Menu
Patronat honorowy Patronage

Prezes URE zatwierdził propozycje rozbudowy przepustowości gazowych interkonektorów z Niemcami i Czechami

Prezes URE zatwierdził propozycje projektów wzrostu przepustowości gazowych połączeń Mallnow i Lasów z Niemcami, oraz w Cieszynie z Czechami. Oznacza to, że operatorzy, w tym Gaz-System, będą mogli zaoferować dodatkowe planowane przepustowości rynkowi, przeprowadzić testy ekonomiczne, a w końcu zabrać się za rozbudowę sieci gazowej. 

Niemcy chcą więcej gazu z Jamału

Pierwszy z zatwierdzonych propozycji dotyczy zgłoszenia niemieckiego operatora Gascade, dotyczącego punktu Mallnow – czyli wyjścia gazociągu jamalskiego do Niemiec. Gascade planuje znacznie zwiększyć przepustowość wejścia przez Mallnow do nowego niemieckiego obszaru THE (Trading Hub Europe), który pojawi się 1 października, z nowym rokiem gazowym.

W trakcie niewiążących konsultacji rynkowych Gascade dostało wniosek, sprowadzający się do utworzenia przepustowości przyrostowej rządu 14 mld m sześc. rocznie w kierunku Niemiec.

Niemcy wskazali, że w związku z połączeniem obszarów handlowych w THE całkowita przepustowość ciągła na granicy powinna wynieść w sumie 23 mld m sześc. Połączenie pociągnie za sobą ograniczenie możliwości rezerwowania przesyłu w niektórych punktach, a niemiecki regulator BNetzA wymaga, by te możliwości nie spadły. 

Obecna stała przepustowość w Mallnow, zatwierdzona przez niemieckiego Regulatora BnetzA to 9 mld. Stąd potrzeba utworzenia dodatkowych 14 mld po stronie niemieckiej.

Zgłoszenie zapotrzebowania w THE zaczyna się od roku gazowego 2022/2023. Ale ponieważ wymaga rozbudowy po stronie niemieckiej, przepustowość będzie mogła zostać zaoferowana dopiero od roku gazowego 2027/2028.

2 mld € inwestycji w Niemczech z wodorem na horyzoncie

Zgłoszenie na przyrost było wyłącznie po niemieckiej stronie. PO stronie polskiej przepustowość jest wystarczająca, nawet po jej wzroście po stronie niemieckiej. Więc Gaz-System nie musi niczego robić, całość prac leży po stronie Gascade.

Cały projekt wymaga szeregu drogich inwestycji po stronie niemieckiej, rozbudowy tłoczni na gazociągach EUGAL, NEL, MIDAL, czy położenia nowego odcinka NEL. W sumie to ponad 2 mld euro.

Czytaj także: Pierwszy fragment Baltic Pipe na dnie Morza Północnego

Uruchomienie całego tego systemu inwestycji planuje się na 2027 r., a ma być użytkowany przez 45 lat – do 2072 r. Ciekawostka: Gascade przewiduje, że od roku 2053 przewiduje się wykorzystanie zdolności przesyłowych systemu tylko 65 proc. w związku z tym, że ma już przesyłać wodór. A w przypadku przesyłu wodoru należy założyć mniejszy potencjał przesyłowy – stwierdził niemiecki operator.

Skromniejsza rozbudowa Lasowa

Skromniejsza niż wcześniej przewidywano będzie rozbudowa zdolności przesyłowych interkonektora w Lasowie, łączącego gazociąg Gaz-Systemu z siecią niemieckiego operatora przesyłowego Ontras. Przepustowość przyrostowa ma wzrosnąć po stronie polskiej o nieco ponad 0,5 mld m sześc. rocznie, tak by zdolności przesyłowe w obie strony wyrównały się na poziomie 1,7 mld m sześc. rocznie. Większą rozbudowę zdolności eksportowych w Polsce Gaz-System uznał za niecelową, ze względu na prognozowany wzrost zużycia gazu na miejscu, na Dolnym Śląsku.

Czytaj także: Duńczycy wykupili ziemię pod Baltic Pipe 

Rozbudowa ruszy tylko wtedy jeśli na aukcji produktu rocznego w 2021 rynek zobowiąże się do nabycia odpowiedniej przepustowości przyrostowej. Przewidywane inwestycje Gaz-Systemu mają się zamknąć w 10 mln zł, przede wszystkim na budowę połączenia rewersowego na tłoczni Jeleniów. Przewiduje się rozpoczęcie świadczenia usługi przesyłania gazu w IV kwartale 2026 r.

Ontras w swoich prognozach nie spodziewa się w przyszłości na interkonektorze dużego ruchu, i w ogóle niemiecki operator nie widzi pozytywnych efektów zewnętrznych projektu, ani po stronie Polski, ani Niemiec. Wolumeny nie wpłyną na cenę na THE, gdzie obrót jest wielokrotnie większy niż możliwe zwiększenie przepustowości – wskazał Ontras.

Interkonketor w Cieszynie bardziej elastyczny

Połączenie sieci Gaz-Systemu i czeskiego NET4GAS umożliwia dziś jedynie ciągły przesył gazu z Czech na poziomie 0,5 mld m sześc. rocznie. W trakcie badań rynkowych polski operator otrzymał zapotrzebowanie na dodatkowy przesył w kierunku Czech.

Obaj operatorzy ustalili, że realizacja projektu przepustowości przyrostowej odbędzie się w istniejącym punkcie połączenia międzysystemowego Cieszyn/Český Těšín.

Czytaj także: Gaz-System: dużo więcej gazu, Jamał wpięty w krajową sieć

Niezbędna rozbudowa po stronie polskiej wiąże się m.in. z budową 50 km gazociągu 700 mm Oświęcim – Tworzeń, rozbudową tłoczni Kędzierzyn o dodatkową sprężarkę i modernizację stacji pomiarowej Cieszyn. Według Gaz-Systemu, szacunkowe nakłady w cenach z 2020 r. wyniosą ok 74,7 mln €, z czego ponad 61 mln € na gazociąg Oświęcim – Tworzeń, oraz prawie 13 mln € na dodatkowy agregat sprężający na tłoczni Kędzierzyn. Realizację tej inwestycji w IV kwartale 2028 r.

 

Bartłomiej Derski opowiadał o przyczynach i skutkach awarii w największej polskiej elektrowni. 
Materiał Partnera
Sebastian Jabłoński - ekspert, inwestor i właściciel w branży źródeł odnawialnych już 25 maja o godz. 15:00 poprowadzi autorski webinar, na którym zarówno całkowici debiutanci, jak i nieco bardziej doświadczeni uczestnicy rynku OZE będą mogli się dowiedzieć, w jaki sposób wygrywać największe aukcje URE.
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
W poniedziałek, 17 maja, o 16:34 doszło do awarii stacji transformatorowej obsługującej niemal całą największą elektrownię w Polsce. Z systemu w ciągu sekundy „wypadło” 3,6 GW mocy. Dzięki krajowej rezerwie i pomocy zagranicznej nie doszło do rozpadu europejskiego systemu elektroenergetycznego. Ceny prądu wzrosły jednak do 1500 zł/MWh.