Jak odliczyć panele fotowoltaiczne od podatku

Jak odliczyć panele fotowoltaiczne od podatku

Właściciele domów, którzy zainstalowali panele fotowoltaiczne, po raz pierwszy mogą odliczyć je od podatku dochodowego (bez względu na dopłaty w ramach programu "Mój prąd"). Z ulgi termomodernizacyjnej skorzystają także w kilku innych przypadkach. Małżonkowie mogą odliczyć ponad 100 tys. zł w ciągu kilku lat. Sprawdziliśmy kto i jak może uzyskać zwrot.

Odliczenia od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej przysługują od początku 2019 roku. Z ulgi mogą skorzystać osoby, które rozliczają swoje dochody według skali podatkowej 18 i 32 proc., stosujący jednolitą stawkę 19 proc., a także ci, którzy opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Polega to na tym, że od podstawy obliczenia podatku odlicza się poniesione wydatki. Ich katalog został określony w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju. Lista jest długa, obejmuje też ogniwa fotowoltaiczne wraz z osprzętem oraz usługę montażu instalacji fotowoltaicznej.

Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna przysługuje wyłącznie podatnikowi, który jest właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego. Chodzi o budynek wolno stojący albo w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość. Dopuszcza się w domu wydzielenie do dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30 proc. powierzchni domu. Budynek musi spełnić tę definicję najpóźniej w dniu dokonania odliczenia.

Ulga przysługuje również, gdy instalacja fotowoltaiczna została zamontowana na innym budynku, np. garażu, budynku gospodarczym, lecz służy budynkowi mieszkalnemu.

Czytaj także: Mój Prąd - wniosek i przewodnik

Ile można odliczyć?

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł. Nie dotyczy to jednego przedsięwzięcia, ale wszystkich realizowanych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. W przypadku małżonków, limit 53 tys. zł dotyczy każdego z nich oddzielnie.

Gdy kwota odliczenia jest wyższa od rocznego dochodu, to można tę nadwyżkę odliczyć w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Czytaj także: Czy to dobry moment na instalację fotowoltaiki?

Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur. Liczy się kwota brutto - wraz z VAT, o ile podatek ten nie został odliczony. Ważna jest data faktury - powinna być wystawiona po 1 stycznia 2019 r. Przedsięwzięcie musi być zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek (może on być przed 1 stycznia 2019 r.).

Ulga termomodernizacyjna a dopłata z programu Mój prąd

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać także osoby, które wcześniej wzięły na instalacje fotowoltaiczną dopłatę z programu "Mój prąd". Nie jest to jednak warunek konieczny, a więc osoby, które zainstalowały panele PV przed 23 lipca 2019 roku i nie otrzymały rządowej dotacji do nich, mogą skorzystać chociaż z ulgi podatkowej i w ten sposób odzyskać średnio po kilka tysięcy złotych.

Kredyty, dotacje

Nie ma możliwości odliczenia wydatków, których podatnik nie poniósł. To oznacza, że jeśli ktoś wziął dotację na instalację fotowoltaiczną, na przykład z programu "Mój Prąd", kwotę do odliczenia od podatku pomniejsza o tę dotację.

Odliczeniu podlegają te wydatki, których ciężar ekonomiczny ponosi podatnik. Wydatki te liczą się też, gdy instalacja fotowoltaiczna został sfinansowana pożyczką czy kredytem, spłacanym przez podatnika. Można odliczyć całość wydatków, które zostały zapłacone, nie ma znaczenia wysokość spłaconego kredytu, z którego sfinansowano instalację.

Kiedy nie odliczysz wydatków od podatku

Jeżeli ktoś nie ma tytułu prawnego do nieruchomości, a jedynie jest jej posiadaczem, wówczas nie może skorzystać z odliczenia. Odliczenie dotyczy budynków już wybudowanych, nie obejmuje domów w budowie.

Czytaj także: Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna

Przykład odliczenia od podatku dochodowego

Właściciel domu jednorodzinnego wydał w 2019 roku na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej 25,6 tys. zł. Złożył też wniosek o dotację z programu "Mój Prąd", ponieważ inwestycję zakończył po 23 lipca 2019 r. W ten sposób dostał zwrot części kosztów - 5 tys. zł. Rzeczywisty wydatek właściciela domu z instalacją fotowoltaiczną wynosi więc 20,6 tys. zł. Tyle może odliczyć od podstawy opodatkowania. Jeśli płaci podatek w wysokości 17 proc. (do 1 października 2019 roku w wysokości 18 proc.) to zaoszczędzi w wyniku ulgi termomodernizacyjnej 3,7 tys. zł.

Ulgę termomodernizacyjną wykazuje się w załączniku PIT-O oraz w deklaracji podatkowej, wpisując do niej sumę odliczeń wykazanych w PIT-O.

Zielone technologie rozwijają

Zobacz także...

Komentarze

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PGE PSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej

 

Chcesz płacić co miesiąc skontaktuj się z nami: [email protected]