Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Nie będzie rekompensat wzrostu cen energii w 2020 r.

Nie będzie rekompensat wzrostu cen energii w 2020 r.

 Nie są prowadzone prace nad ustawą, która zapewniłaby rekompensaty wzrostu cen energii w przyszłym roku, poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jej zdaniem ceny dla gospodarstw domowych (grupy taryfowej G) mogą wzrosnąć o 5-7%.
pieniadze rynek ceny zuzycie prad

„W przyszłym roku nie będzie rekompensat. W ubiegłym roku sytuacja była wyjątkowa, bo skokowo wzrosły ceny uprawnień do emisji CO2. W tym roku nie ma takiego skoku, a nawet przez ostatnie miesiące mamy spadek cen energii na Towarowej Giełdzie Energii, więc nie ma planów i nikt nie pracuje nad żadną ustawą o rekompensatach” – powiedziała Emilewicz dziennikarzom.

Przypomniała, że wnioski taryfowe przedsiębiorstw energetycznych wpłynęły już do Urzędu Regulacji Energetyki, który powinien je wkrótce zatwierdzić. Trwale pozostaje obniżona akcyza i opłata przejściowa.ceny pradu co2 wegla schemat

„Ja myślę, że biorąc pod uwagę ten miniony rok, stopę inflacyjną i zahamowany ubiegły rok, to dla gospodarstw domowych ewentualna podwyżka powinna się zamknąć w 5-7%” – wskazała minister.

Zobacz także: Technologie pomagają zbić wysokie rachunki za prąd

Od I kw. 2020 r. przedsiębiorstwa energochłonne będą mogły składać wnioski o rekompensaty na postawie przeznaczonej dla nich ustawy, a wypłaty rozpoczną się w II połowie roku.

„W tym roku prawie 1 mld zł, w kolejnych latach pełny 1 mld zł zostały na ten cel zarezerwowane. Myślę więc, że mamy problem energochłonnych  załatwiony, a dla grupy G ceny nie poszybowały kosmicznie w ciągu tego roku” – podsumowała Emilewicz.

Zobacz także: Prąd droższy, zaczynamy gasić światło

Źródło: ISBnews

Urząd Dozoru Technicznego odebrał pierwszą stację ładowania osobowych samochodów elektrycznych. Postawiła ją w podwarszawskich Ząbkach PGE. Podsumowujemy ile trwał odbiór, jakie stacje ładowania muszą zostać zbadane, ile kosztuje odbiór i jaka kara grozi np. deweloperom i właścicielom galerii handlowych za brak pieczątki UDT, a także, czy inspektorzy zdążą z odbiorami.
pge ladowarki ev e-golf
Elektromobilność napędza:
Partner działu Klimat:
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:
Największa w Polsce sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych – GreenWay udostępniła w końcu kierowcom aplikację mobilną, za pomocą której będą mogli sprawdzić czy ładowarka, z której chcą skorzystać, jest dostępna, uruchomić ładowanie i za nie zapłacić. Portal WysokieNapieice.pl testował ją przez wiele tygodni. Jak się spisuje?
aplikacja greenway smartfon telefon