Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Ustawa o OZE ponownie z taryfami gwarantowanymi

Ustawa o OZE ponownie z taryfami gwarantowanymi

Posłowie na piątkowym posiedzeniu plenarnym Sejmu przywrócili przepisy do ustawy o OZE przepisy dające właścicielom mikroinstalacji gwarantowaną cenę sprzedaży energii. Czy to koniec potyczki w sprawie wsparcia dla energetyki odnawialnej?

psl rozlam

Posłowie na piątkowym posiedzeniu plenarnym Sejmu przywrócili przepisy do ustawy o OZE przepisy dające właścicielom mikroinstalacji gwarantowaną cenę sprzedaży energii. Czy to koniec potyczki w sprawie wsparcia dla energetyki odnawialnej?

Sejm odrzucił senacką poprawkę, która likwidowała taryfy gwarantowane dla właścicieli mikroinstalacji OZE i zastępowała je taryfą wynoszącą 210 proc. średniej ceny rynkowej z wcześniejszego roku.

Po myśli małych inwestorów OZE (i wbrew opinii PO i rządu) głosowało 227 posłów – PSL, SLD, TR i PiS. Przeciw było 200, od głosu wstrzymało się 9 posłów.

Za utrzymaniem poprawki Senatu lobbowały m.in. firmy energetyczne stowarzyszone w Polskim Towarzystwie Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej. PTPiREE określiło zmiany wprowadzone wcześniej przez Senat jako racjonalny kompromis pomiędzy oczekiwaniami prosumentów, a możliwościami odbiorców energii oraz szansę na bardziej zrównoważony rozwój mikroinstalacji, który umożliwi umożliwi operatorom Sieci Dystrybucyjnych perspektywiczne planowanie rozwoju sieci pozwalające na bardziej systematyczne i etapowe przyłączanie nowych mikroźródeł.

Środowiska OZE pozytywnie odniosły się do rozstrzygnięć w sprawie poprawki prosumenckiej, ale zaznaczyły, że cała ustawa o OZE pozostawia wciąż wiele do życzenia.

Kolejnym etapem prac będzie przesłanie ustawy do podpisu przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Można spodziewać się, że PO będzie do ostatniej chwili apelowała o zawetowanie przez niego dokumentu. W piątek po głosowaniu plenarnym w sprawie OZE klub parlamentarny PO zwołał konferencję pod hasłem „PiS i lobbyści podwyższyli ceny energii”.

Przypomnijmy, że według wstępnych szacunków wzrost wyniesie w pierwszym okresie ułamek procenta, o czym pisaliśmy m.in. tutaj: „Zielony” thriller non-fiction

Rynek energii rozwija:

Znamy treść listu Komisji Europejskiej do polskiego rządu w sprawie pomocy publicznej dla górnictwa

ue flagi

Jaki jest klient 21. wieku? Czy multi-utility jest strategią na nowe czasy? Pytania, na które musi sobie odpowiedzieć wiele menadżerów z sektora energetyki będą stanowić sedno rozmów polskich i zagranicznych ekspertów zaproszonych do dyskusji w ramach Międzynarodowego Kongresu Naukowo–Przemysłowego ENERGIA.21 „Innowacyjne przedsiębiorstwo energetyczne”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 26-27 maja w Poznaniu podczas targów Expopower.

Rynek energii rozwija:

Jak dowiedziało się WysokieNapiecie.pl Bruksela wysłała list do UOKiK z pytaniami  o pomoc publiczną  dla Kompanii Węglowej.

flagi UE

Poniedziałkowa "Rzeczpospolita", powołując się informacje portalu WysokieNapiecie.pl, pisze o odległej perspektywie integracji europejskich rynków energii elektrycznej.