Projekt ustawy, który ma „odblokować” sieci energetyczne, rozpalił branżę OZE do czerwoności. Mali deweloperzy mówią o finansowej egzekucji, operatorzy o końcu spekulacji, a w Sejmie padła bezprecedensowa propozycja. [...]
Projekt ustawy, który ma „odblokować” sieci energetyczne, rozpalił branżę OZE do czerwoności. Mali deweloperzy mówią o finansowej egzekucji, operatorzy o końcu spekulacji, a w Sejmie padła bezprecedensowa propozycja. [...]
Komisja Europejska szykuje nowe pakiety legislacyjne, aby pomóc przemysłowi. Jednak w tym wszystkim ścigamy sprzeczne cele i nie wiadomo, gdzie jest priorytet.
DLA ABONENTÓW
W Sejmie jest projekt mający wreszcie dobić tzw. projekty zombie, czyli blokujące miejsca przyłączeniowe, ale budzi on ogromne kontrowersje branży OZE. Analizujemy, jakie są szanse na szczęśliwe zakończenie „horroru” [...]
Nieustające apele części sektora OZE przyniosły efekt. Ministerstwo Energii i przedstawiciele branży spróbują porozumieć się sprawie nowelizacji Prawa energetycznego, która reformuje proces przyłączeniowy do sieci i jest mocno wspierana [...]
DLA ABONENTÓW
Zaczynający się rok będzie w Brukseli bardzo gorący. Czeka nas długo oczekiwana nowelizacja dyrektywy ETS oraz wdrożenie pakietu sieciowego, który ma zintegrować unijny rynek energii
Dzięki wykorzystaniu kotłów elektrodowych elektryfikacja polskiego ciepłownictwa może przyspieszyć, a jednocześnie można wykorzystać nadwyżki energii z OZE. Potrzebne są jednak zmiany w prawie oraz w podejściu Brukseli.
Ministerstwo Energii uwzględniło sugestie minister klimatu w finalnym projekcie nowelizacji Prawa energetycznego. Trudno jednak stwierdzić, czy wystarczy to tej części branży OZE, która krytycznie ocenia planowaną reformę procesu przyłączeniowego.
Rząd przyjął firmowany przez Ministerstwo Energii oraz PSE projekt nowelizacji Prawa energetycznego, który obejmuje reformę procesu przyłączeniowego do sieci. Kształt planowanych przepisów nie wszystkim się jednak podoba, [...]
Ministerstwo Energii w ogromnym pośpiechu i bez konsultacji publicznych znowelizowało rozporządzenie taryfowe, chcąc jakoby ulżyć ciężkiemu przemysłowi. Jednak zdaniem przemysłu przepisy będą martwe.
Zwiększenie obliga gazowego może trochę rozruszać rynek, ale największą przeszkodą jest nieszczęsna ustawa „magazynowa”. Energetycy chcieliby się z niej wyłączyć a powodem jest oczywiście ostra konkurencja o gaz dla [...]