Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. Słoneczny rekord po drodze na Mazury

Słoneczny rekord po drodze na Mazury

Pod Olsztynkiem uruchomiono instalacje fotowoltaiczne o mocy 6 MW. To już kolejne inwestycje tego typu w powiecie olsztyńskim, gdzie kilka lat temu powstała pierwsza elektrownia słoneczna na Warmii i Mazurach. Teraz powiat wysuwa się na pierwsze miejsce w Polsce pod względem zainstalowanych mocy PV.
Elektrownia słoneczna Olsztynek

W miejscowości Mierki w województwie warmińsko-mazurskim uroczyście otworzono farmy słoneczne o mocy 6 MW. Inwestorem jest spółka Chatteris Investments, która w tym tygodniu otworzyła też instalacje o mocy 4 MW w gminie Dobrcz w województwie kujawsko-pomorskim. Rozruch farm nastąpił w grudniu, regularna produkcja – dwa tygodnie temu. Farmy mają zapewnione wsparcie z aukcji OZE, gdzie zostały zgłoszone w grudniu 2016 roku. Każda elektrownia słoneczna o mocy 1 MW ma dostarczyć rocznie 1050 MWh energii.

Wybudowane instalacje przejęła duńska firma Nordic Solar. Inwestor poinformował portal WysokieNapiecie.pl, że w planach ma startowanie z nowymi projektami fotowoltaicznymi do aukcji OZE.  Kolejne inwestycje planuje między innymi w regionie Warmii i Mazur. Chatteris Investments należy do Enterprise Investors, jednego z największych funduszy private equity w Europie Środkowo-Wschodniej.

Elektrownia słoneczna, PGR i wysypisko

W tym roku gmina Olsztynek spodziewa się otwarcia jeszcze jednej instalacji PV. Elektrownia słoneczna o mocy ponad 1 MW ma zostać uruchomiona na dawnym składowisku odpadów w Wilkowie. Władze gminy nie kryją zadowolenia, że w ten sposób udaje się zagospodarować trudne tereny. Inwestycja o wartości ponad 7 mln zł dostała 3 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych. W miejscowości, gdzie mieścił się kiedyś PGR, może powstać w kolejnych miesiącach jeszcze elektrownia słoneczna o mocy 2 MW.  Prywatny inwestor pozyskał na ten projekt dofinansowanie z regionalnego programu operacyjnego (RPO).

Zobacz także: Słoneczna gorączka. Regiony rozdają sowite dotacje

Nie pierwsza i nie ostatnia elektrownia słoneczna

W sumie w powiecie olsztyńskim jest obecnie 8,7 MW mocy w elektrowniach słonecznych, do końca roku moc wzrośnie do prawie 10 MW. To, według naszych informacji, obecnie najwięcej w kraju, choć dane szybko się zmieniają i pozycja może być chwilowa. Instalacji fotowoltaicznych przybywa w każdej gminie, ponieważ oddawane są projekty z aukcji OZE a ponadto przybywa inwestycji dofinansowanych z RPO.

Powiat olsztyński obejmuje 12 gmin. W sąsiadującej z Olsztynkiem Stawigudzie od kilku lat działa na lotnisku w Gryźlinach elektrownia słoneczna o mocy 1 MW. To była pierwsza taka inwestycja w województwie, wykonana przez samorządową spółkę celową. Potem przyszły kolejne inwestycje prywatne, instytucji publicznych i spółek gminnych. Swoją farmę fotowoltaiczną mają między innymi olsztyńskie wodociągi.

Lokalne władze widzą w elektrowniach słonecznych dobrą alternatywę dla farm wiatrowych. Warmińsko-mazurskie w RPO uwzględniło pieniądze na inwestycje w OZE, a fotowoltaika cieszy się największym zainteresowaniem. To wpisuje się w strategię regionu, który stawia na czystą energię, rozproszone źródła i jednocześnie ochronę krajobrazu.

Zobacz także: Rząd zakontraktował energię słoneczną za 2 mld zł

Aukcje OZE

System wsparcia ma pozwolić – według wcześniejszych zapowiedzi urzędników Ministerstwa Energii – na rozwój ok. 1000 MW w energetyce słonecznej do 2020 r.

PV wkres
Elektrownie słoneczne z koncesją URE

W pierwszej aukcji OZE w grudniu  2016 roku zakontraktowano z blisko 80 MW nowych farm słonecznych energię za ponad 0,5 mld zł . W drugiej aukcji w lipcu 2017 r. wygrało 236 projektów o łącznej mocy ponad 200 MW. Do 2035 roku dostarczą one energię elektryczną o łącznej wartości blisko 1,8 mld zł. W tym roku aukcja OZE spodziewana jest w ostatnim kwartale, zakontraktowanych może być nawet 750 MW.

Zobacz także: W Niemczech 3/4 mocy dostarczą OZE

Polska realizuje marzenia o bezpiecznej, zrównoważonej i taniej energii. Wymaga to jednak czasu i uwzględnienia lokalnej specyfiki regionu.
Farma wiatrowa w Lipnikach
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Komisja Europejska wbrew nadziejom polskiego rządu nie zaproponowała specjalnego funduszu na restrukturyzację terenów pogórniczych. Lukę po brytyjskim wkładzie w budżet chce załatać pieniędzmi ze sprzedaży CO2, na czym najbardziej ucierpi polski fiskus.
wegiel co2
Partner działu Klimat: