Rekord zapotrzebowania pobity. Mieliśmy najdroższą energię w Europie

Rekord zapotrzebowania pobity. Mieliśmy najdroższą energię w Europie

W czwartek, 23 czerwca, pobiliśmy historyczny rekord letniego zapotrzebowania na moc, a ceny energii elektrycznej w Polsce poszybowały dużo ponad ceny w jakimkolwiek innym europejskim kraju. Dzisiaj może paść kolejny rekord zużycia. System ma się jednak lepiej, niż rok temu.

Wczoraj o 13:15 zapotrzebowanie na moc wyniosło dokładnie 22633,6 MW i było aż o 448 MW wyższe od ubiegłorocznego rekordu z 7 sierpnia. Przypomnijmy, że ówczesne szczyty zapotrzebowania na energię zmusiły operatora systemu przesyłowego do wprowadzenia ograniczeń w poborze energii. Po raz pierwszy po blisko 30 latach w systemie energetycznym zabrakło rezerw, a import energii nie wystarczył.

W środę i czwartek ceny energii na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) w Warszawie poszybowały do poziomu widzianego ostatni raz właśnie w sierpniu 2015 roku. Za dostawę energii wczoraj o godz. 14 płacono ponad 1000 zł/MWh (235 euro/MWh). Pasmo, czyli dostawę o takiej samej mocy przez całą dobę, sprzedawano w cenach od 93 w środę do 86 euro/MWh w czwartek. Za energię z dostawą tylko w szczycie zapotrzebowania (godz. 8-20) trzeba było płacić aż o 50 euro więcej.

Zobacz więcej: Polski system energetyczny znowu na krawędzi

{norelated}Na żadnej europejskiej giełdzie energia nie była wczoraj tak droga, jak w Polsce. W Norwegii, Belgii, Niemczech i Danii płacono poniżej 30 euro. O 2-3 euro więcej zapłacili odbiorcy we Francji, Finlandii i na Węgrzech. Po ok. 38 euro sprzedawano energię w Czechach, Słowacji, Włoszech i Holandii. Blisko 50 euro płacono na Litwie, Łotwie i w Wielkiej Brytanii. Energia w Polsce po 86 euro była blisko dwukrotnie droższa, niż w większości państw Unii Europejskiej. Energia z dostawą w piątek potaniała już do 64 euro, ale nadal jesteśmy najdroższym rynkiem.

Zobacz: Polska energetyka będzie w najtrudniejszej sytuacji w Europie

Podobnie jak przed rokiem mamy wyżową pogodę z niewielkim wiatrem (1-2 m/s), dużym nasłonecznieniem i wysoką temperaturą. W Polsce nadal panuje susza, co ogranicza produkcję w elektrowniach wodnych. Utrzymuje się niski stan Wisły, która służy do chłodzenia kilku ważnych elektrowni i elektrociepłowni konwencjonalnych. Temperatura wody jest jednak niższa, dzięki czemu zrzut rozgrzanej wody z bloków węglowych nadal jest możliwy.

Sytuację w stosunku do poprzedniego roku poprawiają zwiększone możliwości importu. Wczoraj sprowadzaliśmy energię ze Szwecji (600 MW), Litwy (488 MW) i Ukrainy (120 MW). W czwartek i piątek udostępniane były także pierwsze moce importowe z Niemiec. Na razie tylko testowo o godz. 8 rano i w niewielkiej ilości, jednak uruchomione dwa dni temu przesuwniki fazowe na połączeniu z naszym zachodnim sąsiadem zwiększają bezpieczeństwo całego systemu. Pracę rozpoczęła niedawno także gazowa elektrociepłownia Orlenu o mocy 463 MW.

Zobacz także: Tego lata unikniemy ryzyka blackoutu?

Dzięki wszystkim tym elementom w środę całkowita rezerwa mocy w systemie (nie licząc tzw. rezerwy wirującej, potrzebnej non-stop) wyniosła ok. 2200 MW, z czego 1200 MW w elektrowniach szczytowo-pompowych i ok. 1100 MW w blokach węglowych (rezerwie zimnej).

Rynek wycenił jednak koszty uruchomienia najdroższych bloków węglowych i pracujących przy najbardziej napiętym bilansie elektrociepłowni. W zdecydowanie korzystniejszej sytuacji byli nasi sąsiedzi, którzy albo mają znacznie większe rezerwy w elektrowniach konwencjonalnych (jak Niemcy), produkują duże ilości energii w hydroelektrowniach (jak Norwedzy i Szwedzi), są wstanie importować duże ilości energii względem swojego zapotrzebowania (jak kraje Bałtyckie i Finlandia), bądź rozwinęły na szerszą skalę fotowoltaikę (jak Czechy i Słowacja).

Więcej o tym pisaliśmy tutaj: Fotowoltaika zwiększyłaby bezpieczeństwo energetyczne Polski

AKTUALIZACJA W piątek pobiliśmy kolejny rekord zapotrzebowania. Margines bezpieczeństwa skurczył się jeszcze bardziej. A jak w tym czasie wyglądała produkcja energii w Czechach, które przygotowały się na takie sytuacje? Zobacz: Kolejny rekord zapotrzebowania. Elektrownie mają problemy

Zobacz także...

Komentarze

0 odpowiedzi na “Rekord zapotrzebowania pobity. Mieliśmy najdroższą energię w Europie”

 1. To ja może uzupełnienie. Rezerwa zima to 830 MW, za utrzymanie której płacimy 150 mln rocznie. Moce importowe z Czech i Słowacji były udostępnione od godziny 9 do 24, w wysokości 200 MW w czwartek w trybie rynku dnia bieżącego. Na piątek zostały zredukowane do 100 MW ale już były udostępnione dzień przed dostawą.

  Ceny na Litwie w tych dniach, są wysokie bo Litwa eksportuje do Polski 488 MW, a litewskie zapotrzebowanie to 1300 MW. Litwa tylko i wyłącznie eksportuje do Polski, a importuje z Łotwy, Białorusi, Kaliningradu.

  Z powodu wysokich temperatur wczoraj już były ograniczane moce w elektrowniach pomimo że płacimy 500 mln rocznie na tzw. operacyjną rezerwę mocy (ORM), której koszt ponoszą odbiorcy oprócz wyższych sztucznie podbitych cen.

  Dobrym zwyczajem dziennikarzy z zagranicznych agencji prasowych jest skonsultowanie takiego tekstu z osobami, które na codzienne handlują lub analizują ceny na rynku, czego i Panu życzę. Najczęstsze opinie, które widziałem to Forum i Fiten.

 2. Bardzo proszę.

  1) Rezerwa zimna http://www .pse.pl/up loads/plik i/Parametr y_modelu_r ozliczen_o peracyjnej _rezerwy_m ocy_dla_20 16_roku.pd f
  2) Moce przesyłowe na rynku dnia następnego http://www .jao.eu/ma rketdata/d ailyauctio ns
  3) Litewski rynek: http://www .litgrid.e u/index.ph p/dashboar d/cross-bo rder-trans mission-ca pacity/641
  4) Ubytki w elektrowniach: http://gpi .tge.pl/we b/gpi

  Przepraszam ale coś źle wklejaja się linki przez telefon.

 3. to ja nie kumam. po co w takim razie jest „tansza taryfa” pradu miedzy 13-15 zachecajaca do naduzywania pradu skoro w tych godzinach (13:15) notowane sa piki poboru?

  • [quote name=”bucz”]to ja nie kumam. po co w takim razie jest „tansza taryfa” pradu miedzy 13-15 zachecajaca do naduzywania pradu skoro w tych godzinach (13:15) notowane sa piki poboru?[/quote]
   Bardzo dobre pytanie! Taryfa stworzona lata temu, gdy peaki były jeszcze rano i wieczorem i do dzisiaj osoby, które mogłyby to naprawić mają to gdzieś najwyraźniej… Oto Polska właśnie

  • [quote name=”bucz”]to ja nie kumam. po co w takim razie jest „tansza taryfa” pradu miedzy 13-15 zachecajaca do naduzywania pradu skoro w tych godzinach (13:15) notowane sa piki poboru?[/quote]
   Tak dynamicznie działa polska energetyka zawodowa 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej