Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. Program "Mój prąd"
  6. >
  7. Jak odliczyć od podatku panele fotowoltaiczne i rozliczyć dotację z programu Mój Prąd

Jak odliczyć od podatku panele fotowoltaiczne i rozliczyć dotację z programu Mój Prąd

W tegorocznym zeznaniu podatkowym właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą odpisać sobie wydatki poniesione na termomodernizację, w tym na zakup paneli fotowoltaicznych. Ten, kto wziął dotację z programu Mój Prąd także z ulgi termomodernizacyjnej skorzysta. Musi tylko pamiętać o kilku zasadach.
podatek
ksiegowa

Ulga termomodernizacyjna to nowe rozwiązanie, z którego można skorzystać w tym roku. To ulga odliczana od podstawy obliczenia podatku. Odlicza się wydatki poniesione na termomodernizację domu, w tym na panele fotowoltaiczne.  Odliczeniu podlegają wydatki poniesione od 1 stycznia 2019 r. Przedsięwzięcie musi zostać zakończone w ciągu 3 kolejnych lat licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Komu przysługuje ulga?

Z ulgi mogą skorzystać osoby, które rozliczają swoje dochody według skali podatkowej, także ci, którzy stosują jednolitą stawkę podatkową (19 proc.) i ci, którzy opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Ulga przysługuje właścicielom i współwłaścicielom domów jednorodzinnych. Dotyczy to także przedsiębiorców – właścicieli domów jednorodzinnych wykorzystywanych do celów mieszkaniowych. Nie dotyczy najemców, ani osób, które dopiero budują dom, ani właścicieli budynków wielorodzinnych. Panele fotowoltaiczne nie muszą być na domu, ale też mogą być zamontowane, np. na garażu, budynku gospodarczym. Ważne, by panele fotowoltaiczne służy budynkowi mieszkalnemu.

Czytaj także: Jak odliczyć panele fotowoltaiczne od podatku

Jaki formularz?

Ulgę termomodernizacyjną wykazujemy w załączniku podatkowym PIT-0. Załącznik ten dołączamy do deklaracji PIT-36, PIT-37, PIT36-L, PIT-28. W PIT-0 wpisujemy kwotę poniesionych wydatków.

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki – liczy się data sprzedaży. Do zeznania podatkowego nie dołączamy faktur potwierdzających wydatki. Należy je natomiast przechowywać aż do przedawnienia zobowiązania podatkowego (za rok 2019 do końca 2025 r.).

Ile można odliczyć?

Do kosztów zalicza się poniesie wydatki na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z termomodernizacją i instalacją fotowoltaiczną. Odliczamy całą kwotę wydatków, ale nie może ona przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć. Jeśli podatnik ma kilka domów, w każdym z nich przeprowadzał termomodernizację czy instalował panele fotowoltaiczne, to limit nadal wynosi 53 tys. zł.

Czytaj także: Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna

Kwota 53 tys. zł przysługuje na każdego podatnika, który jest właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego. W przypadku małżonków na każdego przypada oddzielny limit – na każdego po 53 tys. zł. Podobnie jest w przypadku współwłaścicieli – na każdego przypada po 53 tys. zł ulgi termomodernizacyjnej.

Niewykorzystana kwota nie przepada – można ją odliczyć w kolejnych 6 latach, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

odliczenie podatku paneli fotowoltaicznych pv ulga pc

Dotacje i dofinansowania

Odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały:

– dofinansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie;

– zaliczone do kosztów uzyskania przychodów;

– odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym;

– uwzględnione w ulgach podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej.

Jak rozliczyć dotację z programu Mój Prąd

A jeśli na mikroinstalację fotowoltaiczną podatnik wziął dotację z programu Mój Prąd? Z tego programu na mikroinstalacje fotowoltaiczne 2-10 kW w budynkach jednorodzinnych można dostać do 5 tys. zł. Program ogłoszono 23 lipca ubiegłego roku. Jest to data, od której liczą się poniesione wydatki.

Ponad 1 mld zł straty przyniosło polskie górnictwo węgla kamiennego w 2019 roku. Spadło wydobycie, efektywność, zużycie i import węgla. Wzrosły natomiast jego ceny, wynagrodzenia, zatrudnienie, koszty wydobycia i zwały (do 15 mln ton). Oto 5 powodów dla których w tym roku będzie jeszcze gorzej.
wyniki gornictwa wegla kamiennego 2019
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:
Jaką rolę ma do odegrania polityka energetyczna państwa? Czym są „śpiące aktywa” polskiej energetyki? Czy ma sens budowa wielkich bloków gazowych? I jak ratować państwowe grupy energetyczne, których akcje dołują?
debata-frontier-wysokienapiecie-57

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!