Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Słoneczna gorączka ogarnia rolników, diecezje, spółki. Grunty poszukiwane

Słoneczna gorączka ogarnia rolników, diecezje, spółki. Grunty poszukiwane

W całej Polsce trwa boom na dzierżawy gruntów pod farmy fotowoltaiczne. Polska Grupa Energetyczna uruchamia nawet call center, gdzie będzie odbierała zgłoszenia od właścicieli działek. Stawki za dzierżawę skoczyły do kilkunastu tysięcy za hektar. Kto na tym zyska?
Green Genius solar park in Poland 2

Fotowoltaika jest drugą po energetyce wiatrowej największą technologią OZE w polskim systemie elektroenergetycznym. Polska staje się wielkim terenem budowy farm fotowoltaicznych o mocy rzędu megawata i większych. Inwestorzy prześcigają się w pozyskiwaniu gruntów. Stawki za dzierżawę rosną wraz z coraz większymi planami dużych graczy. Czasami można jeszcze spotkać stare oferty, w których roczny czynsz za dzierżawę hektara zaczyna się od 7 tys. zł. Teraz standardem są stawki 10-12 tys. zł, ale właściciele gruntów potrafią zażądać i 16 tys. zł za hektar. Umowy zawierane są na 20 lat i dłużej.

Telefony się urywają

PGE ma w planach do 2030 roku posiadanie 3 GW mocy ze słońca. Największa spółka energetyczna w Polsce pozyskała jak dotąd ok. 2 tys.  ha gruntów. – To wystarczy do zbudowania ponad 1250 MW – mówi Marcin Gelberg z biura komunikacji korporacyjnej PGE Energia Odnawialna. Spółka uruchamia infolinię dla właścicieli, którzy chcą oddać swój teren w dzierżawę pod budowę farm fotowoltaicznych. – Sięgamy po wszystkie źródła ziemi pod fotowoltaikę. Mamy około 100 hektarów gruntów własnych w Bełchatowie, podpisane umowy z Grupą Azoty Siarkopolem, kierujemy ofertę dzierżawy gruntów do samorządów, Kościoła i osób prywatnych – wymienia Gelberg. Spółka ma podpisany też list intencyjny z PKP.

Największą jak dotychczas umowę dotyczącą dzierżawy 320 hektarów zawarła PGE EO w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. – Kilkadziesiąt podmiotów zgłaszało się z propozycjami zagospodarowania naszych gruntów, przede wszystkim na realizację farm fotowoltaicznych – mówił w rozmowie z Radiem Zachód ekonom lubuskiej diecezji,  ksiądz Tadeusz Stanisławski.

„To dopiero początek”

W województwie lubelskim PGE EO uruchomiła właśnie farmę Bliskowice o mocy 1 MW, a miesiąc temu w województwie podkarpackim farmę PV Lesko. Za kilka tygodni otwarte zostaną PV Lutol1 i PV Lutol2 w województwie lubuskim.

Perspektywy wykorzystania wodoru w transformacji energetycznej

„To dopiero początek naszych inwestycji fotowoltaicznych. W przyszłym roku i w kolejnych latach zamierzamy uruchomić jeszcze więcej tego typu projektów. Część z nich to małe instalacje, które – w co wierzymy – zwyciężą w tegorocznej aukcji na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach OZE do 1 MW. Pracujemy jednak również nad wielkimi przedsięwzięciami o mocy nawet ponad 100 MW, które powstaną na gruntach o powierzchni 100-150 ha” – powiedział, cytowany w komunikacie, Marcin Karlikowski, prezes PGE EO.

Czytaj także: Słoneczna ofensywa potrzebuje przestrzeni

Na rolniczym polu…

Druga z największych spółek energetycznych  „Grupa Enea nawiązała współpracę dla rozwoju fotowoltaiki z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. – Kontynuowane są prace związane z weryfikacją wskazanych przez KOWR nieruchomości gruntowych oraz poszerzeniem bazy gruntów. Po wstępnej weryfikacji wytypowano grunty o łącznej powierzchni ok. 895 ha, co stanowi potencjał wytwórczy o mocy ok. 358 MW. Obecnie dokonywana jest analiza optymalnego mechanizmu przekazania gruntów przez KOWR. Enea planuje także budowę farm fotowoltaicznych na terenach Lubelskiego Węgla Bogdanka. Będziemy konsekwentnie realizować naszą politykę” – poinformowała portal WysokieNapiecie.pl spółka.

Adres strony internetowej PGE Energia Odnawialna: https://pgeeo.pl/zgloszenie-nieruchomosci-pod-pv

PV X2020

…i na własnym gruncie

Pierwsze kroki duże firmy kierują na własne tereny. PKN Orlen buduje instalację o mocy 50 kW w Płocku i 2,5 MW we Włocławku. PGNiG zaczęło od rozpoznania możliwości wewnątrz całej Grupy Kapitałowej i grupa wybrała już konkretne lokalizacje. „Zidentyfikowaliśmy ponad 35 ha gruntów na terenach należących do spółek z Grupy PGNiG i ponad 76 tys. m2 powierzchni dachowej (budynki biurowe, obiekty przemysłowe, hale magazynowe), na których planujemy zbudować instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 20 MW. W tej chwili oddaliśmy pierwszą instalację o wielkości 50 kW na dachu naszej siedziby głównej w Warszawie” – poinformowała spółka portal WysokieNapiecie.pl.

moc paneli fotowoltaicznych pv oze

KGHM także stawia rozwój projektów fotowoltaicznych jako priorytet w całej Grupie Kapitałowej, np. spółka KGHM Zanam buduje w Legnicy elektrownię fotowoltaiczną o mocy ok. 3 MW. Kilka lat wcześniej Energetyka uruchomiła 3 testowe elektrownie fotowoltaiczne o mocy 100 kW każda, w której sprawdzono efektywność pracy różnych typów paneli fotowoltaicznych.

– Dysponujemy  ponad 200 ha własnych gruntów dla projektów PV, z czego 160 ha znajduje się w sąsiedztwie miejsc zużywających energię. Obecnie, w KGHM  rozwijamy projekty fotowoltaiczne: Elektrownia fotowoltaiczna (EPV) Piaskownia Obora oraz Zespół EPV HMG I-III o łącznej mocy ok. 14,5 MW.  Pozwoli to wytworzyć ok 15 GWh czystej energii rocznie, która zostanie wykorzystana w Oddziałach KGHM – wymienia spółka.

Grunt to przyłącze

Czytaj także: Polskie słońce świeci coraz mocniej dla inwestorów

Inwestorzy szukają najczęściej działek o powierzchni co najmniej 1,8-2 ha, z możliwością przyłączenia do sieci średniego napięcia (15 kV), z dostępem do drogi. Mogą to być nieużytki, mogą też grunty rolne, ale gorszej klasy (IV, V, VI ).  Niekiedy w ogłoszeniach pojawia się też wymóg, by teren nie był objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, bo wtedy oznacza to szereg ograniczeń lub wręcz uniemożliwia inwestycje. W praktyce tylko niewielka część kraju ma MPZP, a planowana nowelizacja ustawy o OZE znacznie ułatwi budowę farm fotowoltaicznych o mocy 1 MW.

Adres strony internetowej PGE Energia Odnawialna: https://pgeeo.pl/zgloszenie-nieruchomosci-pod-pv

– Zainteresowanie jest duże. Mamy dużo propozycji i zgłoszeń, jednak nie wszystkie tereny się kwalifikują – mówi Maciej Gelberg.

Już wkrótce w ofercie OZE Projekt –  falownik Hypontech!

Wąskim gardłem w Polsce są przyłącza. W ostatnich latach w aukcjach wsparcie przyznano na budowę 1664 MW nowych mocy w fotowoltaice. Szacuje się, że w tegorocznej aukcji wsparcie dostaną projekty fotowoltaiczne o mocy ok. 1,5 GW, a w przyszłym roku – 1,7 GW. Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki wskazuje, że tylko ponad 800 MW mocy projektów powyżej 1 MW uzyskało warunki przyłączenia do sieci. Pod koniec roku 2020 spodziewana moc ma przekroczyć 1000 MW, a w kolejnych kwartałach 2021 roku ta moc mogłaby wynieść ponad 1500 MW.


Adres strony internetowej PGE Energia Odnawialna: https://pgeeo.pl/zgloszenie-nieruchomosci-pod-pv

Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Polska Grupa Górnicza (PGG) przygotowała biznesplan, uwzględniający ustalenia rządu z górniczymi związkowcami. Wynika z niego, że w najbliższych latach dopłaty do produkcji spółki mają wynieść ok, 2 mld zł rocznie. Komisja Europejska dostała już plan restrukturyzacji PGG i zastanawia się co dalej.
inside of the mine shaft with fog,illustration,digital painting
inside of the mine shaft with fog,illustration,digital painting

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!