Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Sieci
  4. >
  5. Kiedy popłyną w Polsce miliardy na transformację energetyczną

Kiedy popłyną w Polsce miliardy na transformację energetyczną

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowuje się do wydawania coraz większych pieniędzy na transformację energetyczną.
NFOSiGW

Kolejne polskie programy zyskały w czerwcu akceptację na finansowanie z unijnego Funduszu Modernizacyjnego. Polska może dostać z tego funduszu do końca dekady ponad 40 mld zł na transformację energetyczną. Pieniądze pochodzą ze sprzedaży 2 proc. puli unijnych praw do emisji CO2, a Polska dostaje z tego Funduszu największą część. Dokładne policzenie, ile to będzie zależy więc od notowań praw do emisji CO2.

Jak dotąd największe kwoty przeznaczono na sieci elektroenergetyczne, efektywność energetyczną i spalarnie odpadów. To pieniądze, które jeszcze nie wsparły transformacji, ale – według zapowiedzi – mają wkrótce trafić do firm, samorządów i osób indywidualnych. Jak wynika ze sprawozdania finansowego, w ubiegłym roku NFOŚiGW uzyskał z Funduszu Modernizacyjnego prawie 1,6 mld zł. Pieniądze te nie trafiły jeszcze do beneficjentów. Z zaakceptowanych 11 programów, uruchomiono jak dotąd pięć.

Nabory wniosków idą powoli

Zakończono jak dotąd jeden nabór wniosków w ramach programu „Rozwój infrastruktury elektroenergetycznej na potrzeby rozwoju stacji ładowania pojazdów elektrycznych”. Budżet tego programu wynosi miliard złotych, ale w pierwszym naborze udostępniono jedną dziesiątą tej kwoty. Także miliard przeznaczono na inteligentne liczniki i kolejny miliard – na magazyny energii w celu stabilizacji sieci. W sumie, zaakceptowane programy dotyczące inwestycji w sieci elektroenergetyczne opiewają na 3 mld zł i – jak wynika z informacji portalu WysokieNapiecie.pl – zostaną one jeszcze rozszerzone.

Także 3 mld zł zdecydował się przeznaczyć NFOŚiGW na „Kogenerację dla ciepłownictwa” dla jednostek o mocy ponad 50 MW. To program już zaakceptowany przez Europejski Bank Inwestycyjny, ale którego w ofercie NFOŚiGW jeszcze nie ma.

Spalarnie z wysokim dofinansowaniem

Trwa natomiast nabór wniosków na „Wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne”. W tym roku trzykrotnie zwiększył się budżet z Funduszu Modernizacyjnego na produkcję energii w kogeneracji z odpadów. Na budowę nowych spalarni odpadów i rozbudowę już istniejących ma pójść z Funduszu Modernizacyjnego 3 mld zł. Przedsiębiorcy mogą starać się o pożyczki na całość inwestycji – do 400 mln zł oraz o dotacje pokrywające połowę kosztów przedsięwzięcia, nie więcej niż 100 mln zł.

Czytaj także: Idą potężne pieniądze na transformację energetyki

To finansowanie, które jest bardzo potrzebne polskiej branży ciepłowniczej oraz przedsiębiorcom planującym budowę instalacji termicznego przekształcania odpadów (IPTOK). Warto podkreślić, że na takie inwestycje nie było w ostatnich latach już unijnego dofinansowania, także nie ma na nie pieniędzy w Krajowym Planie Odbudowy, ponieważ Komisja Europejska – zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami – nie finansuje już prostego spalania odpadów. Ważniejsze jest zapobieganie powstawaniu odpadów, ich selektywna zbiórka i recykling, zaś do spalarni powinny trafiać już tylko odpady resztkowe. Jak ocenia więc think-tank Forum Energii, program narusza zasadę nieczynienia szkód środowiskowych. „Dopuszczenie tego rodzaju inwestycji (jako priorytetowej!) przez EBI dowodzi, że cele klimatyczno-środowiskowe nie mają pierwszeństwa” – czytamy w analizie Forum Energii i Polskiej Zielonej Sieci. Jednocześnie autorzy analizy zauważają, że

Spalarnie odpadów

Nabór wniosków w tym programie ruszył w grudniu ubiegłego roku i potrwa do końca tego roku.

Czytaj także: Śmieci zamiast węgla i gazu. Przybywa spalarni

Jeszcze większe pieniądze na horyzoncie

NFOŚiGW będzie też wypłacał dotacje i pożyczki z Krajowego Planu Odbudowy, w sumie 26 mld zł. Pierwsze fundusze pójdą na refinansowanie już uruchomionych programów, takich jak Czyste Powietrze, Zielony Transport Publiczny, Ciepłownictwo Powiatowe.

kpo podzial

Z obecnej perspektywy finansowej w ramach programu FEnIKS NFOŚiGW będzie miał do wydania ok. 8,5 mld euro (ponad 38 mld zł). Z tej kwoty najwięcej dostanie ponownie program Czyste Powietrze (ok. 2 mld euro) i program Efektywne Systemy Ciepłownicze (1,17 mld euro).

Czytaj także: Fundusz Transformacji Energetyki: drugie podejście

Największe pieniądze na transformację energetyki mają popłynąć z Funduszu Transformacji Energetyki. Tu maj trafić 40 proc. wpływów polskiego państwa ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 – w sumie będzie to prawdopodobnie ponad 100 mld zł. Projekt powołania FTE znalazł się w nowelizacji ustawy o systemie handlu prawami do emisji gazów cieplarnianych. Projekt jest nadal w uzgodnieniach i konsultacjach. W planach jest wydanie tych pieniędzy m.in. na energetykę jądrową, ale i tak ostatecznie dofinansowanie z FTE będzie musiała zatwierdzić Komisja Europejska. Pierwsze pieniądze – ponad 2,5 mld zł – mają pojawić się na koncie FTE w przyszłym roku. Teraz dochody z aukcji praw do emisji CO2 zasilają bezpośrednio budżet państwa.

Technologie wspiera:
Rynek energii rozwija:
Zielone technologie rozwijają:
Polski offshore wspiera:
W niedzielę panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe i pozostałe źródła energii odnawialnej pokrywały do 67% zapotrzebowania całego kraju na moc. Dzięki możliwości eksportu i magazynowania system poradził sobie z tym wyzwaniem bez sięgania po którekolwiek z działań interwencyjnych. Tylko w tym jednym dniu OZE pozwoliły uniknąć spalenia 1000 wagonów z węglem, którego nadal brakuje.
rekord oze zapotrzebowaniu polska wegiel
Rozmowa Rafała Zasunia z Arkadiuszem Szymańskim, szefem Pionu Regulacji, Rynku Ciepła i Systemów Wsparcia w PGE Energia Ciepła
Vintage microphone with signboard on air. Broadcasting radio station concept.
Vintage microphone with signboard on air. Broadcasting radio station concept. 3d illustration
Rynek energii rozwija:
Zgodę na połączenie muszą wyrazić jeszcze akcjonariusze PKN Orlen i Grupy Lotos podczas walnych zgromadzeń akcjonariuszy. Walne Lotosu zaplanowane jest na 20 lipca, PKN Orlen także liczy na zatwierdzenie fuzji w lipcu i finalizację procesu w sierpniu.
PKN Orlen
W porównaniu z innymi krajami regionu polski przemysł okazał się w minionych latach bardziej odporny na energetyczne perturbacje. Fot. PKN Orlen

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!