Silne mrozy podbiły zapotrzebowanie Polski na moc do najwyższego poziomu w historii. Przebiliśmy 29 GW brutto. System pracował stabilnie i miał wysoką nadwyżkę mocy. Istotną część szczytowego popytu pokryła [...]
Silne mrozy podbiły zapotrzebowanie Polski na moc do najwyższego poziomu w historii. Przebiliśmy 29 GW brutto. System pracował stabilnie i miał wysoką nadwyżkę mocy. Istotną część szczytowego popytu pokryła [...]
2025 był dla energetyki rokiem zwrotu w stronę elastyczności systemu: aukcja rynku mocy na 2030 przyniosła 6,9 GW kontraktów (465 zł/kW/rok) z dominacją nowych gazówek i mocnym wejściem baterii, [...]
Ministerstwo Energii w ogromnym pośpiechu i bez konsultacji publicznych znowelizowało rozporządzenie taryfowe, chcąc jakoby ulżyć ciężkiemu przemysłowi. Jednak zdaniem przemysłu przepisy będą martwe.
Czy ogrzewanie klimatyzacją może być tańsze od ciepła z gazu, biomasy czy ogrzewania miejskiego? Ile kosztują takie urządzenia i ile zapłacimy za prąd do niego w 2026 roku? [...]
Policzyliśmy ile przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci za energię elektryczną w 2026 roku zgodnie z zatwierdzonymi przez prezes URE taryfami. Wiemy też, że część odbiorców zobaczy na swoich łącznych rachunkach [...]
Tegoroczną aukcję główną rynku mocy zaprogramowano pod projekty bloków gazowych. Jednak część projektów - biorąc pod uwagę ich status - będzie musiało liczyć na ogłoszenie aukcji dogrywkowej, [...]
Zagraniczna prasówka energetyczna: Energochłonni obawiają się o skuteczność CBAM-u; Bruksela chce przyspieszyć budowę interkonektorów; Brytyjczycy ruszają wielomiliardowym programem inwestycji w sieci; Czy w USA faktycznie zabraknie prądu przez sztuczną [...]
Zwiększenie obliga gazowego może trochę rozruszać rynek, ale największą przeszkodą jest nieszczęsna ustawa „magazynowa”. Energetycy chcieliby się z niej wyłączyć a powodem jest oczywiście ostra konkurencja o gaz dla [...]
Zagraniczna prasówka energetyczna: Niemcy mają problem ze spekulacyjnymi projektami magazynów energii; Norwegowie nie chcą płacić za bilansowanie niemieckiej energetyki; Jeśli zachód chce budować energetykę jądrową, to musi ją odczarować; [...]
Tydzień Energetyka: Co się dzieje z akcjami gdańskiej Energi; Koniec opłaty przejściowej; Podważana świętość Barbórki; Niemiecki rząd znowu dopłaca do elektryków.