Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. Na zwałach zalega już 13,5 mln ton węgla

Na zwałach zalega już 13,5 mln ton węgla

Tak ogromnych zapasów węgla nie było w Polsce od lat. Ceny rodzimego węgla są dużo wyższe niż na Zachodzie, ale to nie pomaga. Do kryzysu dołoży się do także… rząd, który musi zwiększyć udział zielonej energii
ceny wegla wyniki strata pgg

Po niedoborach węgla z przełomu 2017 i 2018 roku nie ma już śladu. Dziś zapasy węgla kamiennego są ponad dwukrotnie wyższe i ciągle rosną. Jak wynika z danych Agencji Rynku Energii, przeanalizowanych przez portal WysoieNapiecie.pl, na początku października energetyka zawodowa i przemysłowa miała niemal 8,8 mln ton węgla na swoich placach. Z kolei przy kopalniach leżało 4,7 mln ton tego surowca, z czego 0,3 mln ton kupionego już, ale jeszcze nieodebranego, przez energetykę.

wegiel kamienny zapasy zwaly wydobycie 2019

Polski węgiel dużo droższy niż na Zachodzie

Zwały w górnictwie są już trzy razy wyższe, niż na początku 2018 roku i wciąż rosną, bo firmom energetycznym powoli kończy się już miejsce na placach przy elektrowniach czy elektrociepłowniach. W dodatku kto może, ten importuje paliwo, bo polski węgiel jest dziś o kilkadziesiąt procent droższy od zagranicznego.

Drogi polski węgiel sprawia, że rośnie import surowa z zagranicy, a jednocześnie ceny prądu w Polsce, które rząd stara się rekompensować, choć i tak coraz więcej energii importujemy.

Tak wysokie ceny górnicy dyktują dzięki  umowom ze stałą ceną. Przez kilkanaście ostatnich lat górnicy i energetycy wypracowali tzw. formuły cenowe, które pozwalały lepiej lub gorzej określać rynkową cenę węgla. Choć bowiem „czarne złoto” jest  najważniejszym polskim surcowem, to przez 30 lat wolnej Polski nie dorobiliśmy się nawet giełdy surowcowej z prawdziwego zdarzenia i indeksu określającego rynkowe ceny polskiego węgla. Formuły cenowe były opracowane na podstawie europejskich cen węgla, cen prądu w Polsce oraz inflacji. W 2017 r. kiedy węgla na rynku brakowało, PGG wymusiła na partnerach zmianę umów. Formuły cenowe zostały zastąpione w wielu przypadkach ( m.in w nowych blokach elektrowni Opole należącej do PGE) kontraktami ze stałą ceną. Była ona nieco niższa niż ceny węgla importowanego, ale ta różnica na korzyść polskiego węgla nie była tak wysoka jak teraz jest na korzyść węgla importowanego.

wegiel kamienny zatrudnienie wydajnosc wydobycie 2019

Wysokie koszty  węgla są drugą po cenach CO2 przyczyną wzrostu cen prądu i oczywiście są przerzucane na odbiorców energii elektrycznej. Z kolei tym ostatnim… państwo rekompensuje podwyżki cen prądu z budżetu.

Spada zapotrzebowanie na węgiel

Spod tej króciutkiej kołderki wychodzą już dwie zimne stópki – energetyka stara się ograniczać odbiór drogiego polskiego węgla i importować tyle, ile może, bo inaczej i tak musi ograniczać produkcję z powodu rosnącego importu tańszego prądu z zagranicy i spadającego zapotrzebowania na prąd.

Czytaj także Prąd droższy, zaczynamy gasić światło

wegiel kamienny ceny

Leżące dziś na zwałach 13,5 mln ton węgla wystarczyłoby na pokrycie zapotrzebowania polskiej energetyki przez 3 miesiące. W 2018 roku energetyka zawodowa i przemysłowa zużyła bowiem w sumie 43 mln ton węgla, a tym roku może to być o jeszcze 1-2 mln ton mniej, bo do stycznia do września zapotrzebowanie na ten surowiec było o ponad 5 proc. niższe, niż rok wcześniej.

Śląskie kopalnie wydobywające węgiel energetyczny zarabiają coraz mniej. Agencja Rozwoju Przemysłu pokazuje połączone wyniki kopalń wydobywających węgiel koksujący jak i energetyczny, co nie ma większego sensu, gdyż to dwa różne produkty. JSW wydobywająca głównie węgiel koksujący zarobiła w pierwszym półroczu 548 mln zł. Firmy kopiące węgiel energetyczny mają znacznie słabsze rezultaty. Wprawdzie należąca do Enei lubelska Bogdanka wyfedrowała 187 mln zysku, ale Tauron Wydobycie miał 511 mln zł strat. Skoro całe górnictwo osiągnęło minimalny zysk 38 mln zł, co oznacza, że największa spółka- Polska Grupa Górnicza oraz mniejszy Węglokoks także miały straty. To bardzo groźny sygnał.

ceny wegla wyniki strata pgg

Prawdziwe tąpnięcie może jednak nastąpić w przyszłym roku. Rząd stara się bowiem naprawić swoje zaniedbania w rozwoju energetyki odnawialnej z ostatnich lat gigantyczną akcją współspalania biomasy z węglem. Już za dwa tygodnie odbędzie się aukcja OZE dla istniejących instalacji biomasowych z budżetem 20,7 mld zł.  Rząd może zakontraktować ponad 6 TWh energii elektrycznej z biomasy rocznie. To będzie oznaczać spadek zapotrzebowania na węgiel kamienny o ok. 2-3 mln ton rocznie przez kilka najbliższych lat. Najprawdopodobniej zastąpi ją głównie biomasa, w dużej części  importowana z Indonezji, USA oraz naszych wschodnich sąsiadów. Po drugie, rośnie udział zielonej energii, zwłaszcza fotowoltaiki – mamy już 1 GW elektrowni słonecznych, co oznacza spadek zapotrzebowania na węgiel o ok. 700 tys. ton- połowę produkcji średniej śląskiej kopalni. Rząd usiłuje zwiększyć udział źródeł odnawialnych w miksie energetycznym, bo grozi nam kara za niezrealizowanie celu na 2020 r.

Czytaj także Polska ostro zbacza z zielonej ścieżki

wydobycie import wegla kamiennego polska 2015 2019

Kryzys nastąpi prędzej czy później, jego nadejście może opóźnić mroźna zima. Jeżeli przyjdzie, zapasy węgla nieco stopnieją, a wybuch kolejnego kryzysu w branży opóźni się o kilka miesięcy. Jeżeli to będzie kolejna rekordowo ciepła zima, o co nie trudno przy tak szybko zmieniającym się klimacie, górnictwo zostanie z jeszcze większymi zwałami węgla, a energetyka po wygaśnięciu dzisiejszych kontraktów na paliwo będzie chciała dostosowania cen do stawek globalnych – niższych od dzisiejszych kosztów wydobycia w wielu polskich kopalniach. Wówczas nie wiadomo czy rządowi uda się „dociągnąć” do majowych wyborów prezydenckich bez kolejnej restrukturyzacji.

Bartłomiej Derski, Rafał Zasuń

Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Tylko jedna dziedzina w drugim rządzie Mateusza Morawieckiego będzie gruntownie zmieniona – energetyka. Funkcję ministra energii stracił Krzysztof Tchórzewski, a wraz z nim kończy się 4-letnia historia Ministerstwa Energii. Jego zadania przejmie de facto dwóch ministrów – Jacek Sasin i Michał Kurtyka.
rynek sieci kominy elektrownia
Partner działu Klimat:
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Portal powołuje się na artykuł Bartłomieja Derskiego dotyczący procedury, którą trzeba przejść w celu legalizacji ładowarki samochodu elektrycznego.
gazeta media prasa
Jeszcze w tym roku powinny ruszyć dopłaty do samochodów elektrycznych kupowanych przez osoby fizyczne. Dzięki nim najtańszego elektryka pod koniec roku kupimy… o 17 tys. zł taniej od najtańszej hybrydy. WysokieNapiecie.pl przygotowało zestawienie 17 najtańszych modeli samochodów elektrycznych dostępnych lub właśnie wchodzących na polski rynek. Które z nich załapią się na dopłaty i ile będą kosztować po uwzględnieniu wsparcia?
doplaty do samochodow elektrycznych ev
Dziennikarz portalu WysokieNapiecie.pl tłumaczył słuchaczom radia TOK FM co w praktyce zmieni nowelizacja ustawy akcyzowej dotycząca samochodów hybrydowych i dlaczego obniżka dla ekologicznych aut obejmie także 3,5 litrowe SUV-y z silnikiem Diesla.
radio wmediach