Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. Program "Mój prąd"
  6. >
  7. Dopłaty z programu Czyste Powietrze: na co i ile dostaniemy?

Dopłaty z programu Czyste Powietrze: na co i ile dostaniemy?

Dotacje do wymiany ogrzewania na elektryczne, pompę ciepła, piec gazowy, kocioł na pellet czy panele fotowoltaiczne w ramach programu Czyste Powietrze będą wypłacane na nowych zasadach. Ma być szybciej, ale zmieni się też wysokość dopłat. Kiedy i jakie zmiany wejdą w życie? Kiedy banki zaczną udzielać kredytów z dotacjami? Sprawdziliśmy.
dom energia rynek oswietlenie

Nowa wersja programu Czyste Powietrze ma ruszyć 15 maja.  To już kolejny termin, który planuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Początkowo start nowego programu przewidziano roboczo na przełomie marca i kwietnia. Pandemia koronawirusa przesunęła termin. „W związku z obecną sytuacją w kraju (COVID-19) NFOŚiGW ogłosi termin naboru na nowych zasadach po Świętach Wielkiej Nocy” – brzmiał komunikat z 1 kwietnia. W połowie miesiąca prezes funduszu Piotr Woźny informował, że „wielkimi krokami nadciąga start możliwości składania wniosków do nowej edycji Czyste Powietrze za pośrednictwem serwisu gov.pl „.

– Od 15 maja rusza nabór poprzez portale beneficjenta WFOŚiGW. Pracujemy nad tym, by na przełomie maja i czerwca uruchomić ogólnopolski kanał dostępowy przez portal gov.pl. Jest możliwość składania wniosków papierowych, ale zalecamy korzystanie z formularzy elektronicznych – powiedział na konferencji Piotr Woźny.

Jak argumentuje, składanie wniosków papierowych „bardzo negatywnie wpływa na tempo rozpatrywania wniosków”.

Do czasu nowego naboru obowiązuje pierwotna wersja programu Czyste Powietrze – dotacje są wyższe, można też dostać nisko oprocentowaną pożyczkę na termomodernizację domu i wymianę źródła ciepła, ale czekanie na pieniądze trwa miesiącami. W nowej, uproszczonej wersji Czystego Powietrza termin przekazania pieniędzy na konto beneficjenta ma wynosić 30 dni od zakończenia inwestycji i złożenia wniosku o dotację do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czytaj także: Nowy program Czyste Powietrze obejmie dotacje do fotowoltaiki

Dla kogo będą dotacje z programu Czyste Powietrze?

Z dotacji na termomodernizację i wymianę starego źródła ciepła może skorzystać osoba fizyczna będąca właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego lub wydzielonego w nim  lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. Wprowadzono w nowym programie kryterium rocznego dochodu do 100 tys. zł. Brany pod uwagę jest tylko dochód beneficjenta. Nie ma więc obowiązku przeliczania dochodu na członka rodziny, chyba że ktoś zamierza starać się o wyższe dotacje. Wtedy limit dochodu na osobę w rodzinie to 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1960 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

CzystePowietrze NowyProgram

Limity dotacji

Będą też nowe limity dotacji w zależności od przeprowadzonych prac termomodernizacyjnych i wybranych technologii. Najwyżej premiowane będą te urządzenia, które mają największą efektywność. Beneficjent Czystego Powietrza będzie mógł dostać też do 5 tys. zł dotacji na mikroinstalację o mocy 2-10 kW (jak w programie Mój Prąd).

Czytaj także: Czy banki wyprostują absurdy programu Czyste Powietrze?

Podstawowa dotacja wyniesie maksymalnie 30 tys. zł, gdy w domu zostanie wykonana termomodernizacja, wymiana źródła ciepła na pompę ciepła typu powietrze-woda oraz  instalacja fotowoltaiczna. Osoby uboższe będą miały prawo do wyższego progu dofinansowania i maksymalna dotacja w tym przypadku wyniesie 37 tys. zł. Specjalnie premiowane będzie przyłączanie do sieci ciepłowniczej i montaż kotłowni gazowej. Minimalna dotacja wyniesie 3 tys. zł.

Ważną zmianą jest to, że nie dostanie się dofinansowania do kotła na paliwo stałe w domach podłączonych do sieci gazowej. NFOŚiGW ma tu korzystać z informacji od PGNiG.

CzystePowietrze Efekty

Kredyty bankowe od września?

NFOŚiGW nadal nie ma podpisanej umowy z bankami w sprawie udzielania kredytów. Nowe Czyste Powietrze nie przewiduje już pożyczek z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mają być tylko dotacje i to na uproszczonych zasadach, by urzędnicy mogli znacznie szybciej oceniać wnioski. Nowa wersja programu dopuszcza wypłatę dotacji  na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego.

Kredyty mają pojawić się od września. – Termin wrześniowy jest jak najbardziej realny – deklaruje Woźny.

– Z przeprowadzonych przez nas wśród banków ankiet wynika, że ponad 50 procent rynku zamierza przystąpić do programu „Czyste Powietrze”. Naszym celem jest jak najszersze otwarcie programu na klientów całego sektora bankowego – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Podstawowy warunek banków to uproszczenie programu i zautomatyzowanie przyjmowania wniosków. Ale są też trudniejsze rozmowy, dlatego NFOŚiGW oraz Związek Banków Polskich podpisują porozumienie. Do końca maja ma zostać uzgodniona cyfrowa platforma obsługi programu Czyste Powietrze, która zapewni sprawną komunikację w procesie finansowania. Kolejne tematy, jakie mają zostać uzgodnione w maju, to monitorowanie rezultatów inwestycji i udzielanie gwarancji spłaty kredytów. Gwarancje pozwolą bankom udzielać dłuższych kredytów i poprawić kryteria zdolności kredytowej. Wnioski o dotację z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu sprawdzać mają WFOŚiGW. Te wnioski będzie można składać w bankach – dokładnie w jaki sposób dopiero zostanie uzgodnione.

Czytaj także: Do kiedy wystarczy dotacji na fotowoltaikę z programu Mój Prąd?

Budżet nowego programu Czyste Powietrze zakłada, że banki dołożą do niego ze swoich funduszy 40 mld zł na  kredyty. NFOŚiGW wciąż negocjuje warunki z zainteresowanymi, ostatecznie – jak wynika z nieoficjalnych informacji portalu WysokieNapiecie.pl – Alior Bank, BNP Paribas i BOŚ Bank mają uruchomić dedykowane linie kredytowe.

Czasu jest dużo, bo program Czyste Powietrze będzie realizowany do 2029 r.

Operator przesyłowy gazu i jednocześnie inwestor gazociągu Baltic Pipe - Gaz-System ma już komplet pozwoleń i decyzji. W ciągu kilku tygodni spółka powinna wybrać wykonawcę podmorskiej części rury z Norwegii.
Gaz-baltic pipe123
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera: