Menu
Patronat honorowy Patronage
 1. Główna
 2. >
 3. Rynek
 4. >
 5. W 2017 Polacy zmieniali sprzedawcę prądu co 5 minut

W 2017 Polacy zmieniali sprzedawcę prądu co 5 minut

W 2017 roku dostawcę energii elektrycznej zmieniło prawie 100 tys. klientów w Polsce – wynika z szacunków portalu WysokieNapiecie.pl. To oznacza, że średnio co 5 minut ktoś w Polsce wybierał nowego dostawcę prądu, ale odbiorcy w małych Czechach robią to średnio co minutę, a Brytyjczycy co 4 sekundy. Sprawdzamy skąd te różnice.
rynek zmiana sprzedawcy energii 2018 oszczednosci

Przez 10 lat, od kiedy możemy w Polsce dowolnie i bezpłatnie zmieniać sprzedawcę prądu, zrobiliśmy to łącznie 710 tys. razy – wynika z najnowszych danych Urzędu Regulacji Energetyki. Dla porównania tylko w 2017 roku sprzedawcę energii elektrycznej zmieniło 5,5 mln Brytyjczyków i już 3/4 kupuje prąd od innej firmy, niż ich tradycyjny sprzedawca (w Polsce robi to 3% klientów).

Dlaczego jesteśmy tak biernymi klientami na rynku energii? O to pytamy Was w krótkiej ankiecie dołączonej do tekstu. Wypełniając ją pomożesz nam lepiej zrozumieć co zniechęca Polaków do zmiany sprzedawcy prądu.

Przepaść w aktywności na rynku energii elektrycznej dzieli nas nie tylko od Brytyjczyków, spośród których 19% zmieniło sprzedawcę w minionym roku, ale także sąsiadów – Niemców, Czechów i Słowaków, spośród których w 2016 roku nowego sprzedawcę wybrało odpowiednio 7%, 6% i 3% klientów, czy choćby Szwedów gdzie 10% odbiorców zmieniło, a kolejnych 24% renegocjowało warunki umowy z dotychczasowym dostawcą elektryczności.

rynek zmiana sprzedawcy energii 2018 oszczednosci

Średnio w całej Unii Europejskiej dostawcę energii zmienia każdego roku jeden na dziesięciu klientów, a w Polsce jeden na dwustu (0,5%), co lokuje nas wśród kilku najbardziej biernych narodowości.

Z łatwością wyprzedzają nas też kraje, które dopiero zaczęły iść w kierunku liberalizacji rynku. Po tym jak w 2016 roku Japończycy umożliwili swobodny wybór dostawcy prądu, do kwietnia 2017 roku zrobiło to aż 3 mln gospodarstw domowych, czyli 5,5% wszystkich klientów indywidualnych. W domach wyposażonych w inteligentne liczniki energii cały proces zmiany zajmuje tam maksymalnie 4 dni.

Płacimy więcej, a zmieniamy rzadziej

To o tyle ciekawe, że chociaż cena prądu w Polsce jest realnie niższa niż w większości państw Unii Europejskiej, to biorąc pod uwagę siłę nabywczą naszych wynagrodzeń jesteśmy trzecim najdroższym krajem w Unii Europejskiej tuż za Niemcami i Portugalią.

Relatywnie wysoki udział kosztów energii w budżecie domowym powinien motywować do szukania oszczędności i motywuje, ale wszystkich poza Polakami. Każdego roku sprzedawcę zmienia co czwarta portugalska rodzina, chociaż – jak wynika z raportu europejskiej organizacji regulatorów ACER – mieszkaniec Lizbony może na tym zaoszczędzić trzy razy mniej niż Warszawiak.

Mała aktywność Polaków nie jest jednak standardem. Według wstępnych szacunków w 2017 roku przenieśliśmy do nowego operatora niemal 2,5 mln numerów telefonicznych – 4% komórkowych i 8% stacjonarnych. I to pomimo, że przeciętny rachunek za telefon komórkowy wynosi 55 zł miesięcznie, a za prąd płacimy dwa razy tyle, bo ok. 120 zł miesięcznie. Problemem nie jest też wiedza o możliwości zmiany dostawcy energii, bo taką świadomość deklaruje ponad 90% Polaków (zobacz Dekada wolnego rynku energii – co się zmieniło?).

W czym więc tkwi problem? Sprawdźmy

Dziennikarze WysokieNapiecie.pl i Interia.pl postanowili sprawdzić skąd nasza narodowa bierność na tym rynku, jak w praktyce wygląda proces zmiany sprzedawcy i ile realnie można na tym zaoszczędzić. Oprócz porównań i wyliczeń przeprowadzimy testy dziennikarskie i konsumenckie. Będziemy chcieli zachęcić Was – Czytelników – do zmiany sprzedawcy razem z nami i podzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Oczywiście wynagrodzimy Was za zostanie naszymi królikami doświadczalnymi.

Ale chcemy też pójść krok dalej i stworzyć swoisty punkt odniesienia dla wszystkich sprzedawców energii w Polsce – warunki oferty i całą umowę stworzoną wspólnie z Czytelnikami. Do udziału w projekcie zaprosiliśmy Fortum – największego sprzedawcę prądu w krajach nordyckich, które od 15 lat jest obecne w Polsce na rynkach dostaw ciepła i produkcji prądu, a od niedawna rozwija się także na rynku sprzedaży prądu i gazu klientom indywidualnym.

Co chcemy osiągnąć?

 1. Na początek chcielibyśmy zapytać o to co by Was przekonało do zmiany sprzedawcy energii (tak, tak wiemy, na pewno pieniądze).
 2. Na tej podstawie Fortum zobowiązało się przygotować ofertę w największy możliwy sposób realizującą Wasze opinie.
 3. W kolejnym kroku prześwietlimy umowę, czyli zapewne najtrudniejszy dla klienta element zmiany sprzedawcy – wytkniemy jej długość, wszystkie niejasności, haczyki i wszystko co może zniechęcać do jej podpisania.
 4. Na tej podstawie – zgodnie z umową – prawnicy Fortum stworzą pierwszą umowę na sprzedaż prądu którą da się przetrawić (zadbamy o to aby się z tej umowy wywiązali).
 5. Następnie przetestujemy zmianę sprzedawcy – nasi dziennikarze na własnej skórze przekonają się jak to jest i o to samo poprosimy Was.
 6. Opiszemy wszystkie doświadczenia, a przy okazji wytkniemy zapewne kilku firmom i instytucjom co jeszcze powinny poprawić.
 7. Do tego prześwietlimy jeszcze rachunek za prąd – jego przejrzystość i łatwość w zrozumieniu.
 8. Na koniec porównamy to ile płaciliśmy przed zmianą i po niej i ile rzeczywiście na takiej zmianie można zaoszczędzić. No i czy skórka była ostatecznie warta wyprawki.

Wesprzyj projekt

Dlatego jeszcze raz zachęcamy Państwa do wsparcia naszego projektu i udzielenia odpowiedzi na kilka prostych pytań dotyczących energii elektrycznej w Państwa domach.

<iframe src=”https://www.webankieta.pl/ankieta/320911/badanie-ankietowe.html?iframe=1″ scrolling=”auto” frameborder=”0″ id=”AutoIframeHeight” width=”100%” height=”500px”></iframe><script type=”text/javascript”>(window.addEventListener||window.attachEvent)(window.addEventListener?”message”:”onmessage”,function(e){if(e.data&&”AutoIframeHeight”==e.data.name){document.getElementById(e.data.name).scrolling=”NO”;var t=function(t){if(e.data.value){var n=document.getElementById(e.data.name);if(n.height=e.data.value,e.data.scroll&&!t){var a=n.getBoundingClientRect().top+document.documentElement.scrollTop;window.scrollTo(0,a)}}};t(!1),setTimeout(function(){t(!0)},1e3)}});</script>

Jeśli jesteś zainteresowany zmianą swojego dostawcy prądu,  kliknij tutaj.

 

GreenWay Polska, największy operator stacji ładowania samochodów elektrycznych w naszym kraju, prawdopodobnie już w maju zacznie pobierać opłaty za swoje usługi. Portal WysokieNapiecie.pl ustalił jaki model rozliczeń chce wdrożyć firma i ile może kosztować przejechanie 100 km autem elektrycznym w stosunku do jazdy autem spalinowym.
tech ev greenway

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!