Kolejny rekord zapotrzebowania. Elektrownie mają problemy

Kolejny rekord zapotrzebowania. Elektrownie mają problemy

Zgodnie z przewidywaniami dziennikarzy portalu WysokieNapiecie.pl w piątek został pobity kolejny rekord letniego zapotrzebowania na moc. Z powodu upałów część elektrowni węglowych ma już problemy z chłodzeniem. System energetyczny trzeszczy w szwach. Rząd wolno się jednak uczy.

W piątek, 24 czerwca, maksymalne zapotrzebowanie na moc w polskim systemie energetycznym osiągnęło historycznie wysoki poziom 22750 MW i było aż o 116 MW wyższe od czwartkowego rekordu.

{norelated}Rosnące zużycie energii to efekt rosnących temperatur. Podczas gdy w czwartek temperatura maksymalna wahała się od 27 st. C w Białymstoku do 31 st. C we Wrocławiu, to w piątek było to już od 30 st. C na wschodzie do nawet 34 st. C na zachodzie Polski.

Według analiz portalu WysokieNapiecie.pl każdy wzrost średniej temperatury latem o 1 st. C w 2015 roku generował wzrost zapotrzebowania na klimatyzację i chłodzenie o ok. 100 MW. Różnica między dniami ze średnia temperaturą lata w wysokości. 17 st. C, a upałami na poziomie ok. 31 st. C sięgała w ubiegłym roku 1500 MW. W tym różnice są jeszcze wyższe, bo rośnie powierzchnia lokali mieszkalnych i handlowych wyposażonych w klimatyzację i wymuszaną cyrkulację powietrza.

Problemy z chłodzeniem

Z powodu problemów z chłodzeniem moc el. węglowych spadła w ostatnich dniach o kilkaset MW

Powtarzają nam się także problemy sprzed roku. Niski stan Wisły i jej wysoka temperatura ograniczają możliwości chłodzenia części elektrowni i elektrociepłowni opalanych węglem kamiennym. Z informacji portalu WysokieNapiecie.pl wynika, ze problemy są nadal mniejsze, niż w sierpniu 2015 roku, ale produkcja jest już ograniczona o kilkaset MW. Najbardziej na problemy z chłodzeniem narażone są elektrownie chłodzone bezpośrednio wodą z jezior - Rybnik, Konin i Pątnów 1 oraz rzek – Kozienice, Ostrołęka, Połaniec i elektrociepłownie warszawskie (Siekierki i Żerań), z których pierwsza dodatkowo podgrzewa Wisłę zaledwie 10 km przed drugą, jeszcze bardziej ograniczając jej możliwości pracy. Wysokie temperatury to istotny problem dla bezpieczeństwa energetycznego stolicy, bo bez pracy elektrociepłowni, byłaby uzależniona od sieci najwyższych napięć, które latem mają ograniczone możliwości przesyłu energii ze względu na rozciągające się od temperatury przewody.

- W związku z wysoką temperaturą wody oraz niskim stanem rzeki Wisły pojawiają się ograniczenia w produkcji energii. Ze względu na to, że bloki w Elektrowni Kozienice są chłodzone wodą z Wisły, naturalnym jest, że przy wysokich temperaturach wody i niskim stanie rzeki mogą pojawić się ograniczenia produkcyjne. Są one związane z koniecznością dotrzymania maksymalnej dopuszczalnej temperatury wody zrzutowej (wracającej po wykorzystaniu i oczyszczeniu do rzeki), która nie może przekroczyć 35 stopni. W ostatnich dniach ubytki związane z ograniczoną możliwością chłodzenia bloków w naszej elektrowni wynoszą ok 800 MW - tłumaczy Marcin Kujawiak z Enei. Z naszych informacji wynika, że problem z chłodzeniem może się utrzymać jeszcze przynajmniej przez kilka dni. To zła wiadomość dla systemu, który już teraz pracuje z niewielkim marginesem bezpieczeństwa.

Wysokie ceny

Moc paneli słonecznych per capita [KLIKNIJ ABY WYŚWIETLIĆ ANIMACJĘ]

W piątek z powodów awaryjnych produkcja w samych tylko elektrowniach węglowych zmniejszyła się o ponad 2,1 GW. W efekcie rezerwa mocy skurczyła się do niespełna 1,3 GW ponad tzw. rezerwę wirującą, a dostawa energii w szycie nasłonecznienia kosztowała 618.81 zł/MWh w transakcjach zawieranych dzień wcześniej i aż 769.90 zł/MWh na rynku dnia bieżącego. Skorzystali Ci, którzy postanowili kupić energię na giełdzie, bo na rynku bilansującym (gdzie trafiają odbiorcy i spółki obrotu, które zużyły więcej energii, niż kupiły na rynku) o godz. 14:00 kosztowała niemal 992 zł/MWh, a dostępne jeszcze oferty wytwórców oferowały jedynie 699 MW dodatkowych mocy w cenach do 1500 zł/MWh włącznie. To i tak niżej, niż w środę i czwartek, gdy za dostawę łącznie niemal 4 GW mocy w szczycie zapotrzebowania płacono odpowiednio 960 i 1135 zł/MWh na giełdzie i do 1284 zł/MWh na rynku bilansującym.

Polska kolejny dzień z rzędu miała najwyższą cenę energii w Europie. Jeden z podstawowych powodów tej sytuacji to najniższy w Europie, obok Łotwy i Irlandii, wskaźnik udziału fotowoltaiki per capita i jedne z najniższych zdolności przesyłowych na połączeniach z sąsiadami, którzy mają korzystniejszy miks energetyczny latem.  

W piątek energia w godzinach szczytowego zapotrzebowania kosztowała w Czechach i na Słowacji ok. 40 euro/MWh, w Niemczech 34 euro, w Szwecji 31 euro, a w Polsce 64 euro. Ponownego wprowadzenia ograniczeń w dostawach energii uniknęliśmy głównie dzięki importowi energii ze Szwecji, Litwy i Czech. Łącznie było to ponad 1400 MW w szczycie.

Potrzebujemy nowych mocy

Polska potrzebuje zmiany miksu energetycznego, jeżeli chce uniknąć ograniczeń w dostawach energii w najbliższych latach. Nowobudowane elektrownie węglowe będą jedynie zastępować wyłączane elektrownie. Z kolei starsze bloki wymagają remontów, które wykonuje się zwykle latem.

Tego w którym kierunku iść możemy się uczyć od naszych sąsiadów. Problemów z dostawą mocy latem nie mają choćby Czechy i Słowacja, które kilka lat temu zainwestowały w fotowoltaikę. Zrobiły to w fatalny sposób – przyznając zbyt duże wsparcie, oparte na starych analizach cen instalacji fotowoltaicznych, które każdego roku tanieją w dwucyfrowym tempie. W efekcie optymalne moce fotowoltaiki osiągnęły po zaledwie kilkunastu miesiącach, ale zbyt dużym kosztem. Jednak dzisiaj ich szczyty zapotrzebowania na moc niemal dokładnie w całości pokrywa właśnie energetyka słoneczna. Dzięki temu ektrownie atomowe i węglowe pracują przez całą dobę tak samo, co dla całego systemu energetycznego jest najtańszym rozwiązaniem.

Więcej o opłacalności takiego rozwiązania piszemy tutaj: Fotowoltaika zwiększyłaby bezpieczeństwo energetyczne Polski

Z kwietniowych danych Agencji Rynku Energii wynika, że Polska ma ponadto już ok. 220 MW biogazowni, które mogłyby magazynować biogaz i pracować jako źródła podszczytowe (ok. 4 tys. godzin rocznie zamiast 7 tys. jak obecnie). Zmiana wymagałaby powiększenia zdolności magazynowania i dostawienia nowych generatorów. Oznaczałoby to zwiększenie kosztów inwestycyjnych o ok. 20%. Dzięki temu mogłyby dostarczać do systemu nie 220 MW, ale 400 MW w godzinach szczytowego zapotrzebowania, produkując rocznie dokładnie tyle samo energii i zużywając dokładnie tyle samo biomasy. Dzisiaj nie są jednak w żaden sposób zachęcane do takiej pracy, która (ze względu na wyższe ceny energii na rynku w dzień), nie wymagałaby wcale dużo wyższego wsparcia, niż obecnie, zapewniając przy tym obniżenie cen energii dla wszystkich odbiorców.

Tymczasem kompletna niepewność inwestycyjna związana z nowym systemem wsparcia energetyki odnawialnej, brak wizji ewolucji miksu energetycznego Polski, czy choćby planu zapewnienia mocy w najbliższych kilku latach zniechęcają inwestorów, zwiększają ryzyko, podnosząc koszty kapitałowe i prowadzą nas na razie w kierunku pogorszenia bezpieczeństwa energetycznego.  

Zobacz także: Polska energetyka będzie w najtrudniejszej sytuacji w Europie

Sytuacja jest tym bardziej niepokojąca, że potrzebę rozwoju fotowoltaiki, rozproszonych źródeł energii, zwłaszcza lokalizowanych blisko odbiorców, nowych źródeł podszczytowych od lat podnoszą m.in. menadżerowie Polskich Sieci Elektroenergetycznych, odpowiedzialni za bezpieczeństwo pracy polskiego systemu. O potrzebie szybkich zmian od dawna mówią także eksperci. Po ubiegłorocznych problemach z dostawami energii zwracali uwagę, że fale upałów i niskich stanów wód będą się w Polsce powtarzać coraz częściej ze względu na zmiany klimatu. Rząd właściwie otwarcie traktuje jednak tych drugich jak lobbystów, którzy mają prywatny interes w rozwoju odnawialnych źródeł energii. Nowe kierownictwo Ministerstwa Energii wprawdzie się uczy, ale oby robiło to szybciej, bo jeszcze w tym, a niemal na pewno w przyszłym roku, czekają nas kolejne rekordy zapotrzebowania na moc szczytową latem, które trzeba będzie w jakiś sposób pokryć.  

Zobacz także...

Komentarze

16 odpowiedzi na “Kolejny rekord zapotrzebowania. Elektrownie mają problemy”

 1. Bardzo dobry artykuł.

  Można dodać dla podkreślenia patologii polskiego rynku energii, że u naszych sąsiadów też funkcjonują elektrownie węglowe a nie mają takich problemów i kosztów. Która elektrownia ma koszty 900 PLN/MWh, 600 lub nawet 500?

  Czekam teraz na artykuł jak Panowie z PSE poradzą sobie z zarządzaniem systemem, gdy powstaną same bloki powyżej 900 MW a w taki upalny okres 3 się popsuja. Jak będzie funkcjonował nowy blok w Kozienicach jak teraz ta elektrownia ma największy problem z chłodzeniem.

  • [quote name=”Mikolaj”]Bardzo dobry artykuł.

