Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Wzrost cen prądu dla gospodarstw domowych może sięgnąć 10% w 2020 r.

Wzrost cen prądu dla gospodarstw domowych może sięgnąć 10% w 2020 r.

Rachunki za energię elektryczną dla gospodarstw domowych prawdopodobnie wzrosną o 10% r/r w 2020 roku, uważa minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. 
ceny podwyzka

„Osobiście nie spodziewam się drastycznego wzrostu. Na poziomie gospodarstw domowych może to być około 10%. Ale poczekajmy na decyzje URE” – powiedziała Emilewicz w rozmowie z Business Insider.

Ok. 17 grudnia Urząd Regulacji Energetyki (URE) ogłosi decyzje w sprawie wniosków taryfowych zgłoszonych przez producentów energii.

„Natomiast z punktu widzenia celu na 2050 rok [tj. neutralności klimatycznej], powinniśmy dyskutować o sposobie rozkładania kosztów transformacji na różnych odbiorców energii. Należy bowiem pamiętać, że przeciętny konsument indywidualny – wyłączam tu tzw. ubogich energetycznie – przyjmie znaczącą podwyżkę z niezadowoleniem, ale nie zachwieje ona jego budżetem, natomiast przedsiębiorstwa takie jak stalownie, czy papiernie najzwyczajniej analogicznej podwyżki nie wytrzymają” – dodała minister.

Zobacz także: Nie będzie rekompensat wzrostu cen energii w 2020 r.

W poniedziałek Emilewicz powiedziała dziennikarzom, że nie są prowadzone prace nad ustawą, która zapewniłaby rekompensaty wzrostu cen energii w przyszłym roku oraz, że – według niej – ceny dla gospodarstw domowych (grupy taryfowej G) mogą wzrosnąć o 5-7% w 2020 r. SkladnikiCenyElec

Do końca 2019 r. obowiązuje ustawa, która zapewniła ustalanie cen energii elektrycznej dla odbiorców końcowych na poziomie taryf i cenników sprzedawców obowiązujących 30 czerwca 2018 rok; wprowadziła ona również obniżkę akcyzy na prąd i zmniejszyła tzw. opłatę przejściową.

Czytaj także: Rekompensaty za wzrost cen prądu będą łączone z dodatkiem maślanym

Wśród założeń listopadowej projekcji inflacji i PKB Narodowego Banku Polskiego (NBP) znalazły się m.in. 8-proc. podwyżek cen energii dla gospodarstw domowych w 2020 i 2021 roku.

Zobacz także: Eksperci wyliczają jak i ile można zaoszczędzić na rachunkach za prąd w firmie

 

Źródło: ISBnews

Niska cena energii elektrycznej jest ważna, ale nie tylko. Coraz więcej inwestorów chce kupować w Polsce zieloną energię, ponieważ tego oczekują od nich odbiorcy ich produktów. Jedynym instrumentem, który im to najpełniej zapewnia, są gwarancje pochodzenia. Zainteresowanie nimi rośnie bardzo szybko, ale mogłoby być jeszcze większe. Co należy zrobić?
gielda