Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Subiektywne podsumowanie 2015 roku w energetyce

Subiektywne podsumowanie 2015 roku w energetyce

W mijającym roku nie brakowało emocji w sektorze energetycznym – ryzyko blackoutu, walka o przetrwanie górnictwa, zmiana systemu wsparcia OZE, zmiana rządu, wymiany zarządów spółek energetycznych. Rok 2015 podsumowujemy subiektywnie – zestawieniem 10. artykułów, które najbardziej Was zainteresowały.

energetyka mix – 2015

W mijającym roku nie brakowało emocji w sektorze energetycznym – ryzyko blackoutu, walka o przetrwanie górnictwa, zmiana systemu wsparcia OZE, zmiana rządu, wymiany zarządów spółek energetycznych. Rok 2015 podsumowujemy subiektywnie – zestawieniem 10. artykułów, które najbardziej Was zainteresowały.

energetyka mix%20 %202015Na wstępie dziękujemy Wam – naszym Czytelnikom – że byliście z nami kolejny – a wielu z Was pierwszy – rok, ponieważ po raz kolejny odnotowaliśmy podwojenie liczby odsłon naszych tekstów i liczby czytelników. Kolejny raz pobiliśmy także rekord liczby komentarzy, w których zabieraliście głos blisko 2 tys. razy w naszym portalu i dziesiątki tysięcy razy pod naszymi tekstami publikowanymi w innych mediach. Rosnąca poczytność i coraz więcej niezwykle ciekawych komentarzy to ogromny zastrzyk energii do pracy w kolejnym roku.

{norelated}Dlatego właśnie przez pryzmat Waszego zainteresowania naszymi artykułami postanowiliśmy podsumować mijające dwanaście miesięcy w branży energetycznej. Musimy przyznać, że dziesięć najczęściej czytanych przez Was tekstów to niezwykle trafny wybór.

szczyty%20zapotrzebowaniaZestawienie otwiera artykuł Justyny Piszczatowskiej Wracają stopnie zasilania. Blackout coraz bliżej z ponad 40 tys. odsłon, 480 poleceniami na wykop.pl, 290 polubieniami na facebooku oraz ponad 50 komentarzami.

Artykuł bez wątpienia porusza najważniejszy temat 2015 roku w polskiej energetyce. Czarny scenariusz, przed którym eksperci ostrzegali od kilku lat, stał się faktem. Konieczność wprowadzenia ograniczeń w dostawach energii to efekt dryfowania polityki energetycznej państwa między coraz ostrzejszymi normami ekologicznymi, pogarszającymi się warunkami ekonomicznymi, brakiem większych inwestycji w zarządzanie popytem oraz stawianiem na duże bloki węglowe, jako dogmatycznej podstawy bezpieczeństwa energetycznego państwa. Wydarzenia z sierpnia pokazują, że nowy rząd powinien możliwie szybko wprowadzić zmiany, jeżeli chce uniknąć powtórzenia tej sytuacji.

wegiel brunatny prognoza wydobyciaKolejne miejsce w zestawieniu zajął inny sierpniowy artykuł o prowokacyjnym tytule W Polsce kończy się węgiel. Duża liczba zamieszczonych pod nim komentarzy za i przeciw postawionej tezie pokazuje jak potrzebna jest poważna debata publiczna nad kierunkiem rozwoju krajowej energetyki. To sektor, który nadal w blisko 90% oparty jest na paliwie, które będzie coraz trudniej dostępne w kraju ze względów ekologicznych, społecznych, technicznych i – co prawdopodobnie najistotniejsze – ekonomicznych. Brakuje jednak długofalowej strategii uwzględniającej ten problem z szerokim poparciem politycznym i społecznym.

Trzecie miejsce zajęła analiza Obserwatora Legislacji Energetycznej – Jakie zmiany prawne czekają energetykę w 2015 roku? Jej wysoka pozycja w zestawieniu jest najlepszym dowodem na istnienie kolejnego problemu branży energetycznej – dużej zmienności regulacji. Brak stabilności legislacyjnej przekłada się na wzrost ryzyka inwestycyjnego, to z kolei prowadzi do pogarszania się bilansu energetycznego, a odpowiedzią polityków na to jest próba wprowadzania kolejnych regulacji w sektorze. W ten sposób koło się zamyka. To oczywiście bardzo uproszczony obraz rzeczywistości, który nie uwzględnia m.in. ogromnego wpływu unijnej legislacji na krajowe przepisy. Nie mniej jednak pokazuje także reaktywną postawę polskiego rządu w stosunku do realizowanej przez całą Unię Europejską strategii.

produkcja zuzycie energii w polsceArtykuł pt. Polska importerem prądu. Pierwszy raz od 1989 należał jednocześnie do jednych z najczęściej cytowanych w innych mediach. Ta, wydawałoby się relatywnie nieznaczna zmiana, to jednocześnie pierwsza oznaka narastającego problemu konkurencyjności polskiej energetyki na europejskim rynku. Krajowe elektrownie węglowe nie są wstanie konkurować cenowo z dotowanymi elektrowniami odnawialnymi. W efekcie coraz szerszym strumieniem będzie do nas trafiać tania energia z Niemiec i Skandynawii, wypierająca nasze elektrownie.

wegiel energetyka fuzjaPiąte miejsce w zestawieniu zajął tekst Grupy energetyczne mogą się połączyć.Dalsza konsolidacja sektora miałaby wpływ nie tylko na pracowników i akcjonariuszy łączonych spółek energetycznych, ale przede wszystkim dla ich klientów. Nie dziwi więc duże zainteresowanie tym tematem.

Blisko sześćdziesiąt komentarzy naszych Czytelników pod szóstym tekstem w zestawieniu – Ustawa o OZE ponownie z taryfami gwarantowanymi – pokazuje, jak żywa jest wciąż dyskusja o roli rozproszonych odnawialnych źródeł energii w krajowy systemie energetycznych, kosztach ich wsparcia i wpływie na gospodarkę. Ostre spory parlamentarne wokół ich wsparcia nie ucichły i wszystko wskazuje na to, że 2016 rok będzie okresem dalszej walki politycznej w tym obszarze, o czym pisaliśmy także w zajmujących odpowiednio siódme i ósme miejsce w zestawieniu artykułach Ustawa o OZE podzieliła koalicję i PSL oraz Senat uchwalił ustawę o OZE. Nieoczekiwane zmiany.

2015 06 29%20koniec%20wgla%20w%20polsceDziewiąte miejsce zajął jeden z naszych angielskojęzycznych artykułów – Is Polish coal doomed to extinction? Wywiad z Philipem Garnerem, dyrektorem generalnym brytyjskiej konfederacji producentów węgla Coal Pro to swoisty przewodnik dla polskiego rządu. Na pół roku przed zamknięciem ostatniej głębinowej kopalni węgla kamiennego na Wyspach (które miało miejsce kilkanaście dni temu) Philip Garner opowiadał o błędach, które popełniono i przestrzegał polski rząd przed ich powtórzeniem.

oze pv niemcy 2015 solarZestawienie dziesięciu najczęściej czytanych tekstów dziennikarzy WysokieNapiecie.pl w 2015 roku zamykamy swoistą klamrą. Artykuł Czy fala upałów nas czegoś nauczy?, podobnie jak nr 1 na naszej liście, traktuje o sierpniowych problemach z dostarczeniem energii do odbiorców i jest jednym z głosów w dyskusji o tym jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Wart podkreślenia jest fakt, że w pierwszej dziesiątce nie znalazł się żaden z tekstów poświęconych zmianom kadrowym i zwykłym politycznym przepychankom, których staramy się zresztą unikać na naszych łamach. Zestawienie – dzięki Waszym głosom oddawanym przez każdorazowe przeczytanie tekstu – zdominowały tematy kluczowe dla funkcjonowania i przyszłego kształtu polskiego sektora energetycznego.

Niezwykle cieszy nas fakt, że w świecie zdominowanym przez krótkie newsy przeskakujące na stronach większości portali w tempie bicia serca i równie szybko zapominanych, znajdujecie czas na nasze pogłębione analizy i merytoryczną ciekawą dyskusję o przyszłości energetyki w Polsce. Mamy nadzieję, że przyczynia się ona do znalezienia rozwiązań korzystnych dla całej gospodarki. Państwu i sobie życzymy, aby w 2016 roku udało się znaleźć jak najwięcej takich przemyślanych rozwiązań.

Rynek energii rozwija:
Rynek energii rozwija:
abr

W błyskawicznym tempie i z poprawkami, nowelizacja ustawy o OZE przeszła w nocy z 23 na 24 grudnia przez Senat.

Dotyczy: Odroczenie wejścia w życie systemu aukcji OZE
Tytułustawa o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii
Etap: Senat
Następny etap: Sejm - rozpatrzenie poprawek Senatu

0 ole
Rynek energii rozwija:

Rafał Zasuń tłumaczył w "Panoramie" TVP2 przyczyny nadpodaży węgla na światowym i krajowym rynku tego surowca.

Dziennik "Rzeczpospolita" powołując się na Informacje Obserwatora Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl pisze o nominacji dla Piotra Naimskiego na Pełnomocnika Rządu ds. Infrastruktury Strategicznej.