Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Sieci
  4. >
  5. Ceny prądu od 1 lipca nie tylko rosną: część odbiorców zapłaci dużo mniej

Ceny prądu od 1 lipca nie tylko rosną: część odbiorców zapłaci dużo mniej

W piątek popołudniu URE opublikowało taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami WysokieNapiecie.pl odbiorcy, którzy wydawali na prąd najwięcej, odczują ulgę. Będzie to dla nich już druga obniżka z rzędu. Wiemy też o ile więcej zapłaci przecięty odbiorca i czego spodziewać się w 2025 roku.
Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych
Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych

Ceny energii elektrycznej od 1 lipca 2024 zatwierdzone

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki w piątek popołudniu podpisał i opublikował taryfy największych sprzedawców energii do gospodarstw domowych, które wejdą w życie 1 lipca i będą obowiązywać do końca 2025 roku.

Dzięki zatwierdzeniu taryfy na 18 miesięcy, zamiast na rok kalendarzowy, ceny energii w drugiej połowie 2024 roku wzrosną znacznie mniej. Jednocześnie jednak nie spadną już w 2025 roku nawet, gdyby energia elektryczna na giełdzie w najbliższych miesiącach taniała. Odbiorcom daje to już jednak pewną stabilność także na przyszły rok.

Kto zapłaci mniej a kto więcej od 1 lipca?

W drugiej połowie 2024 roku więcej za energię elektryczną (średnio o ok. 20-40 zł miesięcznie) zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe zużywające ok. 2 MWh rocznie w taryfie całodobowej (G11) o nie najniższych dochodach. Jednak jest też kilku grup odbiorców, którzy od lipca zapłacą za prąd mniej:

  1. Rodziny o niskich dochodach na osobę, które otrzymają bon energetyczny (od 300 do 1200 zł jednorazowego wsparcia). Spore grono takich odbiorców odczuje podwyżkę rachunków o 30 zł/m-c, ale jednocześnie skorzysta z bonu o wartości np. 77 zł/m-c. Koszty energii ponoszone z własnej kieszeni będą więc o ok. 30 zł niższe niż obecnie. Z bonu energetycznego skorzystać może ok. 20% gospodarstw domowych
  2. Odbiorcy o większym zużyciu energii w taryfie G11 (całodobowej), którzy w pierwszej połowie 2024 roku płacili za samą energię netto ok. 40 gr do limitu 1500 kWh, ale powyżej już 70 gr. Teraz bez względu na zużycie zapłacą 50 gr, a więc zużycie ponad limit będzie dużo tańsze. W sytuacji, gdy zmiana taryf od 1 lipca przyniesie oszczędności z tego powodu, może być w Polsce ok. 10% gospodarstw domowych.
  3. Odbiorcy o większym zużyciu energii w taryfach wielostrefowych (G12, G12w, G13, G12r itp.). Od 1 lipca u wszystkich sprzedawców ceny energii elektrycznej w tańszych godzinach spadają kolejny raz z rzędu i znajdują się już zwykle poniżej ceny maksymalnej (poniżej 50 gr). W przypadku najtańszej taryfy, G12r w Enerdze, od 1 lipca będzie to już 38 gr. Z taryf wielostrefowych korzysta 12% gospodarstw domowych w Polsce.
  4. Odbiorcy którzy zmienią taryfę z G11 na wielostrefową. Za sprawą maksymalnej ceny jaka może być naliczana za zużycie energii w droższych godzinach (50 gr) oraz spadek cen w tańszych godzinach poniżej 50 gr, którym towarzyszą niższe stawki za dystrybucję, zmieniając taryfę z G11 na dowolną inną u tego samego sprzedawcy praktycznie 100% odbiorców może zniwelować wzrosty cen energii od 1 lipca.

Wzrost cen prądu u przeciętnego odbiorcy (G11)

Przeciętne gospodarstwo domowe, korzystające z taryfy z jedną stawką przez całą dobę (to aż 88% odbiorców domowych) i zużywające 2000 kWh rocznie zapłaci za prąd ok. 1,15 zł/kWh brutto, zamiast dotychczasowych 0,90 zł/kWh. Będzie to oznaczać wzrost miesięcznych rachunków ze 150 do 190 zł.

Bez ustawy o bonie energetycznym koszt energii wzrósłby od 1 lipca 2024 roku do 1,40 zł/kWh
Bez ustawy o bonie energetycznym koszt energii wzrósłby od 1 lipca 2024 roku do 1,40 zł/kWh

Pomimo wzrostu stawek, energia elektryczna dla tych odbiorców nadal jest dotowana z podatków. Bez tego „mrożenia”, wyniosłaby od lipca 1,38 zł/kWh.

Zobacz więcej na WysokieNapieice.pl pod tagiem: ceny energii

Spadek cen energii w taryfach wielostrefowych (G12, G12w i in.)

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku gospodarstw domowych o większym zużyciu na potrzeby np. ogrzewania elektrycznego czy ładowania samochodu na baterie. W ich przypadku znaczenie mają przede wszystkim stawki zmienne za energię w tańszej strefie powyżej dotychczasowych limitów „zamrożenia” (czyli powyżej 3000 kWh/rok). Te stawki determinują bowiem opłacalność korzystania z takich nowoczesnych rozwiązań względem np. pieców gazowych czy aut spalinowych. Determinują jednak także koszty funkcjonowania wielu drobnych gospodarstw rolnych, które wciąż korzystają z taryf G.

Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych

Tacy odbiorcy przez ostatnie dwa lata nie mogli liczyć właściwie na żadną pomoc rządu, bowiem taryfy nocne/weekendowe powyżej limitów zużycia praktycznie nie były dotowane. Wzrost kosztów życia takich gospodarstw sięgał więc kilkuset złotych miesięcznie. Dla odbiorcy zużywającego np. 8000 kWh rocznie, miesięczne rachunki za prąd podskoczyły z 360 zł miesięcznie w 2021 roku do 800 zł/m-c w 2023 roku. Na szczęście, dzięki spadkowi cen na giełdzie i w efekcie drugiemu z rzędu obniżeniu stawek nocnych/weekendowych, ich miesięczne rachunki od lipca ponownie spadną i wyniosą już „tylko” ok. 610 zł miesięcznie.

Kluczowe znaczenie dla opłacalności korzystania z pompy ciepła (bez fotowoltaiki na zasadach net-meteringu). ładowania samochodu elektrycznego czy korzystania z części maszyn rolniczych będzie mieć jednak obniżka samych stawek za energię w tańszej strefie czasowej. Z uwzględnieniem kosztów dystrybucji i VAT, spadną one z 0,99 zł/kWh w 2023 roku do 0,69 zł/kWh od 1 lipca 2024 roku. Nadal będzie to jednak o ponad 0,30 zł/kWh więcej niż przed kryzysem energetycznym, wywołanym napaścią Rosji na Ukrainę.

ceny energii elektrycznej polska tge ceny realne 2023 04 2024
Giełdowe ceny energii elektrycznej od szczytu kryzysu energetycznego wywołanego przez Rosję spadły już o kilkadziesiąt procent. W ujęciu realnym (z uwzględnieniem inflacji), dzisiejsze ceny są zbliżone do poziomu notowanego choćby 16 lat temu.

Znamy część kosztów energii w 2025 roku

Dzięki zatwierdzeniu stawek sprzedaży energii elektrycznej na 18 miesięcy do przodu, można już w znacznym przybliżeniu prognozować łączne koszty energii w 2025 roku. Taryfy dystrybucyjne, a więc druga połowa rachunku zostaną, co prawda, zatwierdzone w standardowym trybie (w grudniu 2024 roku na cały kolejny rok kalendarzowy), ale nie powinny się już bardzo istotnie zmienić. Z jednej strony można liczyć na zauważalny spadek stawki zmiennej sieciowej, która w znacznej mierze zależy od cen prądu na giełdzie, bowiem pokrywa zakup energii na straty transformatorów czy kradzieże prądu w sieciach. Z drugiej strony od 1 stycznia 2025 roku na nasze rachunki wróci opłata mocowa, która w ubiegłym roku wynosiła ponad 10 zł brutto w przypadku większości odbiorców.

W przypadku przeciętnego odbiorcy w taryfie G11 (całodobowej) spodziewamy się wzrostu rachunków za prąd w 2025 roku względem drugiej połowy 2024 roku o mniej niż 20%. W przypadku samych kosztów zmiennych tańszej strefy w taryfie G12 spodziewamy się utrzymania w 2025 roku bardzo podobnych stawek co w drugiej połowie 2024 roku.

ceny energii pensje srednie minimalne mrozenia 1900 2024
Warto zwrócić uwagę, że pomimo nominalnego wzrostu cen energii elektrycznej, realna wartość prądu względem naszych wynagrodzeń spada od 1989 roku. Za minimalną i przeciętną pensję możemy kupić miesięcznie coraz więcej energii elektrycznej wraz z dystrybucją.
Rynek energii rozwija:
Rośnie liczba umów na zakup energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii zawieranych w Polsce. Po jakiej cenie zawiera się dziś PPA na polskim rynku? Z czego wynika wzrost ich popularności? Czym różnią się umowy wirtualne (finansowe) od fizycznych? Na co uważać przy zawieraniu takich kontraktów?
ppa
Zielone technologie rozwijają:
Najnowszy projekt nowelizacji ustawy o cyberbezpieczeńswie może spowodować konieczność wycofania chińskiego sprzętu o wartości miliardów złotych i poważnie wpłynąć na kondycję finansową branży fotowoltaiki i magazynowania energii. Chodzi o wprowadzenie pojęcia Dostawców Wysokiego Ryzyka.
fotowoltaike
Technologie wspiera:
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Dlaczego zatem unijne przepisy dyskryminują kotły elektrodowe nawet, gdy prowadzi to do marnowania gigantycznych ilości zielonej energii elektrycznej?
Kotły elektrodowe nie gorsze od pomp ciepła?
Fotowoltaikę wspiera:
Rynek energii rozwija:
Ponad ćwierć tysiąca firm z umowami na dostawy gazu z gwarancją stałej ceny płaci w tym roku kilka razy więcej niż inni klienci PGNiG To konsekwencje umów z gwarancją stałej ceny, zawieranych w czasach wysokich cen gazu.
Depositphotos 5683975 S