Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Obowiązkowe deklaracje ogrzewania ruszą od lipca

Obowiązkowe deklaracje ogrzewania ruszą od lipca

Od 1 lipca właściciele i zarządcy budynków będą składali w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków deklaracje dotyczące źródeł ciepła i spalania paliw. Deklarację będzie można złożyć przez internet lub w formie papierowej.
kominak-ogrzewanie-cieplo

To już oficjalna data: 1 lipca będzie pierwszym dniem, kiedy ruszy przyjmowanie deklaracji o źródłach ogrzewania i spalania paliw. Rejestr  ten ma stanowić pierwszy moduł Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Budowa tego ogromnego systemem  już się rozpoczęła, pierwszy etap zakończy się w maju, drugi – w czerwcu. Oddanie zaplanowano na 30 czerwca, by 1 lipca każdy obywatel mógł złożyć deklarację – poinformowała na konferencji Dorota Cabańska, pełniąca obowiązki Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Docelowo baza CEEB obejmie około 5 milionów budynków. Deklaracji o ogrzewaniu może być jeszcze więcej.

Budynki mieszkalne i niemieszkalne

Obowiązek złożenia deklaracji dotyczy właścicieli i zarządców budynków. Dorota Cabańska wyjaśniła, że będą dwa formularze – dla budynków mieszkalnych i niemieszkalnych.

Czytaj także: Kto będzie składał deklaracje o ogrzewaniu

Zgodnie z ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów, rejestr obejmie źródła ogrzewania i spalania paliw do 1 MW, które teraz nie wymagają zgody ani zgłoszenia. Ważna jest więc moc źródła. Nie ma znaczenia, czy znajduje się ono w domku na działce czy w kamienicy, w warsztacie czy szpitalu – wszystko trzeba będzie zgłosić, wybierając tylko odpowiednią formę deklaracji. Trzeba będzie zgłosić zarówno kopciuchy jak i wszystkie inne piece i kotły: gazowe, węglowe czy na pellet, piecokuchnie, kominki, pompy ciepła czy ogrzewanie z sieci. W imieniu mieszkańców domów wielorodzinnych zrobi to zarządca, o ile budynek ma jedno źródło i nikt sobie dodatkowo nie zamontował np. kozy czy kominka.

Zdalnie i bezpośrednio

Deklaracje będzie można składać przez internet – za pomocą profilu zaufanego czy e-dowodu. Osoby wykluczone cyfrowo i te, które nie będą chciały składać deklaracji przez internet, mogą to zrobić w formie papierowej: wysłać listem poleconym albo złożyć deklarację bezpośrednio w urzędzie miasta czy gminy.

rynek cieplo ogrzewanie wegiel gaz biomasa

Czas na złożenie deklaracji to 12 miesięcy dla istniejących źródeł ogrzewania, liczone od 1 lipca. W przypadku nowych źródeł – termin wynosi 14 dni od ich pierwszego uruchomienia. Za niezłożenie deklaracji w terminie grozi kara grzywny, ale nie będzie ona naliczana automatycznie. W przypadku spóźnialskich ma być stosowana zasada „czynnego żalu”. To oznacza, że jeśli deklaracja wpłynie po terminie, a  wójt, burmistrz czy prezydent miasta nie mieli wiedzy o braku tego zgłoszenia, to kara nie jest naliczana.

Czytaj także: Rok na poinformowanie urzędu o sposobie ogrzewanie domu

Dlaczego trzeba będzie składać deklaracje ogrzewania

Konferencja zapowiadająca uruchomienie rejestru źródeł ogrzewania miała miejsce w Krakowie. Małopolska już rozpoczęła liczenie pieców, by móc lepiej walczyć ze smogiem. „Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego” zakłada konieczność inwentaryzacji co najmniej 70 procent budynków w gminie do końca 2021 roku, a co najmniej 90 procent do 30 czerwca 2022 roku.

Zrodla ciepla

Gminy napotykają jednak przeszkody, o czym opowiadał wójt gminy Wielka Wieś, gdzie zinwentaryzowano 90 proc. źródeł ogrzewania. Pracownicy urzędu ruszyli w teren i wypełniali ankiety. Były osoby, które kwestionowały podstawy prawne zbierania danych. Kolejne problemy nastręczał dostęp do zamkniętych osiedli, brak właścicieli w domach – opowiadał wójt gminy Wielka Wieś Krzysztof Wołos.

Baza powie prawdę o budynkach

CEEB ma gromadzić dane i umożliwić ich przetwarzanie. Rejestr źródeł ogrzewania to pierwszy moduł. CEEB dostarczy solidnej wiedzy o stanie technicznym budynków w Polsce. Cabańska wyjaśniła, że baza ułatwi korzystanie z e-usług. Będzie można na przykład zamówić przegląd kominiarski, ubiegać się o dofinansowanie. – Baza danych o tym, czym ogrzewamy nasze domy, jest potrzebna przede wszystkim obywatelom. To w ich imieniu i dla ich zdrowia będą wdrażane programy wymiany starych pieców na nowe, ekologiczne źródła ciepła – dodała.

Celem zbierania informacji o budynkach jest stworzenie kompletnej bazy danych, na podstawie której każda gmina w Polsce będzie mogła podejmować odpowiednie działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Docelowo znajdzie się tam znacznie więcej informacji niż tylko o źródłach ciepła.  CEEB ma gromadzić dane o stanie technicznym budynków, udzielonych dotacjach (np. na termomodernizację, fotowoltaikę), kontrolach straży miejskiej, przeglądach kominiarskich czy kontrolach zagospodarowania odpadów.

Polski Fundusz Rozwoju pożyczy górniczej spółce miliard zł. Ale odpowiedzialność za tę decyzję weźmie na siebie cały rząd
wegiel12
Rynek energii rozwija:
W ciągu 12 miesięcy zakażenie koronawirusem przyczyniło się do śmierci 46 tys. osób w Polsce – wynika z rządowych statystyk. To tyle, ile każdego roku umiera w naszym kraju przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza.
Woman wearing face mask because of air pollution in the city
Woman wearing face mask because of air pollution in the city
Partner działu Klimat:
Materiał Partnera
Sunday Polska popularyzuje i rozbudowuje rodzimą infrastrukturę fotowoltaiczną. Jest w gronie najlepszych i największych krajowych firm fotowoltaicznych. Firma wykonuje miesięcznie blisko 1000 instalacji oraz ma już na koncie ponad 180 tysięcy zamontowanych paneli, co przekłada się na 60 MW mocy domowych elektrowni słonecznych. Obecnie Sunday Polska poszukuje partnerów biznesowych, którzy razem z firmą będą rozwijać infrastrukturę opartą na rynku OZE w Polsce.
Main KV 1200x628
Fotowoltaikę wspiera:
Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że po 2025 r. może brakować mocy w systemie. Trzeba zamykać stare węglówki i budować nowe niskoemisyjne elektrownie. Ale nie należy o tym głośno mówić, bo górnicze związki mogłyby się zdenerwować
sieci
Rynek energii rozwija:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!