitów o farmach wiatrowych w Polsce, pokazująca blaski i cienie tej technologii i wzbudzająca wiele emocji zarówno na WysokieNapiecie.pl (ponad 50 komentarzy), jak i w serwisach partnerskich (m.in. Forsal.pl). Artykuł był także aż dwukrotnie nagradzany. Była to odpowiedź nie pojawiające się w przestrzeni publicznej przekłamania i nieścisłości pojawiające się z obu stron swoistego konfliktu interesów, a co gorsza, także w wypowiedziach polityków i urzędników odpowiedzialnych za energetykę.

Równie duże emocje wzbudziły także dwa artykuły dotyczące górnictwa ─ Premia ważniejsza od pracy z blisko 600 komentarzami na portalu Onet oraz Górnicy czarują rząd cyframi z niemal 300 komentarzami czytelników Onetu i ponad 60 użytkowników wykop.pl. Równie często na Onecie komentowana była analiza Ustawa antywiatrakowa dotknie 4% terytorium Polski i nieruchomości o wartości 7 mld zł.Fatalnie przygotowane przepisy ograniczające prawo budowy nie tylko farm wiatrowych w pobliżu domów, ale także domów w pobliżu farm wiatrowych niestety została przyjęta bez głębszej refleksji, co odczują właściciele nieruchomości o wartości ok. 7,5 mld zł.

Zestawienie zamyka artykuł Bez systemu wsparcia ZE PAK jest spakowany z blisko500 komentarzami czytelników Onet.pl. Analiza pokazuje sytuację Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin bez wprowadzenia systemu wsparcia np. w postaci rynku mocy. Ministerstwo Energii przygotowało już projekt konkretnych rozwiązań w tej sprawie, jednak wymagają one jeszcze przygotowania rozporządzeń i notyfikacji Komisji Europejskiej, której losy będą się ważyć w 2017, a być może jeszcze 2018 roku.

Zobacz także: Subiektywne podsumowanie 2015 roku w energetyce

Bartłomiej Derski z portalu WysokieNapiecie.pl tłumaczył widzom Teleexpressu skutki wyjątkowo silnego wiatru na produkcję energii elektrycznej w Polsce.

Dziennikarz WysokieNapiecie.pl mówił na antenie radia TOK FM o tym o ile i dlaczego zmieni się przyszłoroczny rachunek za prąd przeciętnej rodziny i jak to się może zmieniać w przyszłości.

Systemy magazynowania energii oparte na akumulatorach bez problemów wygrały w Wielkiej Brytanii ostatnią aukcję na moc, a wcześniej aukcję na usługi stabilizacji pracy systemu energetycznego. W aukcji na sezon zimowy 2020/2021 baterie zdobyły ok. 1 procent zakontraktowanej mocy.