Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Rok na poinformowanie urzędu o sposobie ogrzewania domu albo grzywna

Rok na poinformowanie urzędu o sposobie ogrzewania domu albo grzywna

Wszyscy właściciele domów i mieszkań będą musieli złożyć deklarację o sposobie ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody pod groźną grzywny do 5 tys. zł. Będziemy mieć na to 12 miesięcy od uruchomienia rządowego systemu, którego projektowanie już trwa. Część CEEB ma ruszyć wiosną.
Solid fuel boiler.Boiler room concepte. 3D image
Solid fuel boiler.Boiler room concepte. 3D image
Rząd zamierza pozbierać dane na temat źródeł niskiej emisji, która jest główną przyczyną smogu w Polsce. Pomoże w tym Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, która dopiero się tworzy, ale niektóre części CEEB mają działać już wiosną tego roku. Wtedy też trzeba będzie złożyć obowiązkowe deklaracje dotyczącej źródeł energii w budynkach: domach jednorodzinnych i wielorodzinnych, lokalach usługowych, budynkach publicznych, biurach, magazynach, hotelach, budynkach gospodarczych, kościołach, szpitalach itp. Do CEEB trzeba będzie zgłosić źródła spalania paliw o nominalnej mocy cieplnej do 1 MW, które teraz nie wymagają pozwolenia ani zgłoszenia. Baza ma zawierać informacje o wykorzystywanych na potrzeby budynku lub lokalu źródłach ciepła, w tym zasilania z sieci ciepłowniczej.

Kiedy trzeba będzie złożyć deklaracje?

Deklaracje będzie można składać elektronicznie i pisemnie do wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Termin nie jest znany, ponieważ nie wiadomo dokładnie, kiedy system informatyczny CEEB będzie gotowy. Ma to obwieścić dopiero w komunikacie minister ds. budownictwa. Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, oceniła w wywiadzie dla PAP, że oprogramowanie umożliwiające zbieranie danych od właścicieli i zarządców nieruchomości zacznie powstawać w pierwszym kwartale 2021 roku. O ile nie będzie opóźnień. Czytaj także: Rząd chce wiedzieć wszystko o piecach Polaków W przypadku budynków już istniejących czas na złożenie deklaracji to 12 miesięcy od ogłoszenia komunikatu ministra ds. budownictwa. Właściciele i zarządcy nowych budynków na złożenie deklaracji będą mieli 14 dni od dnia pierwszego uruchomienia źródła ciepła. rynek cieplo ogrzewanie wegiel gaz biomasa

Co będzie w deklaracji?

Deklaracja będzie zawierać dane właścicieli lub zarządców budynków lub lokali: imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy oraz adres jego miejsca zamieszkania lub siedziby. W deklaracji trzeba będzie podać adres nieruchomości, liczbę i rodzaje używanych źródeł ciepła i spalania paliw, przeznaczenie tych źródeł i wykorzystywane w nich paliwa. Składający deklaracje mają podawać też  numer telefonu oraz adres poczty elektronicznej, jeśli takie posiadają. W przypadku zmiany źródła ciepła właściciel lub zarządca budynku lub lokalu ma 14 dni na złożenie nowej deklaracji. Z brak złożenia deklaracji będzie grozić grzywna, wymierzana na zasadach ogólnych Kodeksu wykroczeń, a więc od 20 zł do 5000 zł. Jeżeli jednak zreflektujemy się, że nie złożyliśmy deklaracji, zanim samorząd „poweźmie o tym informację”, kary możemy uniknąć, przesyłając wymagane informacje do urzędu w ramach czynnego żalu. Wzór deklaracji nie jest jeszcze znany, ma go określić dopiero minister ds. budownictwa. Czytaj także: Centralna Ewidencja Budynków i Pieców coraz bliżej

ubi

Co obejmie CEEB

CEEB ma być bazą, gdzie trafią dane nie tylko o źródłach spalania i ogrzewania. Trafią tam wszelkie informacje o kontrolach kominiarskich, kontrolach inspekcji ochrony środowiska, kontrolach gospodarki odpadami. Będą też zbierane informacje o udzielonych dotacjach na OZE, wymianę pieców, termomodernizację oraz o dodatkach: energetycznym, mieszkaniowym, zasiłku celowym. Baza ma objąć ok. 5 mln budynków. W listopadzie 2020 r. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego podpisał umowę o dofinansowanie projektu budowy CEEB. Baza „będzie funkcjonować m.in. z wykorzystaniem  aplikacji mobilnej oraz świadczonymi e-usługami dla tych obywateli, którzy będą chcieli zadbać o ekologię i bezpieczeństwo swoich domów, czy mieszkań i w wygodny sposób, poprzez aplikację, zamówią przeglądy kominiarskie i inwentaryzację budynku. Właściciele budynków będą mogli także szybko sprawdzić możliwości dofinansowania termomodernizacji swojej nieruchomości w tym systemie.” Projekt o wartości prawie 31 mln zł, z czego 26 mln zł dołoży Unia Europejska, ma powstać do końca 2023 roku.
Technologie wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Po 2025 roku sterowalna moc konwencjonalna może nie być w stanie zabezpieczyć krajowego systemu elektroenergetycznego. Czy system aukcyjny dla OZE może doprowadzić do lepszej integracji zmiennych odnawialnych źródeł energii z systemem energetycznym?
Business People Discussion Solar Power Energy Concept
Business People Discussion Solar Power Energy Concept
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Przynajmniej kilka wydarzeń przemawia za tym, aby historycy za kilkadziesiąt lat spojrzeli na 2020 jako na rok przełomowy w polskiej energetyce, który zdarza się raz na kilkanaście lat.
Power cables with sparkles on blue background
SSUCv3H4sIAAAAAAAEAJ2QzQrDIBCE74W+g3j2UOitrxJ62OgSlpoIuqaUkHePv+C5N+ebHdfxuN+EkDME0vIljqySJmtjYA9Mbkv4oRpHQ+w8gc0ws7M4MjBwDBjyFQ1pYFzSbIUt3/dMVYtuFDMlkiWlGliIc2EdnervZD28exVYcNO/8uChiEeLUItMdVR+vox+HavtZNANGqIhN7TcnQabA8/hZp0+1K1t33kBWD1OEHcBAAA=
Rynek energii rozwija: