Polski system energetyczny znowu na krawędzi

Polski system energetyczny znowu na krawędzi

Ceny energii elektrycznej na rynku spot podskoczyły 22 i 23 czerwca do wartości widzianych ostatnio w sierpniu 2015 roku. Margines bezpieczeństwa bardzo się skurczył, a największe upały dopiero przed nami. Czy system energetyczny sobie radzi?

Energia elektryczna w szczycie dziennego zapotrzebowania (godz. 8-22) w środę kosztowała ponad 540 zł/MWh. Dzisiaj – 23 czerwca – jest podobnie. Gdy w systemie są wystarczająco duże nadwyżki dostępnych mocy, cena dziennych szczytów nie przekracza 170 zł/MWh, a w trochę gorętsze dni 250 zł/MWh.

Poprzednim razem indeks SIRDN Towarowej Giełdy Energii (pokazujący obrót energią na następny dzień na godziny szczytowe) były tak wysoko 11 sierpnia 2015 roku (680 zł/MWh), a więc dzień po wprowadzeniu 20 stopnia zasilania. Co ciekawe, energia z dostawą 10 sierpnia (gdy po raz pierwszy od niemal 30 lat zabrakło mocy w Polsce), była wyceniania przez rynek na 360 zł/MWh – nikt nie spodziewał się z wyprzedzeniem aż takich problemów z dostawą.

Energia z dostawą na dzisiaj i wczoraj jest wyceniana tak wysoko pomimo, że te dni z pewnością nie zapiszą się w historii jako wyjątkowo upalne, jak to miało miejsce przed rokiem. Dlaczego zatem ceny energii tak podskoczyły?

Zobacz: Polska energetyka będzie w najtrudniejszej sytuacji w Europie

{norelated}Planowany na dzisiaj szczyt zapotrzebowania na moc – w wysokości 22 GW – jest istotnie wyższy, niż podczas ubiegłorocznych problemów (21,5 GW). Jednocześnie dokładnie takie same są planowane ubytki mocy dostępnej w systemie – głównie z powodu remontów – 4,7 GW. Dzisiaj mamy natomiast więcej szczęścia, niż przed rokiem – wówczas awaryjne wyłączenia bloków wynosiły 2,5 GW, a do godz. 9:00 rano było to „tylko” 1,1 GW. Od rana zapotrzebowanie na moc rośnie natomiast szybciej, niż przewidywano (o 0,4 GW do godz. 8:00). Dzięki nowemu połączeniu z Litwą możemy jednak importować więcej mocy, niż przed rokiem (1,2 GW wobec 0,5 GW rok temu).

Podobnie jak przed rokiem niemal w ogóle nie wieje wiatr. Chociaż od sierpnia 2015 roku przybyło nam aż 1,4 GW nowych mocy wiatrowych (razem jest ich już ponad 5,5 GW), to w szczycie dziennego zapotrzebowania dostarczają do systemu 1% swojej mocy maksymalnej, więcej generując jedynie wieczorami.

Operator systemu przesyłowego (PSE) ma jeszcze w zanadrzu ok. 200 MW tzw. negawatów, a więc usługi redukcji zapotrzebowania na moc u wybranych odbiorców. Przetarg na kolejne negawaty, rozpisany w grudniu 2015 roku, jeszcze się toczy.

Jakie wnioski po sierpniowych ograniczeniach w dostawach energii?

Natomiast rząd nie odrobił lekcji z ubiegłorocznych przerw w dostawach energii. Od sierpnia przybyło nam zaledwie 100 MW w fotowoltaice (razem to 120 MW). To technologia, która dostarcza energię przede wszystkim wówczas, gdy jest słabszy wiatr, a jednocześnie silnie operuje słońce (nawet na zachmurzonym niebie), wymuszając zwiększone zapotrzebowanie na energię chłodziarek i klimatyzacji.

W efekcie powtarza nam się ubiegłoroczny schemat – rezerwa mocy w szczycie zapotrzebowania wczoraj spadła zaledwie do 388 MW (nie licząc ok. 700 MW rezerwy wirującej, reagującej na nagłe zmiany zapotrzebowania i produkcji), chociaż operator miał jeszcze w zanadrzu środki awaryjne (elektrownie szczytowo-pompowe i rezerwę zimną) - łącznie do 3 GW. Jednak gdybyśmy mieli mniej szczęścia – jak przed rokiem – i awaryjnie stanąć musiałoby więcej bloków energetycznych, wówczas ponownie potrzebne byłoby ogłoszenie stopni zasilania.

Zobacz: Tego lata unikniemy ryzyka blackoutu?

Rząd nie przedstawił do tej pory żadnego pomysłu jak ograniczyć problemy z dostępnością mocy w tym i przyszłym roku. Na razie planuje jedynie nowe inwestycje, które wejdą do pracy najszybciej za 2-3 lata (w przypadku instalacji wygrywających zupełnie nowe aukcje OZE, które zostaną dopiero ogłoszone pod koniec roku, bo po raz kolejny zmieniane są właśnie przepisy w tej sprawie), za blisko 10 lat (w przypadku nowych bloków węglowych) lub najwcześniej za 15-20 lat (w przypadku elektrowni atomowej).

Zobacz: Fotowoltaika zwiększyłaby bezpieczeństwo energetyczne Polski

Zobacz także...

Komentarze

0 odpowiedzi na “Polski system energetyczny znowu na krawędzi”

 1. Czy ktoś jest mi w stanie wyjaśnić, dlaczego w tej sytuacji zabija się temat prosumentów solarnych? Czy polską energetyką sterują lobbysci importerów prądu?

  • b[quote name=”realista”]Czy ktoś jest mi w stanie wyjaśnić, dlaczego w tej sytuacji zabija się temat prosumentów solarnych? Czy polską energetyką sterują lobbysci importerów prądu?[/quote]

   bo to najmniej efektywny temat…
   Jeśli juz PV to lepiej gdy to są większe instalacje.

   • I tu się nie zgodzę. Jeśli chodzi o wiatraki to tak. Małe wiatraki mają małą sprawność. Przy PV sprawność jest na podobnym poziomie nawet na korzyść dla małych systemów (brak spadku napięcia na długich liniach przesyłowych i trafo).

    Dodatkowo rozproszenie systemu skutkuje tym, że nie są obciążane linie przesyłowe.

    • [quote name=”gl”]I tu się nie zgodzę. Jeśli chodzi o wiatraki to tak. Małe wiatraki mają małą sprawność. Przy PV sprawność jest na podobnym poziomie nawet na korzyść dla małych systemów (brak spadku napięcia na długich liniach przesyłowych i trafo).

     Dodatkowo rozproszenie systemu skutkuje tym, że nie są obciążane linie przesyłowe.[/quote]
     Ale nie masz efektu skali i koszty jednostkowe, choćby zakupu inwertera małej mocy, są znacznie większe

  • [quote name=”realista”]Czy ktoś jest mi w stanie wyjaśnić, dlaczego w tej sytuacji zabija się temat prosumentów solarnych? Czy polską energetyką sterują lobbysci importerów prądu?[/quote]

   Chyba są dwie opcje albo steruje ich lobby importerów albo lobby węglowe. Wystarczy, że kolejny raz będzie problem z dostawą energii aby mieć powód do podniesienia cen energii. Wówczas węgiel stanie się bardziej rentowny. Moim zdaniem na pewno ceny energii pójdą w górę pod koniec roku.

   Chociaż rozważam też opcję, że rząd po prostu ma martwy pień mózgu.
   Po pierwsze fotowoltaika nie przeszkadza latem innym systemom wytwórczym bo wówczas energia jest bardzo potrzebna. Po drugie zimą też nie konkuruje bo dysponuje mocą ok 10-20% a zimą przecież węgiel jest w cenie bo używają go elektrociepłownie i gospodarstwa domowe.
   W takim razie gdzie tu logika w działaniach rządu?
   Ano pewnie czyjś zysk!

 2. Margines bezpieczeństwa jest i będzie wystarczający. Wystarczy, że PSE-O przestanie eksportować do Niemiec w ramach redispatchingu np 400 MW w godzinie (po wczorajszym uruchomieniu przesuwników i zamknięciu linii ten problem powinien zniknąć), przestanie odstawiać 1-3 GW bloków wytwórczych w ciągu dnia, co robi obecnie w trybie tzw planowanych odstawień, bo faktycznych awarii tam nie ma (odstawia bo im mniejsza podaż to większe ceny)oraz przestanie blokować wymianę międzysystemową w szczególności z Litwą (wyłącza bo w Szwecji są za niskie ceny aby uzasadnić ekonomiczne wykorzystanie niektórych inwestycji w nowe bloki). Wtedy i ceny spadną.

  • [quote name=”comd”]Margines bezpieczeństwa jest i będzie wystarczający. Wystarczy, że PSE-O przestanie eksportować do Niemiec w ramach redispatchingu np 400 MW w godzinie (po wczorajszym uruchomieniu przesuwników i zamknięciu linii ten problem powinien zniknąć), przestanie odstawiać 1-3 GW bloków wytwórczych w ciągu dnia, co robi obecnie w trybie tzw planowanych odstawień, bo faktycznych awarii tam nie ma (odstawia bo im mniejsza podaż to większe ceny)oraz przestanie blokować wymianę międzysystemową w szczególności z Litwą (wyłącza bo w Szwecji są za niskie ceny aby uzasadnić ekonomiczne wykorzystanie niektórych inwestycji w nowe bloki). Wtedy i ceny spadną.[/quote]
   1) Litwa i Szwecja – ograniczenia tylko nocą i jesli już cokolwiek miałyby zmieniać w peakach, to raczej in plus (mniejsza awaryjność)
   2) 400 MW w ramach redispatchingu – wczoraj uruchomili przesuwniki – daj im trochę czasu, poza tym przesuwniki są WSPÓLNIE zarządzanie z 50 Hertz,
   3) PSE niczego nie odstawia, bo nie jest właścicielem wspomnianych 1-3 GW, a jak rozumiem masz na myśli planowane odstawienia, któe – przynajmniej teoretycznie – powinny służyć remontom?

 3. No i po raz kolejny… znowu wszystko było ok. No co za pech 😉

  Niskie ceny gdy wieje, wysokie gdy nie wieje – bilans wychodzi na zero 😉

 4. Proszę Pana, proszę jeszcze raz o źródło danych o cenach. Proszę nie powielać kłamstw. Tak jak wspomniałem pod innym artykułem cena energii w szczycie w maju wyniosla 188 pln, na rynku biansujacym ponad 200. Ceny kontraktów terminowych na peak nie spadły nigdy ponizej 170 pln. Proszę do wyciągania wniosków nie przyjmować cen z lutego tego roku, gdy było ciepło, pracowały elektrociepłownie i było wietrznie. To tak jakbym powiedział że cena w szczytach wynosi 360 bo tak wyszło na piatek, przy upałach i ograniczonej podaży.
  Warto też przeprowadzić analizę jaki jest obrót dzienny na rynku dnia następnego w porównaniu do zapotrzebowania. Nie przekracza on 10%. Czy w takim wypadku można wyciągać wnioski o cenie energii przy tak małej płynności. Jak Pań myśli czemu prezes URE przy obliczaniu cen bierze pod uwagę średnią ważoną z kontraktów terminowych?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej