Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Jak Europa oszczędza gaz przed zimą

Jak Europa oszczędza gaz przed zimą

UE szykuje się na zimę bez nieprzebranych dostaw taniego gazu z Rosji. Wszystkie kraje UE mają swoje własne kłopoty, ale większość próbuje oszczędzać. Sprawdziliśmy jak to robią Francuzi, Włosi, Niemcy i Węgrzy
gas in hands

UE szykuje się na zimę bez nieprzebranych dostaw taniego gazu z Rosji. Wszystkie kraje UE mają swoje własne kłopoty, ale większość próbuje oszczędzać. Sprawdziliśmy jak to robią Francuzi, Włosi, Niemcy i Węgrzy

Francja: oszczędzam więc jestem

Francuscy operatorzy przesyłowi – główny GRT Gaz i 6 razy mniejszy Terega z południowego zachodu – przed zimą zachowują spokój. Jeżeli zima będzie przeciętnie chłodna, żadne ograniczenia w dostawach gazu nie grożą, nawet biorąc pod uwagę zwiększony popyt ze strony elektrowni gazowych, zastępujących unieruchomione reaktory jądrowe. Przeciętna zima nie sprawi żadnego problemu – uspokajał ostatnio publicznie prezes GRT Gaz Thierry Trouve. Magazyny, które mieszczą 1/3 rocznego zużycia gazu Francji, są pełne w ponad 95%, zgromadzono w nich ponad 12 mld m sześc. (126 TWh).

Gazu może jednak zacząć brakować w przypadku chłodnej zimy. Z szacunków GRT Gaz wynika, że jeżeli zima będzie się mieścić w stanach średnich, ale z wyjątkowo chłodnymi momentami, deficyt gazu może sięgnąć 0,4% typowego zimowego dziennego zużycia, głównie z powodu za małej technicznej szybkości opróżniania magazynów. 

Jeżeli cała zima będzie chłodna, taka jak na przełomie 2012 i 2013 roku, deficyt może sięgnąć 2%. Natomiast ekstremalna fala zimna, jak w sezonie 2010/2011 powoduje wzrost deficytu do 4,7% zimowego zużycia. Francuscy operatorzy przesyłowi oceniają jednak, że i w takiej sytuacji uda się z sukcesem tak zarządzać systemem, że gazu nikomu nie zabraknie. 

Zapełnienie magazynów gazu w Europie 15 09 2022

Na pierwszym miejscu jest oszczędność. Przykręcenie ogrzewania gazowego w całej Francji o 1 stopień przekłada się na spadek zużycia o 7% – szacuje GRT Gaz. Prezes Trouve zapowiedział jednocześnie uruchomienie aplikacji na wzór używanej przez konsumentów energii elektrycznej Ecowatt, która ostrzega, doradza i pozwala planować zużycie energii elektrycznej. 

W dalszej kolejności francuscy operatorzy mogą uruchomić płatny system DSR – czyli wynagradzane ograniczenie zużycia na żądanie. Potencjał tego rozwiązania szacowany jest na oszczędność rzędu 20 TWh dzienny, podczas gdy w ocenie GTR Gaz maksymalny deficyt gazu to jakieś 16 TWh dziennie. Wygląda więc, że do przymusowych zakręceń gazu nie dojdzie. 

Prezes GRT Gaz zaapelował przy okazji o oszczędność energii elektrycznej używanej do ogrzewania, zwracając uwagę, że pozwala to zaoszczędzić dwa razy więcej gazu, niż przy oszczędzaniu na ogrzewaniu gazowym. 

Wreszcie francuski operator zapowiedział rzecz z polskiego punktu widzenia dość niebywałą. Otóż do 10 października powinny skończyć się prace przy uruchomieniu fizycznego rewersu gazu do Niemiec, tak aby Francja mogła słać gaz do wschodniego sąsiada. Zamierzamy w ramach solidarności wspomagać Niemcy gazem, po to, by w razie potrzeby Niemcy wspomagali nas energią elektryczną – oświadczył prezes Trouve. Trochę się to różni od podejścia polskiego, według którego z nikim niczym dzielić się nie będziemy, a już zwłaszcza z Niemcami. 

l’Italia farà da sè czyli Włochy sobie (zaciskając pasa) poradzą

Włochy mocno odczuły odcięcie dostaw gazu z Rosji. W 2021 roku kraj ten sprowadził od Gazpromu niemal 30 mld m sześc., ok. 40% krajowego zużycia, będącego na poziomie 76 mld m sześc. Plan długoterminowy jest taki, żeby import z Rosji do 2025 r. zastąpić gazem z Azerbejdżanu i Algierii, oraz LNG, importowanym z Angoli, Kataru, Egiptu, Nigerii, Indonezji, Mozambiku i Libii. Ale to dopiero za kilka lat, aby przeżyć najbliższą zimę Włosi muszą dość mocno zacisnąć pasa.

Pierwszy punkt planu to minimalizacja produkcji prądu z gazu, a maksymalizacja produkcji w innych źródłach. Rzecz o tyle skomplikowana, że z powodu suszy hydroelektrownie wiele nie pomogą. W planie rząd Włoch szacuje, że to co się da dodatkowo wycisnąć z elektrowni węglowych i olejowych dal jakieś 1,8 mld m sześc. gazu oszczędności między 1 sierpnia 2022, a 31 marca 2023.

Kolejny punkt po stronie podaży to wydłużenie godzin pracy elektrowni szczytowych na biopłyny i olej opałowy – w sumie to ok. 1 GW mocy. Oszczędność gazu szacuje się na 2,1 mld m sześc. 

Temperatura w ogrzewanych budynkach została administracyjnie ograniczona. Ma wynosić 17 +/- 2 stopnie w budynkach, wykorzystywanych do działalności przemysłowej, rzemieślniczej itp., oraz 19 +/- 2 stopnie dla wszystkich innych budynków. 

Włosi wyliczyli, że takie obniżenie temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach to prawie 11% oszczędności energii, a skrócenie działania ogrzewania o godzinę dziennie to 3,6%. Razem przekłada się to na 17,5% oszczędności. 

Czytaj także: Ogrzewanie gazowe? Dziękuję, poczekam

Ale to jeszcze nie koniec. Sezon ciepłowniczy zostanie skrócony o 15 dni – zacznie się 8 dni później, a skończy tydzień wcześniej, a godziny pracy ciepłowni zostaną skrócone, w zależności od strefy klimatycznej Włoch. Stref jest 6, schemat jest dość skomplikowany, ale w najzimniejszej części Włoch ograniczeń nie będzie, w kolejnej ogrzewanie będzie przez 13 godzin między 22 października i 7 kwietnia, i tak dalej, aż do strefy, w której grzać się będzie tylko 5 godzin dziennie między 8 grudnia a 7 marca. 

Według obliczeń włoskiego rządu, zasada 1 stopień mniej – 1 godzina krócej w przemyśle i handlu da oszczędność prawie 0,5 mld m sześc. gazu. 

Z kolei kampanie, promujące oszczędności w gospodarstwach domowych powinny się przełożyć na zużycie mniejsze o 2,7 mld m sześć.

Wreszcie działania wymagające pewnych inwestycji, jak wymiana pieca, instalacja paneli i kolektorów ciepłej wody itp. może dać nawet 1 mld m sześc. oszczędności, choć w planie przyjęto ostrożnie 0,2 mld. 

W sumie Włosi planują zaoszczędzić w sezonie 8,2 mld m sześc. gazu, czyli jakieś 11% rocznego zużycia. 

Niemcy: Mniej światła

Zużycie gazu w Niemczech spadło znacząco. Według danych niemieckiego regulatora, w sierpniu przemysł zużywał o 22% gazu mniej niż średnio w latach 2018-2021. Co prawda całkowite zużycie gaz u w lipcu i sierpniu było wyższe niż przed rokiem, ale wiąże się to z upałami i zwiększonym popytem na prąd. Natomiast już między styczniem a czerwcem zużycie spadło całkiem wyraźnie. Efekty oszczędności powinny być widoczne w miesiącach jesiennych. 

NIemieckie regulacje zostały podzielone na dwie części, pierwsza obowiązuje od sierpnia, druga wejdzie w życie od października. 

W pierwszym pakiecie zniesiono np. obowiązek najemcy mieszkania do utrzymywania w nim odpowiedniej temperatury. Zabroniono ogrzewania za pomocą prądu lub gazu wody w basenach. Nie wolno ogrzewać nieużytkowych części budynków innych niż mieszkalne, za wyjątkiem wskazanych odstępstw.

Górny limit temperatury ogrzewanych pomieszczeń budynków publicznych został określony w przedziale od 19 do 12 stopni, w zależności od przeznaczenia. Nie obowiązuje to m.in. szkół, przedszkoli, placówek służby zdrowia. W budynkach publicznych zabronione jest ogrzewanie wody służącej myciu rąk w łazienkach.

Czytaj także: Bruksela chce obniżyć koszty energii. Czy to się uda przed zimą?

Zabronione jest też zewnętrzne oświetlanie budynków. Reklamy świetlne mogą być włączony tylko między 16 a 22. Regulacje te obowiązują do 28 lutego 2023. Potencjał oszczędności określono na 20 mln m sześc. gazu i 4 TWh energii elektrycznej. 

Od października do końca września 2024 mają obowiązywać przepisy, w ramach których m.in. właściciele budynków z ogrzewaniem gazowym muszą przeprowadzić optymalizację, w tym skrócenie czasu ogrzewania, obniżenie temperatury pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej, w zgodzie z innymi przepisami. Niemieckie ministerstwo gospodarki i klimatu szacuje, że w kraju jest 14 mln gazowych urządzeń grzewczych, z których optymalnie działa ok. 1/5. Całą resztę trzeba zoptymalizować w ciągu dwóch lat. Optymalizacja ma objąć ok. miliona budynków z ogrzewaniem gazowym.

Firmy z kolei mają obowiązek przeprowadzenia audytów energetycznych i wdrożenia wniosków z nich. Całkowite wdrożenie tych przepisów ma prowadzić do oszczędności rzędu 2 mld m sześc. gazu rocznie.

Generalnie Niemcy chcą najpierw krótkoterminowo, a potem i średnioterminowo oszczędzić ok. 2% swojego rocznego zużycia, czyli poniżej 2 mld m sześc. Ale tak czy inaczej zredukowali już z przyczyn rynkowych o kilkanaście procent. Podobnie jak w Polsce, gdzie rząd żadnych oszczędności gazu wprowadzać nie zamierza, bo „jesteśmy bezpieczni, magazyny mamy pełne”, ale Gaz-System spodziewa się spadku zużycia o co najmniej 14%. 

Węgry: zimny gulasz

Z krajów w naszym regionie Czechy i Słowacja na razie żadnych oszczędności gazu nie wprowadziły. Dość radykalnie zagrały za to Węgry, gdzie rząd Viktora Orbana nakazał zmniejszenie zużycia gazu o 25% we wszystkich instytucjach publicznych, i zalecił utrzymywanie temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach na poziomie 18 stopni, nie licząc szpitali, szkół itp. choć też jest to rozważane.

To o tyle niezwykłe, że akurat Węgry na brak gazu nie cierpią. Nie dość, że jesienią zeszłego roku podpisały 15-letni kontrakt z Gazpromem, a ostatnio dokontraktowały jeszcze dostawy kilku dodatkowych mln m sześc. dziennie. Dla Orbana płatności na rosyjskich warunkach nie stanowią problemu, a jako wielki przyjaciel Rosji może pewnie liczyć na niezłe ceny. Węgry po latach sztucznie niskich cen energii zetknęły się wreszcie z twardą rzeczywistością – ceny zostały uwolnione i poszybowały w górę dziesięciokrotnie. Rząd dopłaca do zużycia poniżej 2,5 MWh prądu i 1,7 tys. m3 gazu rocznie na gospodarstwo domowe.

Rynek energii rozwija:
Zielone technologie rozwijają:
Tydzień Energetyka: USA, Korea Płd czy Francja; Złagodzenie 10H utknęło w Sejmie; Rząd oszczędza prąd, ale nie budżet; Bruksela pokazała plan na kryzys; Niemcy nacjonalizują rafinerię Rosneftu.
atom
Technologie wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Plany rządu mają sens, ale wymagają poprawek - bogaty singiel skorzysta na tym bardziej bardziej niż rodzina z klasy średniej z dwójką dzieci. Najważniejsze jest jednak to, że rząd wreszcie zaczął dostrzegać potrzebę oszczędzania energii. Zachęty finansowe zrobią więcej niż najbardziej płomienne apele
Rachunki za prąd dla gospodarstw domowych zamrożone. Co to oznacza?
Technologie wspiera:
Rynek energii rozwija:
W latach 2015-2021 r. polscy operatorzy sieci elektroenergetycznej wydali ponad 6 tys. odmów przyłączenia do sieci nowych elektrowni, wynika z raportu Fundacji ClientEarth “Sieci – Wąskie gardło polskiej transformacji energetycznej”. Były to niemal wyłącznie instalacje OZE. Ich łączna moc wyniosła ok. 30 GW, a więc tyle, co moc zainstalowana wszystkich krajowych bloków węglowych. Bez reformy i modernizacji sieci nie uda się ani transformacja energetyczna, ani zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Co z tym zrobić?
Sieci