Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. Nie tylko węgiel. Śląsk chce sporo zainwestować w odnawialną energię

Nie tylko węgiel. Śląsk chce sporo zainwestować w odnawialną energię

Ponad miliard złotych planują wydać na Śląsku gminy, instytucje publiczne i pozarządowe na inwestycje w odnawialne źródła energii. Sięgają po unijne dotacje do OZE, ale ich plany są znacznie większe niż dostępne fundusze.
pv

Unijne dotacje do OZE sięgające 85-95 proc. wartości inwestycji to okazja, z której chce skorzystać wiele gmin w Polsce.  Nie inaczej jest na Śląsku. W tym województwie konkurs na dofinansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii cieszył się rekordową popularnością. Nabór wniosków w Regionalnym Programie Operacyjnym Działaniu 4.1.3. zakończył się dwa tygodnie temu. Zgłoszono 125 projektów o wartości przeszło miliarda złotych – wynika z szacunków portalu WysokieNapiecie.pl.

Zobacz także: Słoneczna gorączka. Regiony rozdają sowite dotacje

Z informacji umieszczonych na stronie Urzędu Marszałkowskiego wynika, że wnioskodawcy starają się o ponad 900 mln zł dofinansowania. To dwanaście razy więcej niż wynosi dostępny budżet.

Dotacje do OZE sposobem na smog

W planach gminy mają montaż instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, solarów, pieców na pellety. Wśród projektów są bardzo duże, jak na przykład budowa instalacji OZE w podregionie sosnowieckim – Irządze, Łazy, Poręba, Sosnowiec, Szczekociny, Zawiercie. Zgłoszone do konkursu przedsięwzięcie obejmie około tysiąca jednorodzinnych domów. Wartość inwestycji ma sięgnąć 71 mln zł. Niewiele mniejszy projekt przygotowała gmina Tarnowskie Góry.

Zobacz także: Słoneczny rekord po drodze na Mazury

O dofinansowanie stara się także z dużym projektem Związek Międzygminny d/s Ekologii w Żywcu. Przypomnijmy, że jeśli chodzi o przekroczenia norm pyłu zawieszonego PM2,5 to według Światowej Organizacji Zdrowia Żywiec jest najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie.

OZE w muzeum węgla

Dotacje do OZE chcą pozyskać związki gminne, same gminy, spółdzielnie mieszkaniowe, fundacje i instytucje. Na liście możemy znaleźć na przykład projekt zatytułowany „Zabudowa instalacji odnawialnych źródeł energii w obiektach Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu”. Jego wartość przekracza 4,6 mln zł. Muzeum stara się o 1,9 mln zł dotacji. Ciekawie zapowiada się projekt budowy mikrobiogazowni w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie. Hipopotamy, nosorożce i słonie będą miały zapewne największy udział w dostawie surowca…

Rozpiętość przedsięwzięć jest ogromna – od kilkudziesięciu tysięcy złotych po kilkadziesiąt milionów. Termin rozstrzygnięcia naboru przewidziano na listopad tego roku, ale ze względu na ogromną liczbę wniosków może to zostać przesunięte na początek przyszłego roku.

Energetyka obywatelska

O tym, że władzom Śląska smog leży na sercu świadczą nie tylko przewidziane sowite dotacje do OZE, ale także fundusze przeznaczane na wymianę starych pieców, termomodernizację budynków i niskoemisyjny transport. Po przyjęciu uchwały antysmogowej województwo śląskie wspiera coraz mocniej prosumentów. Niedawno przystąpiło do ruchu Więcej Niż Energia, obok Małopolski, Mazowsza, województw łódzkiego i pomorskiego. – Bardzo mocno wierzymy w naszych obywateli. Samorządy, organizacje pozarządowe, obywatele – wszyscy razem mamy dużą siłę oddziaływania i jeśli będziemy działać wspólnie, będziemy słyszani w Warszawie i będziemy mieć wpływ na działania rządu ws. OZE – zapewniał Henryk Mercik, członek zarządu województwa.

Według Jana Ruszkowskiego z Polskiej Zielonej Sieci, Śląsk „dołącza do awangardy polskich regionów rozwijających energetykę obywatelską”. –  To wynik przemyślanej, odpowiedzialnej strategii i dowód na to, że mieszkańcy i ich dobro są na pierwszym miejscu – stwierdza Ruszkowski.

Łukasz Zimnoch z Tauron Dystrybucja poinformował nas, że w województwie śląskim liczba mikroinstalacji przyłączonych do sieci przekracza 4,7 tys.

Zobacz także: Na węglu świat się nie kończy

PZS podsumowała unijne programy regionalne, prześwietlając je pod kątem OZE, transportu niskoemisyjnego i efektywności energetycznej. Województwo śląskie zajmuje drugą (po lubelskim) pozycją w kraju we wspieraniu rozwoju mikroinstalacji OZE.

RPO OZE
Polska Zielona Sieć podsumowała wydatki na OZE w RPO

 

Jak mówi portalowi WysokieNapiecie.pl radny Tadeusz Gruszka (ex-PiS) w województwie jest powszechny konsensus w kwestii  wykorzystania odnawialnych źródeł energii. – Sam, jako mieszkaniec Rybnika, złożyłem wniosek o instalację fotowoltaiczną. Popieram każdą inicjatywę, która sprzyja zmniejszeniu zanieczyszczeń powietrza – mówi.

O ile uchwała antysmogowa wywołała dyskusje i uwagi ze strony niektórych polityków, na przykład dotyczące zmniejszenia sprzedaży węgla, o tyle w kwestii OZE na Śląsku jest – zapewnia radny – pełna zgodność.

Wzrosła liczba Polaków, którzy rozważają zakup samochodu elektrycznego. Taką możliwość dopuszcza już 17 proc. kierowców - wynika z Barometru Elektromobilności 2018, opublikowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA). W ubiegłorocznej edycji ogólnopolskiego badania, elektrykami interesowało się 12,4 proc. nabywców.
tech ev charger ccs
Elektromobilność napędza:
Rynek energii rozwija: