Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Tydzień Energetyka 26.07-1.08

Tydzień Energetyka 26.07-1.08

Gaz bije rekordy cenowe. Gdynia wygrała rywalizację o offshore. Nowa liczba przy obowiązku OZE. Francja ma system wsparcia zielonej energii wart 30 mld euro.
tydzien energetyka

Gaz znowu najdroższy w historii

Ceny gazu na europejskich rynkach spot biją kolejne rekordy. W minionym tygodniu holenderski indeks TTF sięgnął 39€ za MWh. Dla przypomnienia, w zeszłym roku TTF spadał momentami poniżej 5€, w 2019, a więc przed pandemią – wahał się od 10 do 20€. Również na rynku terminowym, kontrakty na grudzeń 2021 czy styczeń 2022 handlowane są po niemal 40€.

Jako przyczyny dalej wskazuje się zwiększony popyt z powodu odbudowywania zapasów w magazynach, przekierowanie LNG do Azji, gdzie ceny są lepsze, oraz to, że Gazprom nie rezerwuje przepustowości na Ukrainie, wyraźnie czekając na – wcale nie takie pewne – uruchomienie Nord Stream.

Na warszawskiej TGE rynek spot gazu idzie w ślad za notowaniami europejskimi. W ciągu ostatnich 2 miesięcy jego indeks wzrósł o ponad 50%. Cena na rynku dnia następnego zbliża się do 200 PLN za MWh.

Gdynia została portem do budowy morskich wiatraków

Rząd w końcu podjął uchwałę, wskazującą Gdynię jako lokalizację portu instalacyjnego, który będzie pracował na potrzeby budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Według branży, rozpoczęcie budowy terminala to w tej chwili najbardziej oczekiwany element całego programu offshore. Uchwałę podjęto w stosunku do planów rządu z wiosny z miesięcznym opóźnieniem, w ostatniej chwili zmieniając odpowiedzialnego za jej przygotowanie – z pełnomocnika ds. OZE na wiceministra infrastruktury.

Cała treść uchwały nie została jeszcze opublikowana. Jednak w wykazie prac rządu, przy opisie tego projektu uchwały nie znalazł się ani termin uruchomienia terminala instalacyjnego, ani szacunek jego kosztów i źródła finansowania. W poprzedniej wersji miało to być do 437 mln euro z RRF lub innych środków publicznych, oraz środków własnych podmiotu budującego terminal.

Jaki obowiązek OZE dla certyfikatów

Ministerstwo Klimatu zaproponowało zmniejszenie w 2022 r. tzw. obowiązku OZE dla zielonych certyfikatów o jeden pkt proc. Nowy poziom miałby wynieść 18,5%, przy utrzymaniu na poziomie 0,5% obowiązku dla błękitnych certyfikatów, czyli świadectw pochodzenia z biogazu rolniczego.

Resort argumentuje, że z powodu wysokich cen energii właściciele i inwestorzy zarabiają na tyle dużo, że bez szkody dla ich biznesów można ograniczyć dodatkowe wsparcie w postaci certyfikatów. Ministerstwo spodziewa się też w przyszłym roku spadku nadpodaży zielonych certyfikatów, a to dlatego, że z systemu tego zacznie wychodzić znacząca liczba instalacji, dla których skończy się 15-letni okres wsparcia. Dodatkowo, część instalacji ciągle mających prawo do wsparcia, ma migrować do systemu aukcyjnego.

Francja ma program wsparcia OZE

Komisja Europejska zatwierdziła Francji warty ponad 30 miliardów euro schemat wsparcia dla OZE na lata 2021-2026. Przydział wsparcia będzie oparty o typowe aukcje dla instalacji, schemat zgody z europejskimi regulacjami i powszechnie stosowany, także w Polsce. Jednak w odróżnieniu od typowych koszyków, Francuzi podzielili schemat na 7 typów działalności związanej z OZE, dla których będą oddzielne aukcje. Są to: fotowoltaika, fotowoltaika na budynkach, wiatr na lądzie, hydroelektrownie, „innowacyjna fotowoltaika”, autokonsumpcja. Natomiast siódma aukcja ma być neutralna technologicznie. Maksymalny okres wsparcia ma wynosić 20 lat od momentu wprowadzenia pierwszej energii do sieci

 

Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Dziennikarze portalu WysokieNapiecie.pl dotarli całkowicie elektrycznym SUV-em, volkswagenem ID.4, na południowy kraniec Europy. Ile trwała i kosztowała oraz na ile wymagająca była to podróż? O czym warto wiedzieć przed ruszeniem w długą trasę elektrykiem? O tym wszystkim opowiadają na bazie najświeższych doświadczeń z trwającego właśnie eRajdu 2021.
erajd 2021 wyniki punta tarifa
Technologie wspiera:
Elektromobilność napędza:
Materiał Partnera
Kompleksowość rozwiązania, czyli możliwość połączenia urządzeń wyprodukowanych przez jedną renomowaną firmę, gwarantuje najwyższą jakość i niezawodność całej instalacji. Wyłącznym przedstawicielem Blaupunkta na naszym rynku jest tarnowska spółka Hymon.
hymon.002
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
W ostatnich dniach lipca operacja układania na dnie Bałtyku rury gazociągu Baltic Pipe osiągnęła półmetek. Skomplikowana układanka z udziałem całej flotylli jednostek na razie przebiega bez zakłóceń.
Baltic Pipe.polowa.
Zbliża się szósta rocznica wprowadzenia przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne 20. stopnia zasilania w obliczu blackoutu spowodowanego upalną pogodą. Ryzyko takich zdarzeń jest już o wiele mniej realne niż przez kilkoma laty, ale portal WysokieNapiecie.pl postanowił przyjrzeć się szerzej tematowi chłodzenia polskiej energetyki węglowej. Dzięki temu zebraliśmy informacje o działających chłodniach kominowych i stworzyliśmy ranking najwyższych tego typu konstrukcji.
chlodnie kominowe elektrowni wegiel