   Można dodać dla podkreślenia patologii polskiego rynku energii, że u naszych sąsiadów też funkcjonują elektrownie węglowe a nie mają takich problemów i kosztów. Która elektrownia ma koszty 900 PLN/MWh, 600 lub nawet 500?

   Czekam teraz na artykuł jak Panowie z PSE poradzą sobie z zarządzaniem systemem, gdy powstaną same bloki powyżej 900 MW a w taki upalny okres 3 się popsuja. Jak będzie funkcjonował nowy blok w Kozienicach jak teraz ta elektrownia ma największy problem z chłodzeniem.[/quote]
   Nowy bok będzie miał układ chłodzenia zamknięty. Budowa chłodni kominowej oczywiście istotnie zwiększyła CAPEX, ale to poprawi bezpieczeństwo. Natomiast oczywiście duże bloki – duży kłopot. Dość wspomnieć, że gdy mieliśmy bloki 200 MW kryterium n-1 było spełnione przy 200 MW rezerwy, przy bloku 1075 MW będziemy potrzebować 1075 MW rezerwy wirującej. To są koszty ponoszone przez operatora, a korzyści z efektu skali ma wytwórca. Tak jest generalnie ok, bo oczywiście inni wytwórcy też przenosząc część kosztów na OSP, np. wiatrowi czy PV. Jednak warto o tym pamiętać tworząc politykę energetyczną. tym bardziej, że bloki atomowe mogą mieć i 1600 MW…

   W każdym razie z punktu widzenia bezpieczeństwa pracy sieci, bezpieczeństwa cybernetycznego, bezpieczeństwa fizycznego i wielu jeszcze innych korzystniejsze są źródła rozproszone lokalizowane blisko odbiorców. Nie widziałem choćby takie stwierdzenia w żadnej polityce energetycznej

   • [quote name=”Bartłomiej Derski”][quote name=”Mikolaj”]Bardzo dobry artykuł.

    Można dodać dla podkreślenia patologii polskiego rynku energii, że u naszych sąsiadów też funkcjonują elektrownie węglowe a nie mają takich problemów i kosztów. Która elektrownia ma koszty 900 PLN/MWh, 600 lub nawet 500?

    Czekam teraz na artykuł jak Panowie z PSE poradzą sobie z zarządzaniem systemem, gdy powstaną same bloki powyżej 900 MW a w taki upalny okres 3 się popsuja. Jak będzie funkcjonował nowy blok w Kozienicach jak teraz ta elektrownia ma największy problem z chłodzeniem.[/quote]
    Nowy bok będzie miał układ chłodzenia zamknięty. Budowa chłodni kominowej oczywiście istotnie zwiększyła CAPEX, ale to poprawi bezpieczeństwo. Natomiast oczywiście duże bloki – duży kłopot. Dość wspomnieć, że gdy mieliśmy bloki 200 MW kryterium n-1 było spełnione przy 200 MW rezerwy, przy bloku 1075 MW będziemy potrzebować 1075 MW rezerwy wirującej. To są koszty ponoszone przez operatora, a korzyści z efektu skali ma wytwórca. Tak jest generalnie ok, bo oczywiście inni wytwórcy też przenosząc część kosztów na OSP, np. wiatrowi czy PV. Jednak warto o tym pamiętać tworząc politykę energetyczną. tym bardziej, że bloki atomowe mogą mieć i 1600 MW…

    W każdym razie z punktu widzenia bezpieczeństwa pracy sieci, bezpieczeństwa cybernetycznego, bezpieczeństwa fizycznego i wielu jeszcze innych korzystniejsze są źródła rozproszone lokalizowane blisko odbiorców. Nie widziałem choćby takie stwierdzenia w żadnej polityce energetycznej[/quote]

    Jestem przekonany, że osoby, które pracują w KDM nie podziela tych poglądów. Co do zasady, z punktu finansowego budowa dużych bloków jest bardziej opłacalna, ale jeżeli spojrzymy na to z punktu widzenia bezpieczeństwa tak poruszanego w kwestii OZE to jest to strzał w kolano. Śmiem twierdzić, że przewidzieć generację w OZE jest łatwiej niż awarie w bloku energetycznym.

    Co do Kozienic czy oni tam zbudowali jakiś zbiornik wodny? Jeżeli nie to wciąż będzie problem z chłodzeniem, może tylko przesunięty o parę stopni wyżej.

 2. Ja jestem w stanie zrozumieć, że można mieć jakąś tezę, argumenty na jej podparcie i ewentualne przewidywanie co do konsekwencji.
  Można popełnić np. 10 tekstów nt tego, że ustawa odległosciowa czy „antywiatrakowa” (jak kto woli) jest zła, można też pisać trzy razy dzień po dniu że „już za chwilkę, już za momencik będzie blackout bo nie ma paneli pv” – a tu jednak lipa. Ja nie przesadząm z góry, że to jest niesłuszna teza… ale póki co mamy połowę roku i jak dotychczas były 2 (słownie dwa) dni gdy sytuacja była napięta – podkreślam napięta ale jednak negatywnego efektu nie było. Być może będzie więcej takich dni – może 10 może 20… może mniej – Czy znajdzie się chętny do budowy farmy pv na komercyjnych warunkach ? I przez te 20 czy 30 dni w roku będzie kasował po 600-900 za MWh ?

  Nie ma to jak budować napięcie 😉 „W piątek, 24 czerwca, maksymalne zapotrzebowanie na moc w polskim systemie energetycznym osiągnęło historycznie wysoki poziom 22750 MW i było AŻ o 116 MW wyższe od czwartkowego rekordu.” – czyli było wyższe raptem o jakieś 0,5% 😉
  A ceny jednak spadły…

  • [quote name=”Mattt”]Ja jestem w stanie zrozumieć, że można mieć jakąś tezę, argumenty na jej podparcie i ewentualne przewidywanie co do konsekwencji.
   Można popełnić np. 10 tekstów nt tego, że ustawa odległosciowa czy „antywiatrakowa” (jak kto woli) jest zła, można też pisać trzy razy dzień po dniu że „już za chwilkę, już za momencik będzie blackout bo nie ma paneli pv” – a tu jednak lipa. Ja nie przesadząm z góry, że to jest niesłuszna teza… ale póki co mamy połowę roku i jak dotychczas były 2 (słownie dwa) dni gdy sytuacja była napięta – podkreślam napięta ale jednak negatywnego efektu nie było. Być może będzie więcej takich dni – może 10 może 20… może mniej – Czy znajdzie się chętny do budowy farmy pv na komercyjnych warunkach ? I przez te 20 czy 30 dni w roku będzie kasował po 600-900 za MWh ?

   Nie ma to jak budować napięcie 😉 „W piątek, 24 czerwca, maksymalne zapotrzebowanie na moc w polskim systemie energetycznym osiągnęło historycznie wysoki poziom 22750 MW i było AŻ o 116 MW wyższe od czwartkowego rekordu.” – czyli było wyższe raptem o jakieś 0,5% 😉
   A ceny jednak spadły…[/quote]
   Mattt, niektórym czytelnikom trzeba kilka razy powtórzyć, aby zrozumieli, że idą w ciemną uliczkę próbując pokrywać peaki nowymi wielkimi elektrowniami węglowymi. Te mają być podstawą, a na razie nie ma żadnego planu na podszczytowe, szczytowe i regulacyjne. Zamiast wykorzystywać w ten sposób OZE, to mamy kolejne słodkie historie o tym że wiatrak+biogazownnia są dla systemu lepsze niż osobno wiatrak i biogazownia, bo te pierwsze mają mieć capacity factor ponad 40%, a te drugie mają dwa factory – jeden 30%, a drugi 80%. Przecież to co zostało zapisane w ustawie o OZE ni jak nie prowadzi nas do polepszenia bilansowania systemu, a za chwilę nowe BAT-y wyrzucą nam dzisiejszcze elektrownie szczytowe, bo nikt nie będzie ich już dostosowywał. Co dalej? Nie ma żadnego poysłu, więc dopóki go nie będzie, pozwolisz, że będę jednak mitygował niektórych naszych czytelników, których serdecznie pozdrawiam, do zainteresowania się problemem, bo dla Ciebie wiszenie na 700 MW rezerwy na RB to nie problem, a dla takiego AlcerolMittala wprowadzenie w ub.r. stopni zasilania było kompletną abstrakcją w Europie i myślę, że nie tylko oni byli tym zszokowani, bo niektórzy wytwórcy sprzętu RTV regularnie dzwonią do PSE zapytać czy mają się spodziewać wprowadzenia stopnia zasilania. Jak możesz się domyślać, dla takich firm przerwy w dostawach energii może się stać wkrótce istotnym czynnikiem wliczanym do decyzji o lokalizacji swoich fabryk. Nie cena energii, a pewność zasilania jest zdecydowanie wyżej na liście priorytetów, więc przestańmy udawać, że rynek coś tu załatwi i ktoś na zasadach rynkowych wybuduje taką albo inną elektrownię, bo nikt tego nie zrobi bez wsparcia. Pytanie tylko jaki potrzebujemy nowy miks, który będzie najtańszy dla odbiorców i najkorzystniejszy dla gospdoarki.

   • [quote name=”Bartłomiej Derski”][quote name=”Mattt”]Ja jestem w stanie zrozumieć, że można mieć jakąś tezę, argumenty na jej podparcie i ewentualne przewidywanie co do konsekwencji.
    Można popełnić np. 10 tekstów nt tego, że ustawa odległosciowa czy „antywiatrakowa” (jak kto woli) jest zła, można też pisać trzy razy dzień po dniu że „już za chwilkę, już za momencik będzie blackout bo nie ma paneli pv” – a tu jednak lipa. Ja nie przesadząm z góry, że to jest niesłuszna teza… ale póki co mamy połowę roku i jak dotychczas były 2 (słownie dwa) dni gdy sytuacja była napięta – podkreślam napięta ale jednak negatywnego efektu nie było. Być może będzie więcej takich dni – może 10 może 20… może mniej – Czy znajdzie się chętny do budowy farmy pv na komercyjnych warunkach ? I przez te 20 czy 30 dni w roku będzie kasował po 600-900 za MWh ?

    Nie ma to jak budować napięcie 😉 „W piątek, 24 czerwca, maksymalne zapotrzebowanie na moc w polskim systemie energetycznym osiągnęło historycznie wysoki poziom 22750 MW i było AŻ o 116 MW wyższe od czwartkowego rekordu.” – czyli było wyższe raptem o jakieś 0,5% 😉
    A ceny jednak spadły…[/quote]
    Mattt, niektórym czytelnikom trzeba kilka razy powtórzyć, aby zrozumieli, że idą w ciemną uliczkę próbując pokrywać peaki nowymi wielkimi elektrowniami węglowymi. Te mają być podstawą, a na razie nie ma żadnego planu na podszczytowe, szczytowe i regulacyjne. Zamiast wykorzystywać w ten sposób OZE, to mamy kolejne słodkie historie o tym że wiatrak+biogazownnia są dla systemu lepsze niż osobno wiatrak i biogazownia, bo te pierwsze mają mieć capacity factor ponad 40%, a te drugie mają dwa factory – jeden 30%, a drugi 80%. Przecież to co zostało zapisane w ustawie o OZE ni jak nie prowadzi nas do polepszenia bilansowania systemu, a za chwilę nowe BAT-y wyrzucą nam dzisiejszcze elektrownie szczytowe, bo nikt nie będzie ich już dostosowywał. Co dalej? Nie ma żadnego poysłu, więc dopóki go nie będzie, pozwolisz, że będę jednak mitygował niektórych naszych czytelników, których serdecznie pozdrawiam, do zainteresowania się problemem, bo dla Ciebie wiszenie na 700 MW rezerwy na RB to nie problem, a dla takiego AlcerolMittala wprowadzenie w ub.r. stopni zasilania było kompletną abstrakcją w Europie i myślę, że nie tylko oni byli tym zszokowani, bo niektórzy wytwórcy sprzętu RTV regularnie dzwonią do PSE zapytać czy mają się spodziewać wprowadzenia stopnia zasilania. Jak możesz się domyślać, dla takich firm przerwy w dostawach energii może się stać wkrótce istotnym czynnikiem wliczanym do decyzji o lokalizacji swoich fabryk. Nie cena energii, a pewność zasilania jest zdecydowanie wyżej na liście priorytetów, więc przestańmy udawać, że rynek coś tu załatwi i ktoś na zasadach rynkowych wybuduje taką albo inną elektrownię, bo nikt tego nie zrobi bez wsparcia. Pytanie tylko jaki potrzebujemy nowy miks, który będzie najtańszy dla odbiorców i najkorzystniejszy dla gospdoarki.[/quote]

    Według Pana nowe BATy nam wyrzucą elektrownie szczytowe a ja sądzę, że argumentacja będzie taka: „nie ma ekonomicznego uzasadnienia dla dostosowywania tych mocy skoro to i tak pracuje przez ograniczony czas” i prawdopodobnie skończy się na derogacjach w postaci iluś tam godzin pracy rocznej. Ok wiem, wieczne nie są.
    Skoro to nie cena a pewność dostaw jest no 1 to nie prościej byłoby gdyby to właśnie rynek cenami uzasadnił wejście określonej mocy pv ?

    • [quote name=”Mattt”][quote name=”Bartłomiej Derski”][quote name=”Mattt”]Ja jestem w stanie zrozumieć, że można mieć jakąś tezę, argumenty na jej podparcie i ewentualne przewidywanie co do konsekwencji.
     Można popełnić np. 10 tekstów nt tego, że ustawa odległosciowa czy „antywiatrakowa” (jak kto woli) jest zła, można też pisać trzy razy dzień po dniu że „już za chwilkę, już za momencik będzie blackout bo nie ma paneli pv” – a tu jednak lipa. Ja nie przesadząm z góry, że to jest niesłuszna teza… ale póki co mamy połowę roku i jak dotychczas były 2 (słownie dwa) dni gdy sytuacja była napięta – podkreślam napięta ale jednak negatywnego efektu nie było. Być może będzie więcej takich dni – może 10 może 20… może mniej – Czy znajdzie się chętny do budowy farmy pv na komercyjnych warunkach ? I przez te 20 czy 30 dni w roku będzie kasował po 600-900 za MWh ?

     Nie ma to jak budować napięcie 😉 „W piątek, 24 czerwca, maksymalne zapotrzebowanie na moc w polskim systemie energetycznym osiągnęło historycznie wysoki poziom 22750 MW i było AŻ o 116 MW wyższe od czwartkowego rekordu.” – czyli było wyższe raptem o jakieś 0,5% 😉
     A ceny jednak spadły…[/quote]
     Mattt, niektórym czytelnikom trzeba kilka razy powtórzyć, aby zrozumieli, że idą w ciemną uliczkę próbując pokrywać peaki nowymi wielkimi elektrowniami węglowymi. Te mają być podstawą, a na razie nie ma żadnego planu na podszczytowe, szczytowe i regulacyjne. Zamiast wykorzystywać w ten sposób OZE, to mamy kolejne słodkie historie o tym że wiatrak+biogazownnia są dla systemu lepsze niż osobno wiatrak i biogazownia, bo te pierwsze mają mieć capacity factor ponad 40%, a te drugie mają dwa factory – jeden 30%, a drugi 80%. Przecież to co zostało zapisane w ustawie o OZE ni jak nie prowadzi nas do polepszenia bilansowania systemu, a za chwilę nowe BAT-y wyrzucą nam dzisiejszcze elektrownie szczytowe, bo nikt nie będzie ich już dostosowywał. Co dalej? Nie ma żadnego poysłu, więc dopóki go nie będzie, pozwolisz, że będę jednak mitygował niektórych naszych czytelników, których serdecznie pozdrawiam, do zainteresowania się problemem, bo dla Ciebie wiszenie na 700 MW rezerwy na RB to nie problem, a dla takiego AlcerolMittala wprowadzenie w ub.r. stopni zasilania było kompletną abstrakcją w Europie i myślę, że nie tylko oni byli tym zszokowani, bo niektórzy wytwórcy sprzętu RTV regularnie dzwonią do PSE zapytać czy mają się spodziewać wprowadzenia stopnia zasilania. Jak możesz się domyślać, dla takich firm przerwy w dostawach energii może się stać wkrótce istotnym czynnikiem wliczanym do decyzji o lokalizacji swoich fabryk. Nie cena energii, a pewność zasilania jest zdecydowanie wyżej na liście priorytetów, więc przestańmy udawać, że rynek coś tu załatwi i ktoś na zasadach rynkowych wybuduje taką albo inną elektrownię, bo nikt tego nie zrobi bez wsparcia. Pytanie tylko jaki potrzebujemy nowy miks, który będzie najtańszy dla odbiorców i najkorzystniejszy dla gospdoarki.[/quote]

     Według Pana nowe BATy nam wyrzucą elektrownie szczytowe a ja sądzę, że argumentacja będzie taka: „nie ma ekonomicznego uzasadnienia dla dostosowywania tych mocy skoro to i tak pracuje przez ograniczony czas” i prawdopodobnie skończy się na derogacjach w postaci iluś tam godzin pracy rocznej. Ok wiem, wieczne nie są.
     Skoro to nie cena a pewność dostaw jest no 1 to nie prościej byłoby gdyby to właśnie rynek cenami uzasadnił wejście określonej mocy pv ?[/quote]

     Można powiedzieć, że rynek spotowy pokazał, że jest szansa na opłacalna produkcję w godzinach południowych.

    • [quote name=”Mattt”][quote name=”Bartłomiej Derski”][quote name=”Mattt”]Ja jestem w stanie zrozumieć, że można mieć jakąś tezę, argumenty na jej podparcie i ewentualne przewidywanie co do konsekwencji.
     Można popełnić np. 10 tekstów nt tego, że ustawa odległosciowa czy „antywiatrakowa” (jak kto woli) jest zła, można też pisać trzy razy dzień po dniu że „już za chwilkę, już za momencik będzie blackout bo nie ma paneli pv” – a tu jednak lipa. Ja nie przesadząm z góry, że to jest niesłuszna teza… ale póki co mamy połowę roku i jak dotychczas były 2 (słownie dwa) dni gdy sytuacja była napięta – podkreślam napięta ale jednak negatywnego efektu nie było. Być może będzie więcej takich dni – może 10 może 20… może mniej – Czy znajdzie się chętny do budowy farmy pv na komercyjnych warunkach ? I przez te 20 czy 30 dni w roku będzie kasował po 600-900 za MWh ?

     Nie ma to jak budować napięcie 😉 „W piątek, 24 czerwca, maksymalne zapotrzebowanie na moc w polskim systemie energetycznym osiągnęło historycznie wysoki poziom 22750 MW i było AŻ o 116 MW wyższe od czwartkowego rekordu.” – czyli było wyższe raptem o jakieś 0,5% 😉
     A ceny jednak spadły…[/quote]
     Mattt, niektórym czytelnikom trzeba kilka razy powtórzyć, aby zrozumieli, że idą w ciemną uliczkę próbując pokrywać peaki nowymi wielkimi elektrowniami węglowymi. Te mają być podstawą, a na razie nie ma żadnego planu na podszczytowe, szczytowe i regulacyjne. Zamiast wykorzystywać w ten sposób OZE, to mamy kolejne słodkie historie o tym że wiatrak+biogazownnia są dla systemu lepsze niż osobno wiatrak i biogazownia, bo te pierwsze mają mieć capacity factor ponad 40%, a te drugie mają dwa factory – jeden 30%, a drugi 80%. Przecież to co zostało zapisane w ustawie o OZE ni jak nie prowadzi nas do polepszenia bilansowania systemu, a za chwilę nowe BAT-y wyrzucą nam dzisiejszcze elektrownie szczytowe, bo nikt nie będzie ich już dostosowywał. Co dalej? Nie ma żadnego poysłu, więc dopóki go nie będzie, pozwolisz, że będę jednak mitygował niektórych naszych czytelników, których serdecznie pozdrawiam, do zainteresowania się problemem, bo dla Ciebie wiszenie na 700 MW rezerwy na RB to nie problem, a dla takiego AlcerolMittala wprowadzenie w ub.r. stopni zasilania było kompletną abstrakcją w Europie i myślę, że nie tylko oni byli tym zszokowani, bo niektórzy wytwórcy sprzętu RTV regularnie dzwonią do PSE zapytać czy mają się spodziewać wprowadzenia stopnia zasilania. Jak możesz się domyślać, dla takich firm przerwy w dostawach energii może się stać wkrótce istotnym czynnikiem wliczanym do decyzji o lokalizacji swoich fabryk. Nie cena energii, a pewność zasilania jest zdecydowanie wyżej na liście priorytetów, więc przestańmy udawać, że rynek coś tu załatwi i ktoś na zasadach rynkowych wybuduje taką albo inną elektrownię, bo nikt tego nie zrobi bez wsparcia. Pytanie tylko jaki potrzebujemy nowy miks, który będzie najtańszy dla odbiorców i najkorzystniejszy dla gospdoarki.[/quote]

     Według Pana nowe BATy nam wyrzucą elektrownie szczytowe a ja sądzę, że argumentacja będzie taka: „nie ma ekonomicznego uzasadnienia dla dostosowywania tych mocy skoro to i tak pracuje przez ograniczony czas” i prawdopodobnie skończy się na derogacjach w postaci iluś tam godzin pracy rocznej. Ok wiem, wieczne nie są.
     Skoro to nie cena a pewność dostaw jest no 1 to nie prościej byłoby gdyby to właśnie rynek cenami uzasadnił wejście określonej mocy pv ?[/quote]
     Dlatego biznes zaczyna sobie już budować własne źródła, w końcu te 120 MW w PV nie powstało ze wsparcia FiT czy aukcyjnego, tylko dzięki kasie biznesu, w większości pewnie dotacjom z UE i od Norwegów + zielonym certyfikatom. Net-metering 1:07,8/0,8 za 2-3 lata będzie już pewnie wystarczająco atrakcyjny dla małych odbiorców aby zaczęli inwestować w swoje źródła. W ten sposób jestem przekonany, że w ciągu dekady ekstensywnego rozwoju przekroczymy 2-3 GW w PV. Chodzi mi jednak o to, że problemy mamy już teraz, więc może warto byłoby jednak:
     1) odpalić pierwszą aukcję na większe instalacje PV, które potrzebują znacznie mniejszego wsparcia niż FiT 750 zł/MWh.
     2) Pomyślmy jak wykorzystać CCGT w Stalowej Woli (czy tam na Siekierkach), zamiast nazywać go „złotym mercedesem” i udawać, że nie kończymy projektu z powodu sporu z wykonawcą.
     3) Policzmy czy opłącałoby nam się jednak dorzucić jakieś wsparcie dla ESP Młoty do celów regulacyjnych (integracji wiatru).
     4) Zacznijmy rozsądnie traktować technologie DSR/DSM, inteligentnych sieci, bo tam też jest potężny materiał regulacyjny.
     5) Zacznijmy pracować nad pobudzeniem aktywności strony popytowej.
     6) W końcu wprowadźmy też rynek mocy dla nowych, a pewnie także dla niektórych istniejących, żeby nam nie znikły z rynku zanim dorobimy się nowego miksu.
     7) Przede wszytskim pokażmy jednak jak ma wyglądać przyszły miks, zamiast politykować czy OZE jest fajniejsze od węgla, a czy gaz musi być ruski.

     To wszystko można policzyć – zrobić najbardziej optymalny miks pod katem technologicznym i ekonomicznym. PSE chciało nawet to zrobić, ale projekt został wstrzymany.

     Na czym w tej chwili opierają się zmiany w ustawie o OZE, w antywiatrakowej, w projekcie ustawy o rynku mocy, który się za chwile pokaże? Na polityce, mitach, wierzeniach i pomysłach jak załatać dzisiaj tonący okręt, aby przetrwał do jutra (jutra liczonego do następnych wyborów, na pewno nie dalej). W ten sposób będziemy dryfować aż do momenty, gdy nadmiar mocy odziedziczonych po PRL w końcu nam się wyczerpie.

     • [quote name=”Bartłomiej Derski”][quote name=”Mattt”][quote name=”Bartłomiej Derski”][quote name=”Mattt”]Ja jestem w stanie zrozumieć, że można mieć jakąś tezę, argumenty na jej podparcie i ewentualne przewidywanie co do konsekwencji.
      Można popełnić np. 10 tekstów nt tego, że ustawa odległosciowa czy „antywiatrakowa” (jak kto woli) jest zła, można też pisać trzy razy dzień po dniu że „już za chwilkę, już za momencik będzie blackout bo nie ma paneli pv” – a tu jednak lipa. Ja nie przesadząm z góry, że to jest niesłuszna teza… ale póki co mamy połowę roku i jak dotychczas były 2 (słownie dwa) dni gdy sytuacja była napięta – podkreślam napięta ale jednak negatywnego efektu nie było. Być może będzie więcej takich dni – może 10 może 20… może mniej – Czy znajdzie się chętny do budowy farmy pv na komercyjnych warunkach ? I przez te 20 czy 30 dni w roku będzie kasował po 600-900 za MWh ?

      Nie ma to jak budować napięcie 😉 „W piątek, 24 czerwca, maksymalne zapotrzebowanie na moc w polskim systemie energetycznym osiągnęło historycznie wysoki poziom 22750 MW i było AŻ o 116 MW wyższe od czwartkowego rekordu.” – czyli było wyższe raptem o jakieś 0,5% 😉
      A ceny jednak spadły…[/quote]
      Mattt, niektórym czytelnikom trzeba kilka razy powtórzyć, aby zrozumieli, że idą w ciemną uliczkę próbując pokrywać peaki nowymi wielkimi elektrowniami węglowymi. Te mają być podstawą, a na razie nie ma żadnego planu na podszczytowe, szczytowe i regulacyjne. Zamiast wykorzystywać w ten sposób OZE, to mamy kolejne słodkie historie o tym że wiatrak+biogazownnia są dla systemu lepsze niż osobno wiatrak i biogazownia, bo te pierwsze mają mieć capacity factor ponad 40%, a te drugie mają dwa factory – jeden 30%, a drugi 80%. Przecież to co zostało zapisane w ustawie o OZE ni jak nie prowadzi nas do polepszenia bilansowania systemu, a za chwilę nowe BAT-y wyrzucą nam dzisiejszcze elektrownie szczytowe, bo nikt nie będzie ich już dostosowywał. Co dalej? Nie ma żadnego poysłu, więc dopóki go nie będzie, pozwolisz, że będę jednak mitygował niektórych naszych czytelników, których serdecznie pozdrawiam, do zainteresowania się problemem, bo dla Ciebie wiszenie na 700 MW rezerwy na RB to nie problem, a dla takiego AlcerolMittala wprowadzenie w ub.r. stopni zasilania było kompletną abstrakcją w Europie i myślę, że nie tylko oni byli tym zszokowani, bo niektórzy wytwórcy sprzętu RTV regularnie dzwonią do PSE zapytać czy mają się spodziewać wprowadzenia stopnia zasilania. Jak możesz się domyślać, dla takich firm przerwy w dostawach energii może się stać wkrótce istotnym czynnikiem wliczanym do decyzji o lokalizacji swoich fabryk. Nie cena energii, a pewność zasilania jest zdecydowanie wyżej na liście priorytetów, więc przestańmy udawać, że rynek coś tu załatwi i ktoś na zasadach rynkowych wybuduje taką albo inną elektrownię, bo nikt tego nie zrobi bez wsparcia. Pytanie tylko jaki potrzebujemy nowy miks, który będzie najtańszy dla odbiorców i najkorzystniejszy dla gospdoarki.[/quote]

      Według Pana nowe BATy nam wyrzucą elektrownie szczytowe a ja sądzę, że argumentacja będzie taka: „nie ma ekonomicznego uzasadnienia dla dostosowywania tych mocy skoro to i tak pracuje przez ograniczony czas” i prawdopodobnie skończy się na derogacjach w postaci iluś tam godzin pracy rocznej. Ok wiem, wieczne nie są.
      Skoro to nie cena a pewność dostaw jest no 1 to nie prościej byłoby gdyby to właśnie rynek cenami uzasadnił wejście określonej mocy pv ?[/quote]
      Dlatego biznes zaczyna sobie już budować własne źródła, w końcu te 120 MW w PV nie powstało ze wsparcia FiT czy aukcyjnego, tylko dzięki kasie biznesu, w większości pewnie dotacjom z UE i od Norwegów + zielonym certyfikatom. Net-metering 1:07,8/0,8 za 2-3 lata będzie już pewnie wystarczająco atrakcyjny dla małych odbiorców aby zaczęli inwestować w swoje źródła. W ten sposób jestem przekonany, że w ciągu dekady ekstensywnego rozwoju przekroczymy 2-3 GW w PV. Chodzi mi jednak o to, że problemy mamy już teraz, więc może warto byłoby jednak:
      1) odpalić pierwszą aukcję na większe instalacje PV, które potrzebują znacznie mniejszego wsparcia niż FiT 750 zł/MWh.
      2) Pomyślmy jak wykorzystać CCGT w Stalowej Woli (czy tam na Siekierkach), zamiast nazywać go „złotym mercedesem” i udawać, że nie kończymy projektu z powodu sporu z wykonawcą.
      3) Policzmy czy opłącałoby nam się jednak dorzucić jakieś wsparcie dla ESP Młoty do celów regulacyjnych (integracji wiatru).
      4) Zacznijmy rozsądnie traktować technologie DSR/DSM, inteligentnych sieci, bo tam też jest potężny materiał regulacyjny.
      5) Zacznijmy pracować nad pobudzeniem aktywności strony popytowej.
      6) W końcu wprowadźmy też rynek mocy dla nowych, a pewnie także dla niektórych istniejących, żeby nam nie znikły z rynku zanim dorobimy się nowego miksu.
      7) Przede wszytskim pokażmy jednak jak ma wyglądać przyszły miks, zamiast politykować czy OZE jest fajniejsze od węgla, a czy gaz musi być ruski.

      To wszystko można policzyć – zrobić najbardziej optymalny miks pod katem technologicznym i ekonomicznym. PSE chciało nawet to zrobić, ale projekt został wstrzymany.

      Na czym w tej chwili opierają się zmiany w ustawie o OZE, w antywiatrakowej, w projekcie ustawy o rynku mocy, który się za chwile pokaże? Na polityce, mitach, wierzeniach i pomysłach jak załatać dzisiaj tonący okręt, aby przetrwał do jutra (jutra liczonego do następnych wyborów, na pewno nie dalej). W ten sposób będziemy dryfować aż do momenty, gdy nadmiar mocy odziedziczonych po PRL w końcu nam się wyczerpie.[/quote]

      Z większością punktów nie sposób się nie zgodzić…

     • Niestety – po ostatnich zmianach legislacyjnych, lądowej energetyki wiatrowej nie da się przywrócić do systemu nawet przez 5 kolejnych lat. Zostaniem w tym czasie zmuszeni iść w offshore, ale będzie drożej, niż mogłoby być z większą niż obecnie lądową ewi w miksie.

      Elektryfikacja ogrzewania (pompy ciepła) i transportu może wyeliminować w ciągu 15 lat gaz z ogrzewania indywidualnych domów i ON z transportu miejskiego i komunalnego. Ktoś się nad tym zastanowił w PL ?

      Dokładnie o to chodzi – decyzje są podejmowane „na wiarę” a nie w oparciu o analizy… Amatorszczyzna. Tempo zmian technologicznych w energetyce wysadzi w powietrze model ekonomiczny naszych czempionów długo przed 2030 rokiem.

  • [quote name=”Łukasz”]Wszystko prawda poza Ostrołęką nad Wisłą.
   Nad Wisłą jest droga na Ostrołęke ;)[/quote]
   Dzięki za czujność 🙂

 3. A ja od paru miesięcy nie mogę przyłączyć swoich paru solarów do sieci 🙂 Serdecznie pozdrawiam Panie i Panów z klimatyzowanych pomieszczen biurowych Enei.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej