Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. Program "Mój prąd"
  6. >
  7. Dzięki fotowoltaice Polacy odliczą około miliarda złotych w PIT

Dzięki fotowoltaice Polacy odliczą około miliarda złotych w PIT

W ubiegłym roku przybyło 300 tys. prosumentów, którzy zainwestowali w fotowoltaikę. Na inwestycje wydali około 9 mld zł. Koszty inwestycji w fotowoltaikę osoby fizyczne mogą odliczyć w podatku dochodowym w ramach ulgi termomodernizacyjnej. To mocno pomniejszy przychody fiskusa.
odliczenie podatku paneli fotowoltaicznych pv ulga pc
Polacy, którzy zainwestowali w ubiegłym roku w panele fotowoltaiczne, mogą teraz odliczyć ich koszty od podstawy swojego podatku dochodowego. Będzie to prawdopodobnie bardzo liczne grono podatników, ponieważ w ubiegłym roku fotowoltaika biła rekordy popularności. Do sieci przyłączono 300 tys. nowych mikroinstalacji – wynika z danych przekazanych przez cztery główne spółki energetyczne. To trzy razy więcej niż rok wcześniej. Z kolei Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjął w ubiegłym roku 228 tys. wniosków o dotację z programu Mój Prąd. Te osoby mogą też koszty inwestycji, po odjęciu dotacji 5 tys. zł, odliczyć w zeznaniu podatkowym.

Ile wynosi ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna po praz pierwszy pojawiła się w ubiegłorocznych zeznaniach podatkowych. Skorzystać z niej  mogą osoby fizyczne opłacające podatek dochodowy według skali podatkowej (17 proc., 32 proc.), 19 proc. podatek liniowy oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Muszą być właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych domów i ponieść wydatki na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Katalog przedsięwzięć termomodernizacyjnych określa rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju. Lista jest długa, obejmuje też ogniwa fotowoltaiczne wraz z osprzętem oraz usługę montażu instalacji fotowoltaicznej. Na te wydatki trzeba mieś fakturę z datą z ubiegłego roku. Czytaj także: Mój Prąd wyczerpany. Jakie dotacje do fotowoltaiki można teraz dostać Polega na tym, że od podstawy obliczenia podatku – dochodu lub przychodu w przypadku ryczałtowców – odlicza się poniesione wydatki. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł. Nie dotyczy to jednego przedsięwzięcia, ale wszystkich realizowanych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. W przypadku małżonków, limit 53 tys. zł dotyczy każdego z nich oddzielnie. moj prad cena instalacji pv zl kw

Polacy wydali miliardy złotych na fotowoltaikę

Dane przekazane przez spółki energetyczne pokazują, że prosumenci zainstalowali niespełna 2 GW w fotowoltaice tylko w 2020 r. Czytaj: Jak odliczyć panele fotowoltaiczne i rozliczyć dotację z programu Mój Prąd Przyjmując koszt 1 KW jako 4600 zł, Polacy wydali na fotowoltaikę w ubiegłym roku ponad 9 mld zł. Około miliarda złotych zostanie im zwrócone w postaci dotacji z Mojego Prądu. Gdyby całą pozostała kwotę chcieli odpisać w ramach ulgi termomodernizacyjnej, zakładając najniższą skalę opodatkowani, to uszczupli wpływy z podatku dochodowego o ok. 1,3 mld zł. Pytanie, ilu ubiegłorocznych nowo upieczonych prosumentów skorzysta z ulgi termomodernizacyjnej za 2020 rok i odpisze koszty instalacji fotowoltaicznej od dochodu? Na pewno nie wszyscy. Wynika to z samej konstrukcji ulgi termomodernizacyjnej, która nie obejmuje dopiero budowanych domów.  Z kolei rolnicy nie płacący podatku dochodowego, koszt inwestycji w fotowoltaikę odliczą od podatku rolnego.

Resort finansów nie wie, jakie inwestycje odpisują podatnicy

W rozliczaniach PIT za 2019 rok odliczenia od dochodu (przychodu) wydatków na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych dokonało 207 tysięcy podatników. Odpisana kwota przekroczyła 3,1 mld zł. Mieszczą się tu wydatki na prace związane z ociepleniem domu, wymianą ogrzewania, stolarki okiennej i drzwiowej, zakupem niezbędnych do tego materiałów budowlanych i instalacyjnych. Jest też zapewne fotowoltaika, ale w znacznie mniejszej skali niż może być w zeznaniach podatkowych za 2020 rok. Na koniec 2019 roku liczba prosumentów była aż trzy razy mniejsza niż na koniec 2020 roku. Prosumenci  2020 Ostatecznie dokładny podział wydatków odpisanych w ramach ulgi termomodernizacyjnej nie jest Ministerstwu Finansów znany. Czytaj: Jak odliczyć panele fotowoltaiczne od podatku „Nie posiadamy szczegółowych informacji odnośnie tego, co w uldze termomodernizacyjnej odpisywali podatnicy. W rocznych zeznaniach podatkowych i w załącznikach do tych zeznań podatnicy nie wymieniają rodzajowo wydatków uprawniających do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Wskazują jedynie kwotę przysługującego odliczenia” – informował na początku roku resort finansów w odpowiedzi na zapytanie portalu WysokieNapiecie.pl. Prawdopodobnie więc także w kolejnych latach nie dowiemy się, ile w ramach ulgi termomodernizacyjne odpisano na panele fotowoltaiczne, a ile np. na piece węglowe, które także są w katalogu wydatków termomodernizacyjnych.    
Rynek energii rozwija:
Duński Energinet rozpoczął przygotowania do budowy wyprowadzenia na brzeg Jutlandii biegnącego pod Morzem Północnym odcinka gazociągu Baltic Pipe. Rura zostanie zagrzebana w piasku pod popularną plażą Houstrup. 
gaz-system BP
W środę, 17 lutego, z kopalni Adamów wyjechała ostatnia tona węgla. W sumie przez 60 lat kopalnia wydobyła ponad 216 mln ton węgla brunatnego. W tym roku pracę zakończy kolejna odkrywka w Wielkopolsce, a za rok następna. Co dalej z pracownikami, terenami pokopalnianymi i całym koncernem energetycznym ZE PAK?
kwb adamow wydobycie
Zaczął się boom na czyste ogrzewanie. Sprzedaż powietrznych pomp ciepła, wykorzystywanych do ogrzewania domów i podgrzewania ciepłej wody użytkowej, na polskim rynku w ubiegłym roku podwoiła się. Czy pompy ciepła powtórzą sukces fotowoltaiki i równie szybko trafią pod polskie strzechy?
Pompy ciepla
Technologie wspiera: