Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. Wodór
  6. >
  7. Energetyka może dostać nowe pieniądze z KPO

Energetyka może dostać nowe pieniądze z KPO

Rozpoczęły się konsultacje rewizji Krajowego Planu Odbudowy. Dodano fundusze z REPowerEU, z których najwięcej trafi na planowany fundusz wsparcia energetyki. Nowy fundusz ma też powstać dla offshore
Rewizja KPO

Od przyjęcia przez polski rząd KPO minęły już dwa lata. Jak dotąd nie popłynęły z Brukseli do Polski żadne fundusze na realizację tego planu. ponieważ rząd nie wywiązał się z koniecznych tzw. kamieni milowych, czyli reform wymaganych przez Komisję Europejską. Na przeszkodzie stoi przede wszystkim spór o sądownictwo.

To nie przeszkadza jednak w rewizji KPO. Wręcz przeciwnie, zmiana programu musi uwzględnić nowy instrument RePowerEU, w którym dla Polski zarezerwowano spore fundusze. Na działania związane z RePowerEU przeznaczono ponad 25 mld euro, bo Polska zadeklarowała wykorzystanie oprócz dotacji dostępnej jeszcze pożyczki.

Z drugiej strony zweryfikowano obecne środki na dotacje i postanowiono urealnić zakres możliwych do zrealizowania inwestycji. Planuje się m.in. zmniejszyć liczbę wymienionych kopciuchów, dać więcej czasu dużym miastom na przejście na zakupy zeroemisyjnego taboru, czy przesunąć w czasie pobór opłat drogowych.

Pieniądze z KPO mają zostać wydane do połowy 2026 r., co staje się coraz trudniejszym zadaniem. – W praktyce jesteśmy w połowie realizacji KPO. Zostały nam 3 lata – mówiła podczas konferencji konsultacyjnej – Monika Dołowiec, zastępca dyrektora departamentu strategii w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

– Będziemy starali się namówić Komisję Europejską na opóźnienie pewnych reform. Obniżamy wartości docelowe głównie ze względu na wzrost kosztów realizacji – dodała.

kpo podzial

Co więc zaplanowano dla energetyki w rewizji KPO?

Fundusz wsparcia energetyki na lata

Największą zmianą będzie przeznaczenie prawie 16,6 mld euro na „fundusz wsparcia energetyki”. Inwestycja będzie realizowana poprzez dokapitalizowanie dedykowanego funduszu energetyki zeroemisyjnej, a w jego ramach instrumentów finansowych. Ma to być fundusz samodzielny, albo część funduszu funduszy, co może wskazywać na Polski Fundusz Rozwoju. Jednak według naszych źródeł rozmowy z PFR trwają i wcale nie jest pewne czy to on będzie odpowiedzialny za wydanie tych pieniędzy. Może to być także BGK.

Ten swoisty „wehikuł finansowy” dostarczy tani pieniądz na inwestycje związane z szeroko pojętym budowaniem neutralności klimatycznej – tłumaczył podczas konferencji Marcin Janiak, zastępca dyrektora departamentu funduszy europejskich w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Wyjaśnił, że obejmie to także wejścia kapitałowe.

– Z rozmów roboczych wiemy, że możemy tak zaprojektować ten instrument, by mógł funkcjonować i po 2026 roku, np. w kierunku przekazania do inwestorów czy pośredników finansowych, prywatnych funduszy inwestycyjnych, którzy będą wspierali inwestycje też po 2026 roku – zapowiedział Janiak.

W dokumencie przekazanym do konsultacji wymieniono liczne przykłady takich inwestycji – od OZE i produkcji wodoru po magazyny energii, biometan, biopaliwa i efektywność energetyczną.

Jednak według naszych rozmówców największym wyzwaniem będzie przedstawienie Brukseli listy gotowych projektów, które mogłyby dostać wsparcie. Czasu jest bowiem bardzo mało.

Czytaj także: Elektrownie szczytowo-pompowe coraz pilniej potrzebne

Sektor offshore także będzie miał swój fundusz

W wyniku rewizji w KPO mają zostać przeznaczone większe fundusze na morskie farmy wiatrowe. Planuje się utworzenie „funduszu wsparcia morskiej energetyki wiatrowej”. Inwestycja została przeniesiona z części pożyczkowej KPO do pożyczkowej REPowerEU, ze zwiększeniem kwoty z 3,25 mld euro do prawie 4,8 mld euro. Jak czytamy, „konieczne są zmiany w definicji wskaźnika dla inwestycji ze względu na brak zainteresowania potencjalnych projektodawców wsparciem, które zakłada ukończenie inwestycji do połowy 2026 r.”. Efektem działań funduszu ma być 2,2 GW mocy w farmach wiatrowych offshore.

Obsługą funduszu zajmie się Bank Gospodarstwa Krajowego, a trafi on pod skrzydła Ministerstwa Aktywów Państwowych. O finansowanie na zasadach rynkowych będą mogły ubiegać się inwestycje z I fazy wsparcia morskiej energetyki wiatrowej. „Planowane jest wsparcie projektów strategicznych wpisanych na listę projektów indykatywnych, o największym stopniu przygotowania do ich rzeczowej realizacji” – czytamy w dokumencie skierowanym do konsultacji.

Ustanowienie Funduszu instrumentów zwrotnych umożliwi finansowanie również projektów budowy morskich farm wiatrowych, których harmonogramy realizacji wykraczają poza termin realizacji REPowerEU (30 czerwca 2026 r.) – dodano. To oznacza ewentualne wsparcie dla PGE i Orlenu, które mają swoje projekty w pierwszej fazie.

Projekty farm wiatrowych, które wzięły udział w 1 rundzie wsparcia
Projekty farm wiatrowych, które wzięły udział w 1 rundzie wsparcia

Jednocześnie przesunięto czas na realizację portu instalacyjnego o rok – do połowy 2026 r. Będzie on zlokalizowany na pirsie w Porcie Zewnętrznym w Gdańsku. Do tego czasu mają zakończyć się tez inwestycje w porty serwisowe w Ustce i Łebie.

Więcej pieniędzy na infrastrukturę

Fundusze na magazyny energii przesunięto z części pożyczkowej do dotacyjnej, z powodu braku zainteresowania pożyczkami na ten cel. Tu znajduje się miedzy innymi dotacja do modernizacji elektrowni szczytowo-pompowej, jak już wcześniej wskazywaliśmy skorzystać może Porąbka Żar.

W części dotacyjnej RePowerEU znalazło się 972 mln euro na rozwój sieci elektroenergetycznej na obszarach wiejskich. Ma to pomóc w przyłączaniu instalacji OZE. Podwojono do 600 mln euro budżet na rozwój sieci przesyłowych i inteligentne systemy. Dwukrotnie zwiększono także budżet na klastry i społeczności energetyczne.

Na pływający terminal gazowy FSRU w Gdańsku, interkonektor gazowy z Czechami i zmianę przeznaczenia gazociągu Jamał zarezerwowano z części pożyczkowej 1,15 mld euro.

Czytaj także: Klastry i społwczności energetyczne dostaną większe wsparcie

Szybkie konsultacje rewizji KPO

Zgody na te propozycje musi wydać Komisja. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej rozpoczęło 18 kwietnia konsultacje rewizji KPO, które potrwają do 9 maja. Do końca sierpnia ma być gotowa umowa z Komisją Europejską, a do końca roku ma nastąpić – jeśli wszystko pójdzie z planem – zmiana decyzji wykonawczej na poziomie unijnym. Pierwsza zaliczka z RePowerEU mogłyby przyjść na początku przyszłego roku, a kolejna na jesieni.

Rewizja KPO
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Polski offshore wspiera:
Rynek energii rozwija:
Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły dziś „zagrożenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej”, aby móc wydać dyspozycję odłączenia części elektrowni od sieci. To efekt niskiego zapotrzebowania odbiorców, słonecznej pogody i braku reakcji rynku. Pomimo nadpodaży, ceny prądu w Polsce pozostają wysokie.
pv wiatr oze sieci
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:
Niedawna dyskusja na temat liberalizacji zasady 10H miała interesujący akcent. Do apeli o ułatwienia w instalowaniu turbin wiatrowych na lądzie dołączyli przedstawiciele dużych, międzynarodowych korporacji. Nie powinno to dziwić – coraz więcej z nich deklaruje wejście na ścieżkę, która doprowadzić je ma do neutralności klimatycznej. To, na ile „zielony” jest miks energetyczny danego kraju ma istotny wpływ na szansę realizacji tego celu.
Depositphotos 296515094 XL
Zielone technologie rozwijają:
Partner działu Klimat: