Polska energetyka będzie w najtrudniejszej sytuacji w Europie

Polska energetyka będzie w najtrudniejszej sytuacji w Europie

Raport ENTSO-E pokazuje, że tego lata polski system elektroenergetyczny będzie w najtrudniejszej sytuacji w Europie. Poprosiliśmy nawet sąsiadów o awaryjne udostępnianie 1000 MW mocy. Jednak i tak sytuacja powinna być lepsza, niż roku temu.

Kilka dni temu ENTSO-E, czyli organizacja zrzeszająca operatorów sieci przesyłowych w Europie, opublikowała półroczny raport podsumowujący ostatnią zimę i zawierający prognozy na lato 2016 roku. Raport jest „składany” z części pisanych przez poszczególnych operatorów opisujących sytuację w swoich krajach.

Poprzedni był pisany już po nieszczęsnym 10 sierpnia 2015 roku, kiedy operator systemu przesyłowego i rząd musieli wprowadzić ograniczenia w zużyciu prądu dla firm. Szerzej o nim pisaliśmy tutaj: Sytuacja na granicy Polski i Niemiec grozi europejskim blackoutem

Raport ENTSO-E jest kolejnym sygnałem alarmowym dla Polski. Część krajów musi polegać na imporcie by zaspokoić popyt, ale istniejące moce transgraniczne wydają się wystarczające, aby pokryć zapotrzebowanie. Wyjątkiem jest Polska, gdzie bezpieczeństwo dostaw energii może być zagrożone w trudnych warunkach. Chodzi przede wszystkim o dni, w których nad Polską utrzymywałby się upalny wyż atmosferyczny w połączeniu z bardzo niskim stanem rzek i wysoką temperaturą wody.

W takiej sytuacji polskie elektrownie węglowe (m.in. Kozienice, Rybnik i Ostrołęka o łącznej mocy ponad 5300 MW) nie mogą zrzucać do rzek i jezior wystarczającej ilości gorącej wody z bloków energetycznych, przez co nie byłyby wstanie pracować pełną parą. W takie dni nie ma także wiatru poruszającego ponad 5500 MW turbin wiatrowych. Z kolei, z powodu upałów, zużycie energii rośnie wówczas o blisko 2000 MW (ok. 10%), a Polska – w przeciwieństwie do sąsiadów – niemal w ogóle nie rozwinęła fotowoltaiki, która najwięcej energii dostarcza właśnie w takich sytuacjach.

To, że możemy mieć trudności z importem (choćby awaryjnym) energii z krajów, które będą mieć nadmiar mocy, to efekt nieplanowanych przepływów kołowych energii z Niemiec przez Polskę.

 „W związku z możliwymi brakami w dostawach energii w razie wystąpienia trudnych warunków w lecie 2016 PSE poprosiło operatorów sieci  przesyłowych (w innych krajach Europy – red.) o tymczasowe działania, które zapewniłyby PSE min. 1000 MW z importu na połączeniach synchronicznych (czyli z Niemcami, Czechami i Słowacją – red.) przynajmniej w sytuacji zagrożenia” – czytamy w raporcie ENTSO-E. Chodzi o to, by zabezpieczyć wsparcie na granicy polsko-niemieckiej w sytuacji awarii jednej z polskich elektrowni systemowych lub kawałka sieci. Bez tego nie będziemy wstanie wypełniać podstawowego kryterium bezpieczeństwa N-1, które mówi, że system w każdym momencie powinien pracować tak, że awaria jednego z jakichkolwiek jego elementów nie doprowadzi do blackoutu.

W raporcie ENTSO-E czytamy, że właśnie dlatego PSE i niemiecki operator 50 Hertz zdecydowały się wyłączyć czasowo połączenie Krajnik-Vierraden, dzięki czemu przepływy kołowe będziemy wstanie lepiej kontrolować na drugim połączeniu (gdzie wkrótce ruszą przesuwniki fazowe, o których więcej piszemy tutaj: Będzie bezpieczniej na granicy z Niemcami). Obie spółki informowały o tym kilka miesięcy temu. Jednak raport stwierdza, że jest to rozwiązanie prowizoryczne i niewystarczające, a rzeczywista poprawa sytuacji nie nastąpi przed 2018 rokiem.

Eksperci bezpośrednio odpowiedzialni za bezpieczeństwo systemu energetycznego uspokajają jednak, że w tym roku sytuacja jest znacznie lepsza, niż rok temu, o czym niedawno pisaliśmy także na WysokieNapiecie.pl: Tego lata unikniemy ryzyka blackoutu?

Mamy znacznie mniej remontów elektrowni węglowych, które w tamtym roku były masowo odstawiane przed, obowiązującymi od stycznia tego roku, ostrzejszymi normami emisji gazów i pyłów (dyrektywą IED). Pracuje już elektrociepłownia gazowo-parowa Orlenu we Włocławku, która dzisiaj dostarcza do systemu ponad 400 MW. Mamy także – uruchomiony w grudniu – most energetyczny z Litwą o mocy 500 MW, którym w sytuacji zagrożenia trafiać może do nas energia z Rosji i Skandynawii.

Sytuacja z roku na rok będzie się jednak pogarszać, bo zapotrzebowanie na moc w gorące dni stale rośnie, wraz z rozpowszechniającą się klimatyzacją. Z kolei klimatolodzy zwracają uwagę, że – o ile średnia temperatura na Ziemi zaczyna być odczuwalna przez ludzi powoli – to upalnych dni będzie przybywać znacznie szybciej.

Oddawane w kolejnych latach elektrownie węglowe w Kozienicach, Jaworznie i Opolu będą zdecydowanie bardziej odporne na upały (będą miały tzw. zamknięty układ chłodzenia, niezależny od temperatury w rzekach), ale za kilka lat będziemy zamykać lub remontować kolejną grupę bloków węglowych, wymagających dostosowania do jeszcze ostrzejszych standardów ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami (tzw. konkluzji BAT). Dlatego, jak niedawno zwracało uwagę PSE, mocy w systemie energetycznym może nam wkrótce ponownie zabraknąć - na początek latem przyszłego roku.

Raport ENTSO-E dostępny jest tutaj


Dlaczego przepływy kołowe energii z Niemiec są dla Polski problemem? W rozmowie z Market News24 tłumaczy to Bartłomiej Derski.

Zobacz także...

Komentarze

18 odpowiedzi na “Polska energetyka będzie w najtrudniejszej sytuacji w Europie”

  • [quote name=”TTTT”]To kiedy w końcu rozłaczą to połaczenie z Niemcami ?!
   Miało być w czerwcu ? Ktoś zna dokładna date ?[/quote]
   Proponuje jeszcze reaktywować WOP 🙂

 1. Przypadek energetyki to klasyczny przykład z dowcipu o Gomułce. Poprzednia ekipa doprowadziła energetykę na krawędź przepaści, PIS zapowiada i dokonuje poważnego kroku naprzód,

 2. Znając życie, to nie doczekamy normalnej sytuacji z energią elektryczną w Polsce w tym stuleciu. Teraz to możemy sobie pluć w brodę, że Żarnowiec nie powstał. Zielone certyfikaty i OZE dogorywają, kopalnie nierentowne, polski węgiel drogi, jak są elektrownie to w remoncie, el. wodnych brak (z resztą i tak susza idzie), nic tylko handlować agregatami prądotwórczymi.

  Mam pytanie do autorów artykułu, czy to 1000MW na granicy wiąże się z jakimś programem zaradczym w związku z opinią ACER? Czy coś wiadomo o odwołaniu E Control od opinii?Dziękuję

  • [quote name=”Porter”]Znając życie, to nie doczekamy normalnej sytuacji z energią elektryczną w Polsce w tym stuleciu. Teraz to możemy sobie pluć w brodę, że Żarnowiec nie powstał. Zielone certyfikaty i OZE dogorywają, kopalnie nierentowne, polski węgiel drogi, jak są elektrownie to w remoncie, el. wodnych brak (z resztą i tak susza idzie), nic tylko handlować agregatami prądotwórczymi.

   Mam pytanie do autorów artykułu, czy to 1000MW na granicy wiąże się z jakimś programem zaradczym w związku z opinią ACER? Czy coś wiadomo o odwołaniu E Control od opinii?Dziękuję[/quote]
   Odwołanie w toku. Poprosiliśmy o 1000 MW, ale nikt ich nam nie zagwarantuje na przekroju synchronicznym, natomiast realnie są szanse na te 500 MW po uruchomieniu przesuwników, chociaż i to zależeć będzie od tego jak się ułożą przepływy (nie da sie ich zaprognozować dokładnie) i jak duża będzie presja loop flows, bo mimo PST nadal trzeba będzie się z nimi liczyć i w sytuacjach awaryjnych i tak operatorzy pokryją koszty multilateral redispatchingu (gdy u nas nie będzie mocy na tańszy x-border redispatching)

 3. …PSE i niemiecki operator 50 Hertz zdecydowały się wyłączyć czasowo połączenie Krajnik-Vierraden…
  wyłączą na potrzebę remontu linii po stronie 50Hertz i stacji Vierraden, na nie jak pisze durny autorzyna dla „kontroli przepływów kołowych”

  • [quote name=”ktoś”]…PSE i niemiecki operator 50 Hertz zdecydowały się wyłączyć czasowo połączenie Krajnik-Vierraden…
   wyłączą na potrzebę remontu linii po stronie 50Hertz i stacji Vierraden, na nie jak pisze durny autorzyna dla „kontroli przepływów kołowych”[/quote]
   Zanim napisze się komentarz, zwłaszcza obrażając kogoś, warto samemu najpierw doczytać. Polecam ten artykuł: http://wysokienapiecie.pl/sieci/1420-bedzie-bezpieczniej-na-granicy-z-niemcami a także wspólną informację PSE i 50 Hertz w tej sprawie.

   • [quote name=”Bartłomiej Derski”][quote name=”ktoś”]…PSE i niemiecki operator 50 Hertz zdecydowały się wyłączyć czasowo połączenie Krajnik-Vierraden…
    wyłączą na potrzebę remontu linii po stronie 50Hertz i stacji Vierraden, na nie jak pisze durny autorzyna dla „kontroli przepływów kołowych”[/quote]
    Zanim napisze się komentarz, zwłaszcza obrażając kogoś, warto samemu najpierw doczytać. Polecam ten artykuł: http://wysokienapiecie.pl/sieci/1420-bedzie-bezpieczniej-na-granicy-z-niemcami a także wspólną informację PSE i 50 Hertz w tej sprawie.[/quote]

   • [quote name=”Bartłomiej Derski”][quote name=”ktoś”]…PSE i niemiecki operator 50 Hertz zdecydowały się wyłączyć czasowo połączenie Krajnik-Vierraden…
    wyłączą na potrzebę remontu linii po stronie 50Hertz i stacji Vierraden, na nie jak pisze durny autorzyna dla „kontroli przepływów kołowych”[/quote]
    Zanim napisze się komentarz, zwłaszcza obrażając kogoś, warto samemu najpierw doczytać. Polecam ten artykuł: http://wysokienapiecie.pl/sieci/1420-bedzie-bezpieczniej-na-granicy-z-niemcami a także wspólną informację PSE i 50 Hertz w tej sprawie.[/quote]

    Szkoda słów do takich śmieszków internetowych (podludzi). Wiele materiałów przedstawianych nie tylko przez operatorów przesyłowych PL oraz DE wskazują, że jednym z celów strategicznych jest zapobieganie przepływów kołowych. Można się odwołać do budowy wspólnego rynku energii w Europie, gdzie przepływy karuzelowe skutecznie uniemożliwiają jego budowę.

    Ciekawi również fakt jak duży ma to wpływ na brak Polski w rynku tworzonym obecnie (SPOT w skrócie) przez Czechy, Słowację, Rumunię i Węgry za pomocą mechanizmu market coupling. Chyba jeszcze w 2013 roku była inicjatywa podpisana by rynek tworzyła z tymi krajami również Polska tzw. 5M

 4. Na mapce z zapotrzebowaniem na energię powinna być jeszcze zaznaczona na ciemno zielony Finlandia. Importuje codziennie tyle energii ile mogłaby Polska gdyby nie było przepływów kołowych.

 5. Skutek braku umiejętności prowadzenia rozmów na wysokim szczeblu w szczególności w dziedzinie jaką jest szeroko pojęta energetyka niestety, ale zaczniemy odczuwać i odczuwamy w potęgującym tempie. Kompletnie nie rozumiem dlaczego takie państwo jak Polska, które jest łącznikiem między zachodem i wschodem europy działa na swoją niekorzyść i zaniedbuje jeden z najważniejszych aspektów w państwie czyt. BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE. Straty w linia przesyłowych dochodzących do 15%, upadające zielone certyfikaty, brak wyraźnego kroku w kierunku dywersyfikacji źródeł… Można by jeszcze wymieniać wiele.
  Ciekawe, czy dojdzie do budowy baltic pipe i rewersu dla gazoportu w Świnoujściu, czy rząd dalej będzie wiercił wielką dziurę, którą kilka pokoleń będzie miało problem zasypać?

  Trochę krytyczna ocena, ale takie są fakty.

 6. Przyczyną obecnego stanu rzeczy, tragicznego w sumie bo o żadnej niezależności energetycznej w tej sytuacji nie ma mowy, jest polityka energetyczna prowadzona przez ostatnie dziesiątki lat! Zatrzymanie polskiego programu jądrowego – dziś el Żarnowiec byłaby najbardziej stabilnym źródłem energii i najtańszym! Traktowanie energetyki pod kątem rynku zbytu dla górnictwa a nie jako dostawcy taniej, ekologicznie czystej energii dla społeczeństwa, zaspokajanie żądań wpływowych lobby kosztem interesu całego społeczeństwa!
  Przypominam, wydajność energetyczna spalania węgla jest setki tysięcy razy mniejsza niż wydajność energetyczna rozszczepienia jąder atomu! Spalanie paliw kopalnych czy też wiatraki to zero innowacyjności! Dlaczego Polska ma być na coś takiego skazywana? Dlaczego karze się społeczeństwu umierać za węgiel?

  • Energetyka wiatrowa to „zero innowacyjności”.Myśl żywcem przepisana od idiotów z pisu. Czy technologie OZE są super innowacyjne ? Nie sądzę. Własności światła nie zostały odkryte w 21 wieku, a mimo to na całym świecie cieszą się dużym wzięciem. To samo pompy ciepła – o ile pamiętam, pierwsza elektrownia oparta o ciepłe źródła rozpoczęła działanie gdzieś ok. połowy 20 wieku we Włoszech. Zgadzam się co do joty z tym, iż poniechanie energetyki atomowej to totalna głupota i sprzyjanie analfabetom, którym powinien być wzbroniony wstęp w fachowe dyskusje. Nota bene uwalnianie cząstek radioaktywnych w elektrowniach tzw. konwencjonalnych jest wielokrotnie większe niż w atomowych. To jest też m.in. kamyczek do ogródka wszelkich oszołomów ekologicznych, zwykle niedouczonych.
   Oraz całego stada pisuarowych analfabetów wpuszczonych do decyzyjnych stanowisk z powodu przynależności do najbardziej niszczycielskiej sekty w historii Polski

 7. Wielka Troska lobby energetycznego to m.i. ustawowe wprowadzenie koncesji i uprawnień na instalacje OZE (Odnawialne źródła energii). Czyli :
  1. Kurs, dziwnym trafem organizowany przez podmiot prywatny(płatny albo refundowany dla SWOICH.
  2. Egzamin Państwowy (płatny)ale z udziałem przedstawiciela producenta.
  3. Egzamin techniczny ( dostawca sprzętu, czyli monopol)
  Tym oto sposobem zyskaliśmy pełną wolność gospodarczą i demokrację w instalowaniu OZE. W tej sytuacji martwienie się o cenę i warunki ODBIORU nadwyżek energii z instalacji domowych, to są RZEWNE JAJA.

  • Tak, owe certyfikaty to bzdura i procedura uwłaczająca wobec ludzi z branży.
   Według ich pie..go prawa, elektryk w zawodzie nie może podłączyć dwóch przewodów „+” i „-” oraz trzech lub pięciu przewodów fazowych do falownika bez specjalnego udowadniania przed komisjami, że to potrafi.
   To styl tworzenia uwłaczającego prawa poprzez domyślne traktowanie fachowców z branży jako debili, którzy dopiero przed komisją z własne pieniądze muszą oczyszczać się z tego domyślnego zarzutu.

   Niedługo będzie trzeba tak samo zdawać egzamin z możliwości wykonania wielu czynności instalatorskich oddzielnie, jak: podłączenia prostownika, silnika do falownika, później silnika w ogóle i skończy się na uprawnieniach do odizolowywania kabli…

 8. Może wreszcie pójdą po rozum do głowy i w Krakowie przestaną na siłę rozwijać sieć tramwajową. Także kupili tramwaje o zbyt dużej mocy (6 silników), co dodatkowo zwiększa pobór energii a jak motorniczy wykorzystuje max. szybkość i przyśpieszenie, to tyle pożera, że nie wytrzymują tego podstacje (tramwaj im wolniej jedzie, tym mniej zużywa prądu, podczas gdy autobus im szybciej jedzie, tym mniej zużywa paliwa). Może wreszcie zlikwidują część linii tramwajowych i przywrócą zlikwidowane połączenia autobusowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej