Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Wkrótce ruszą obowiązkowe deklaracje dotyczące ogrzewania

Wkrótce ruszą obowiązkowe deklaracje dotyczące ogrzewania

Od 1 lipca 2021 właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych będą mieli ustawowy obowiązek składania deklaracji o źródle ciepła i spalania paliw. To pierwszy moduł Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Deklaracje będzie można złożyć przez stronę internetową, jest już formularz wniosku.
Man putting log to wood burning stove. Close up
Man putting log to wood burning stove. Close up

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego uruchomił stronę, przez którą od lipca będzie przyjmował deklaracje o tym, czym Polacy ogrzewają domy i budynki. Za brak spełnienia tego obowiązku grozi grzywna. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków obejmie zarówno domy, jak i wszelkie budynki niemieszkalne. Ewidencja pieców dostarczy rzetelnych, weryfikowalnych informacji na temat tego, czego Polacy używają do ogrzania swoich domów i jaki stosują opał. To ma pomóc lepiej ukierunkować fundusze na wymianę kopciuchów, czyli pieców niespełniających norm efektywności i emisji.

Kto musi składać deklaracje?

Na stronie Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE) umieszczono już deklaracje, które Polacy będą składali od lipca. Obowiązek składania deklaracji dotyczy właścicieli domów jednorodzinnych oraz zarządców domów wielorodzinnych, czyli np. spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, administratorów, właścicieli.

Czytaj także: Kto będzie składał deklaracje o ogrzewaniu

Będą dwa odrębne formularze – jeden dla budynków mieszkalnych (A), drugi – dla niemieszkalnych (B). Dla każdego odrębnego budynku mieszkalnego trzeba będzie wypełnić odrębną deklarację. Podobnie dla każdego niemieszkalnego lokalu czy budynku właściciel czy zarządca będzie musiał wypełnić odrębny formularz.

Co się znajdzie w deklaracji?

W deklaracji podajemy adres nieruchomości i rodzaj budynku – czy jest to budynek jednorodzinny, wielorodzinny czy zbiorowego zamieszkania. W przypadku tych ostatnich trzeba będzie również podać liczbę znajdujących się w nim lokali oraz określić, ile lokali obejmuje deklaracja wraz z ich numerami.

Czytaj także: Rok na poinformowanie o sposobie ogrzewania albo grzywna

Deklaracja uwzględnia 11 różnych źródeł ciepła – od sieci ciepłowniczej, przez różnego rodzaju kotły (gazowe, olejowe, na paliwa stałe) po kominki, piecokuchnie, piece kaflowe, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne i kolektory słoneczne. nie tylko podajemy źródło ale też ich liczbę i do czego służą – czy tylko do ogrzewania, czy także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Właściciele kotłów na paliwa stałe będą musieli określić, czy jest to kocioł z ręcznym czy automatycznym podajnikiem, jego klasę oraz rodzaj stosowanego paliwa: węgiel, pellet, drewno,inny rodzaj biomasy.

rynek cieplo ogrzewanie wegiel gaz biomasa

Na końcu deklaracji właściciel lub zarządca podaje swoje dane, w tym telefon kontaktowy i opcjonalnie adres poczty elektronicznej. W przypadku budynków i lokali niemieszkalnych trzeba będzie jeszcze określić rodzaj budynku – do wyboru jest 18 opcji, m.in. biura, szklarnie, szpitale, szkoły, garaże, lokale kultu religijnego.

Ewidencja pieców ruszy na czas

Dorota Cabańska, szefowa GUNB, spodziewa się dwóch szczytów w składaniu deklaracji: jednego na samym początku, jak tylko ruszy obowiązek, a drugiego – przy końcu obowiązkowego okresu. Na złożenie deklaracji w przypadku już istniejących budynków jest 12 miesięcy, a nowych domów – 14 dni od uruchomienia źródła ciepła czy spalania paliw.

Deklaracje będzie można złożyć elektronicznie (przez stronę zone.gunb.gov.pl) albo w formie papierowej w urzędzie gminy/miasta właściwym dla adresu nieruchomości.

Czytaj także: Obowiązkowe deklaracje ogrzewania rusza od lipca

GUNB rozpoczął z końcem maja szkolenia gmin i powiatów na temat przyjmowania deklaracji. Jak przyznaje Dorota Cabańska, na początku urzędnicy samorządowi nie odnosili się do nowych obowiązków entuzjastycznie. Po bliższym zapoznaniu się z formularzami okazało się, że są one proste i nie zawierają dużo informacji. Każdy formularz liczy niecałe trzy strony. Od momentu złożenia deklaracji papierowej przez mieszkańca urzędnicy będą mieli pół roku na ich przeniesienie do CEEB.

Materiał Partnera
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, FoxESS postanowił uruchomić Ogólnopolski Program Profesjonalnych Instalatorów Fotowoltaiki FOX TEAM.
fox
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Czy nie należałoby przyspieszyć procesu wygaszania kompleksu Turów, ale nie pod dyktando Czechów, a na naszych zasadach, w oparciu o lokalną strategię i we współpracy z samorządami, które podstawy tej strategii już wypracowały?
kwb turow koparka przod
Place budowy lądowej części gazociągu Baltic Pipe w Danii zamierają po cofnięciu przez duński organ odwoławczy decyzji środowiskowej. Czy i jak Polska może poradzić sobie bez terminowego pojawienia się sztandarowego projektu dywersyfikacji źródeł gazu.
gaz system BP opoznienie

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!