Wracają stopnie zasilania. Blackout coraz bliżej

Wracają stopnie zasilania. Blackout coraz bliżej

PSE od poniedziałku rano zarządziły 20, najwyższy poziom zasilania. To oznacza ryzyko awarii systemu elektroenergetycznego rośnie. Takiej sytuacji w Polsce nie mieliśmy od lat 80-tych XX wieku.

Dzisiaj, w poniedziałek 10 sierpnia, tzw. 20 poziom zasilania obowiązuje w godzinach 10:00-17:00. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, w tych godzinach Polskie Sieci Elektroenergetyczne, czyli operator całego systemu, może nakładać na odbiorców przemysłowych ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. Jednocześnie oznacza to, że wyczerpały się inne środki zaradcze, które mogłyby odsunąć od Polski ryzyko stopnienia rezerw mocy w elektrowniach poniżej poziomu zagrażającego rozlewającymi się po kraju przerwami w dostawach prądu, czyli blackoutu.

W godzinach 17-22, kiedy zapotrzebowanie na moc w systemie spada, PSE przejdą na 19 stopień zasilania. Po 22, kiedy zużycie energii i popyt na moc są najniższe, wprowadzony zostanie 11 stopień.

Zebrał się sztab antykryzysowy, decydujący  m.in. o tym, czy podjąć działania powyżej 20 stopnia. Chodzi pięć kolejnych, awaryjnych stopni zasilania, które oznaczałyby m.in. rotacyjne wyłączenia energii.

Z czego bierze się sytuacja kryzysowa? W skrócie: upał. A w jego efekcie cała lista problemów. Polskie elektrownie chłodzone są najczęściej wodą z rzek i jezior. Temperatury powyżej 30 stopni, z którymi mamy do czynienia już od ponad tygodnia, sprawiają, że poziom wód jest na niskim poziomie, a do tego woda jest za ciepła, by efektywnie chłodzić nią bloki w elektrowniach.

Jednocześnie Polacy szukając wytchnienia przed upałem, włączają klimatyzację i inne urządzenia chłodzące. Pobór energii i zapotrzebowanie na moc w systemie sięgają rekordowych poziomów.

Wydawałoby się, że skoro potrzebujemy więcej energii, niż polskie elektrownie są w stanie wytworzyć, to wystarczyłoby zwiększyć import? Bilans mocy w tej sytuacji wsparło połączenie ze Szwecją oraz niewielki import mocy z Czech i Słowacji. Ale całego problemu z niedoborem mocy nie jesteśmy w stanie rozwiązać importem, bo Polska ma relatywnie mało połączeń transgranicznych. Upał wpływa też na pracę sieci przesyłowych. Poza z punktu widzenia systemu energetycznego ważna jest też dostępność mocy czynnej i biernej, bo z kompensacją tej drugiej jest największy problem.

Najmocniej na ryzyko wystawione są aglomeracje, bo to w nich zapotrzebowanie na moc w szczytowych momentach rośnie najbardziej.

Nieoficjalnie wiadomo, że do pracy przywracane są stare bloki w elektrowniach, które były utrzymywane w rezerwie i na polecenie PSE pracują teraz w tzw. wymuszeniu. Rzecz w tym, że część z nich nie była uruchamiana przez ostatnie 2-3 lata, co oznacza, że mogą być awaryjne. Ze względu na to, że według danych Giełdowej Platformy Informacyjnej nieplanowane ubytki mocy przekraczały 2,2 gigawata (wyłączone zostały bloki m.in. w Kozienicach, Turowie, Bełchatowie, Opolu, Sierszy, Łagiszy i Rybniku), każda nieprzewidziana awaria w elektrowni może wywołać awarię systemu energetycznego na szeroką skalę.

Trzeba też pamiętać, że prognoza na najbliższe dni zakłada dalszy wzrost temperatur i przeciążenia w systemie mogą się nasilać.

Zobacz także...

Komentarze

53 odpowiedzi na “Wracają stopnie zasilania. Blackout coraz bliżej”

 1. Kochani. Bardzo ciekawa informacja ale jak już coś piszecie, to dokładnie. Na stronie PSE są dane o wymianie Miedzysystemowej które jasno pokazują, że w profilu Polska-Szwecja i Polska-Niemcy mamy Import en do Polski, ale niemal tą samą moc przesyłać musimy do Słowacji i Czech. Druga sprawa, to DO waszej listy wyłączonych bloków dodać koniecznie trzeba Pątnów, jak również warto by napisać, że wszystkie pozostałe bloki w el. mają zgłoszone ubytki elektrowniane lub sieciowe właśnie.

  • [quote name=”realista”]Zima zaskakuje drogowców, a lato energetyków. Tow. Gierek się przypomina.[/quote]

   Ależ tam… zaraz „zaskakuje” – mamy przecież całe mnóstwo nabudowanych wiatraków!! one nas mogą uratować. Wprawdzie stoja teraz bezczynnie ale wystarczy …włączyć wiatr. Czym się przejmować.

 2. [quote name=”Matt”][quote name=”realista”]Zima zaskakuje drogowców, a lato energetyków. Tow. Gierek się przypomina.[/quote]

  Ależ tam… zaraz „zaskakuje” – mamy przecież całe mnóstwo nabudowanych wiatraków!! one nas mogą uratować. Wprawdzie stoja teraz bezczynnie ale wystarczy …włączyć wiatr. Czym się przejmować.[/quote]
  Czyli jak prąd jest, to dzięki węglowi, a jak prądu nie ma, to przez wiatraki? Prosty jest ten świat.

  • [quote name=”realista”][quote name=”Matt”][quote name=”realista”]Zima zaskakuje drogowców, a lato energetyków. Tow. Gierek się przypomina.[/quote]

   Ależ tam… zaraz „zaskakuje” – mamy przecież całe mnóstwo nabudowanych wiatraków!! one nas mogą uratować. Wprawdzie stoja teraz bezczynnie ale wystarczy …włączyć wiatr. Czym się przejmować.[/quote]
   Czyli jak prąd jest, to dzięki węglowi, a jak prądu nie ma, to przez wiatraki? Prosty jest ten świat.[/quote]

   Nie, odwrotnie – prąd ma być dzięki OZE a jak go nie ma to przez węgiel.

   • [quote name=”Matt”][quote name=”realista”][quote name=”Matt”][quote name=”realista”]Zima zaskakuje drogowców, a lato energetyków. Tow. Gierek się przypomina.[/quote]

    Ależ tam… zaraz „zaskakuje” – mamy przecież całe mnóstwo nabudowanych wiatraków!! one nas mogą uratować. Wprawdzie stoja teraz bezczynnie ale wystarczy …włączyć wiatr. Czym się przejmować.[/quote]
    Czyli jak prąd jest, to dzięki węglowi, a jak prądu nie ma, to przez wiatraki? Prosty jest ten świat.[/quote]

    Nie, odwrotnie – prąd ma być dzięki OZE a jak go nie ma to przez węgiel.[/quote]

    Problem w tym, że bloków opalanych węglem nie wystartujesz w godzinę. Przy OZE natomiast są potrzebne szybkie rezerwowe źródła energii: bloki opalane gazem, hydroelektrownie szczytowo-pompowe (ale skoro i tak mamy teraz katastrofalny deficyt wody…)

    A i jeszcze ostatnio było, że Niemcy z siłowni wiatrowych w północnych landach tranzytu energii na południe dokonują przez nasz system przesyłowy, bo ich własny nie daje rady…

 3. ale by się ludzie wqurwili politycy na wszystkich żerują, a nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb obywateli

  • ani import ani fotowoltaika nie leczy z deficytu mocy biernej – tak jest w każdym razie na naszej planecie, moźe natomiast na Waszej planecie PV daje niezerowy sinus kąta przesunięcia fazowego między napięciem a prądem – wtedy chętnie kupimy taką kosmiczną technologię

   • [quote name=”kos-mi-ci”] chętnie kupimy taką kosmiczną technologię[/quote]
    to proszę bardzo, wystarczy wpisać w google „inwerter Możliwość dostarczania mocy biernej” i wybrać z listy inwerter który pasuje.
    Akurat inwertery beztransformatorowe do PV mogą korygować fazę.

    • [quote name=”a”][quote name=”kos-mi-ci”] chętnie kupimy taką kosmiczną technologię[/quote]
     to proszę bardzo, wystarczy wpisać w google „inwerter Możliwość dostarczania mocy biernej” i wybrać z listy inwerter który pasuje.
     Akurat inwertery beztransformatorowe do PV mogą korygować fazę.[/quote]

     tylko odrobinę, nie ta skala, kompensatory też, wirujących mas w pełni nie zastąpi nic

     • Proszę zatem wpisać hasło STATCOM. To samo mogą też robić farmy wiatrowe, czego PSE też zapewne nie wykorzystuje…

     • prosimy sobie wpisać hasło „podstawy działania systemów elektroenergetycznych”

      o tym, że przy takich upałach (zresztą przy minus 20 też) zwykle nie wieje – tak jak dzisiaj – to już nie piszemy

      mocą bierną z wiatraków to można sobie najwyżej zasilić domową dmuchawkę do baloników kolorowych

     • Falownik może wytwarzać moc bierną w całym swoim zakresie niezależnie od mocy czynnej. Im więcej takich źródeł w systemie tym więcej dostępnej mocy biernej, w którą operator systemu nie musi inwestować. Wystarczy zarządzać.

   • Właśnie o to chodzi, że falowniki odpowiedzialne za współpracę PV z siecią są doskonałym źródłem mocy biernej. Tylko za ich przyłączenie do sieci są odpowiedzialni OSD, których w przeciwieństwie do PSE bilans mocy biernej nie bardzo interesuje…

 4. Jeszcze niedawno na chcących inwestować w fotowoltaikę wieszano psy że chciwi i żerują na dotacjach a teraz nagle okazuje się że w takich dniach jak ostatnie nie byłoby za dużo gdyby na dachach było 2GW zainstalowanej mocy.

 5. Wiadomo że remonty bloków najlepiej robić latem i dlatego instalacje pv staja się wrecz nieodzowne zwlaszcza dlatego że klimatyzacja jest coraz bardziej popularna. Tylko dłupcy tego nie widzą. Lepiej zwalczać prosumentów

  • [quote name=”zawiedziony prosumen”]Wiadomo że remonty bloków najlepiej robić latem i dlatego instalacje pv staja się wrecz nieodzowne zwlaszcza dlatego że klimatyzacja jest coraz bardziej popularna. Tylko dłupcy tego nie widzą. Lepiej zwalczać prosumentów[/quote]
   Przecież jak ktoś ma założyć PV to od razu z niego wielki ‚biznesmen’ się robi i zwrot ‚inwestycji’ musi być w 2 lata, bo inaczej to po co to wszystko. 😉 Jestem ciekawy kiedy się zwraca podłoga 400 zł/m2 i TV za 10 tys. zł, bo PV na siebie zarabia i to jest jasne.

 6. Dziwne, że nikt jeszcze nie napisał o potrzebie zbudowania elektrowni atomowej jako sensownego i bezpiecznego źródła prądu.

  • Rodzaj źródła ciepła nie wpływa na sprawność obiegu termodynamicznego. Upał obniży sprawność każdej elektrowni, w tym jądrowej.

   • Masz rację, ale na pomorzu nie jest tak ciepło, jakakolwiek elektrownia cieplna obecnie działała by w warunkach normalnych.Żarnowiec nie jest przypadkowy woda jest i to chłodna. Pozdrawiam energetyk wyeksportowany kilkanaście lat temu na północ z jednym swetrem, obecnie posiadacza szafy swetrów….

   • [quote name=”Fizyk”]Rodzaj źródła ciepła nie wpływa na sprawność obiegu termodynamicznego. Upał obniży sprawność każdej elektrowni, w tym jądrowej.[/quote]
    Bzdury. Biogazownie pracują z taką samą sprawnością czy to w lato, czy w zimę, czy wieje czy też nie, czy jest pochmurno czy świeci słońce… I niezależnie od tego, czy woda w rzece obok płynie czy też jest susza.

  • Elektrownia atomowa, to nie rozwiązanie, gdyż źródło energii to nie wszysto. Tu chodzi o cały system energetyczny, który jest niewydolny, i przeciążony. Konkretnie sieci i urządzenia przesyłowe, które są przeciążone wymagają przemyślanej modernizacji.
   Tak się składa, iż system energetyczny nie był gruntownie modernizowany od transformacji, gdyż od 20 lat nie było takiej potrzeby w związku z „likwidacją” polskiego przemysłu.

   • Tu się mylisz, bo nie ma innego przedsiębiorstwa w Polsce, które by takie kwoty co PSE wydawało na inwestycję. Tu warto zaznaczyć, iż w samej energetyce procesy inwestycyjne są wyhamowywane wieloma czynnikami tj. administracyjnymi, eksploatacyjno-ruchowymi. Problem tkwi raczej w braku samych źródeł energii jak również z natury problematyką techniczną z istniejącymi źródłami (czyt. chłodzenie w elektrowni) tu za przykład EL. Kozienice, Stalowa Wola, Połaniec. Od lat mówi się o budowach zapór na Wiśle, szczególnie po wystąpieniu powodzi, i co? I nic. Nie ma funduszy? Są. Chociażby policzyć jakie straty dla gospodarki przyniosą wprowadzone ograniczenia u odbiorców przemysłowych. Napotkaliśmy na poważny problem, który tak naprawdę nie zostanie tak szybko rozwiązany. Zaniedbania przede wszystkim po stronie administracji.

  • [quote name=”obserwator”]A gdybyśmy mieli trochę tych solarów na dachach?[/quote]
   Cytując klasyków: „Ale to przecież jest nieopłacalne bo zwraca się w 8 lat a nie w 2 lata.”

 7. Szanowny autorze, nie ma i nigdy nie było wyższych stopni zasilania niż 20-ty. On oznacza „czerwony alarm w energetyce” i działania adekwatne do bieżącej sytuacji. Na ich końcu są wyłączenia rotacyjne także dla odbiorców indywidualnych. Trzeba też pamiętać, że przemysł poddany wyłączeniom w pierwszej kolejności, może zażądać gigantycznych odszkodowań za wymuszone przestoje. Gdyby tak się stało, wyłączenia całych dzielnic miast lub całych miejscowości jako nie generujące odszkodowań ze strony operatorów energetycznych, staną się codziennością.

  • Trzeba też pamiętać, że przemysł poddany wyłączeniom w pierwszej kolejności, może zażądać gigantycznych odszkodowań za wymuszone przestoje.

   to nieprawda, w umowach dystrybucyjnych klient przemysłowy zgadza się na wyłączenia w przypadku ograniczeń – stopni zasilania; mało tego, to klient moźe zostać obciążony przez URE karą za przekroczenia limitow zużycia ustalonych w czasie ograniczeń do 15% przychodów co zwykle bankrutuje firmę

   więc jest akurat odwrotnie niż piszesz: gospodarstwa nie mają kar i limitów i ostatnie gaszą światło.

   no chyba źe wszystko walnie nagle – wtedy wszystko leci

   • [quote name=”wyjaśnienie”]Ponad dwudziestym stopniem zasilania mamy jeszcze pięć stopni awaryjnych od A1 do A5.[/quote]
    Awaryjne od A1 do A9
    Do tego SK1 do 3 tzw. Katastrofalne

 8. Nasz okolica posiada urządzenia które nie pracują jak Powinny(kolektory baterie słoneczne inwerter) pobierają większy prąd gdy pracują z siebie należałoby z rana gdy pojawi się słońce wyłączyć inwerter uruchomić ponownie zacznie pracować z baterii a wtedy 50 wat w każdym domu będzie że słońca co przy 1200 instalacji da 60kw nie dużo ale coś jak na ter 149km kwadratowych

 9. …Poza z punktu widzenia systemu energetycznego ważna jest też dostępność mocy czynnej i biernej, a to tej drugiej brakuje najbardziej…

  Pani Justyno, To bardzo dobrze że tej drugiej jest mało. Płaci się za nią kary.

  Pozdrawiam

  P.

  • [quote name=”Piotrek”]…Poza z punktu widzenia systemu energetycznego ważna jest też dostępność mocy czynnej i biernej, a to tej drugiej brakuje najbardziej…

   Pani Justyno, To bardzo dobrze że tej drugiej jest mało. Płaci się za nią kary.

   Pozdrawiam

   P.[/quote]
   nie się płaci KLIENT płaci za przekroczenia, a ponieważ artykuł nie jest inżyńierskim wywodem nt. zarządzania mocą bierną w systemie, kompensacją, tangensem φ to uproszczenie w artykule jest OK

   w sumie moźe lepiej mówić że im wiecej się kręci silników elektyczmych (klimy wentylacje) w systemie tym wiecej musi sie kręcić ciężkich wirników turbin, a tych w lecie brakuje bo elektrociepłownie stoją prawie – i bedzie OK

 10. chciałem zapytać a jak sie ma do tego zużycie węgla czy nasze kopalnie powinny sie cieszyc z tego stanu rzeczy bo słyszałem że accelor mittal ogranicza produkcje JSW może byś w plecy ale KW sie pewnie cieszy

 11. W wyniku wyższych temperatur jest większe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Ponieważ w Polsce nie ma w takiej sytuacji zapasu mocy, elektrownie pracują praktycznie na 100% to i potrzebują więcej wody do chłodzenia. W związku z tym, że woda jest również ciepła brak jest możliwości efektywnego schłodzenia bloków emergetycznych w elektrowniach pracujących na maksymalnych obrotach. Problemem nie jest woda za ciepła czy jej mniejsza ilość do chłodzenia ale brak zapasu mocy. Gdyby taki był to nie byłoby potrzeby aż takiego chłodzenia.

 12. Niemcy maja zainstalowane 180.000 MW w rożnych rodzajach Elektrowni, a w szczycie wczoraj zużywali 66.670 MW. Polska ma zainstalowane ok 38.000 MW a zużywa 22.000 MW. I tu macie odpowiedź dlaczego mamy takie problemy. Co do Niemieckich Wiatraków osiągnęły wczoraj tylko 1320 MW… Słońce aż 22.220 MW i tu raczej trzeba się rozwijać a nie budować bezużyteczne wiatrownie.

  • Nie ma to jak snuć wizje z 1 dnia. Polska więcej energii zużywa zimą, wtedy gdy wiatr daje więcej prądu (przy tej samej mocy) niż Słonce.
   Więc po prostu nie bredź i nie manipuluj.

 13. Taa, u nas prądu brakuje, sieci przesyłowe nie dają rady, a nie mało przesyłamy z Niemiec i Szwecji do Czech i Słowacji. Bardzo ciekawe.

 14. Do Pani Redaktor!
  Sytuacja kryzysowa spowodowana „upałem” w sierpniu tego roku „wymusiła” wprowadzenie ograniczeń dla Klientów (konsumentów energii el.). Przypomnienie ogłaszanych stopni ograniczeń z lat 80-tych XX wieku jest wprowadzaniem w błąd opinię publiczną. W latach 80-tych to nie „upał” był sprawcą sytuacji kryzysowej a co najwyżej-„mróz”. To po pierwsze. Po drugie, nie tylko dla Pani Redaktor, a przede wszystkim do tych co tak krytykują PSE S.A. chcę przypomnieć awarię w KSE z dnia 26.08.2006 r. Wnioski wyciągnięte z tej awarii i wykonane inwestycje oraz prawidłowe decyzje podjęte 10.08.2015 r. przez OSP z pewnością zapobiegły blekaut-owi w KSE.
  Józef Mazurkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

W przypadku problemów z serwisem transakcyjnym prosimy o kontakt mailowy: [email protected]