Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. Epopeja elektrowni Ostrołęka C dobiegła końca

Epopeja elektrowni Ostrołęka C dobiegła końca

Enea i Energa zawiesiły finansowanie ostatniej elektrowni węglowej w Polsce.
wegiel co2

Komunikat obu spółek to „kronika zapowiedzianej śmierci”. O tym, że warta 6 mld zł inwestycja będzie zastopowana, mówiło się praktycznie od chwili sformowania nowego rządu PiS. Wprawdzie komunikat nie oznacza jeszcze zatrzymania samej budowy, ale to wyłącznie kwestia czasu. Spółki poinformowały, że wstrzymują dalsze wstrzykiwanie pieniędzy do spółki celowej, która miała zbudować elektrownię Ostrołęka.

Powodów, które podały spółki, jest kilka: „planowane zmiany polityki Unii Europejskiej w odniesieniu do sektora energii elektrycznej nowa polityka kredytowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego wobec sektora elektroenergetycznego wraz z powiązaną z nią inicjatywą Komisji Europejskiej z 11 grudnia 2019 r. w zakresie tzw. Zielonego Ładu, czyli planu działań zmierzających do zapewnienia neutralności klimatycznej UE do 2050 roku, i wreszcie wezwanie Polskiego Koncernu Naftowego Orlen z dnia 5 grudnia 2019 r. na sprzedaż 100% akcji Energa, którego zarówno przebieg, jak i wynik, mogą istotnie wpłynąć na kwestie dotyczące modelu finansowania Projektu”.

Co z tego jest prawdziwą przyczyną? O podejściu Unii Europejskiej do węgla wiadomo już od kilku lat. Polityka  EBI też nie ma tu nic do rzeczy, bo ten bank nie finansuje inwestycji w węgiel już od wielu lat. Znaczenie ma oczywiście chęć przejęcia Energi przez PKN Orlen, bo szefowie tej spółki nie ukrywali, że „węgiel nie jest ich ulubionym paliwem”. Mniejszościowi akcjonariusze Enei i Energi  ostro protestowali przeciw Ostrołęce.

Najważniejszym jednak  powodem zaniechania budowy elektrowni jest odejście z rządu głównego promotora Ostrołęki C, byłego ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. To on doprowadził do reanimacji zaniechanej w 2012 r. inwestycji. Była to największa budowa w jego okręgu wyborczym. Po odejściu ministra w 2019 r. zaczęto mówić o rezygnacji z niej.

WysokieNapiecie.pl od początku krytykowało budowę elektrowni, w kilku tekstach pisaliśmy o tym, że nie ma ona sensu ekonomicznego ani z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Czytaj także: Epopeja elektrowni Ostrołęka C zbliża się do nieuchronnego końca

Czytaj także: Nowa Ostrołęka – elektrownia, która się słupkom nie kłania

Czytaj także: Budowlana opera mydlana w Ostrołęce trwa

Dojście do tego wniosku zajęło rządzącym trzy lata.  Wydano ok. miliard zł, nierozstrzygnięta pozostaje kwestia ewentualnych odszkodowań dla generalnego wykonawcy czyli GE. Jest mało prawdopodobne, że ktoś poniesie odpowiedzialność, ale mechanizm podejmowania decyzji w tej sprawie powinien być nauczką na przyszłość.

Czytaj także: Elektrownie spaliły o 3 mln ton węgla mniej

Dziennikarka WysokieNapiecie.pl tłumaczy jakie zmiany zostały wprowadzone w ustawie antysmogowej, podpowiada również co powinno być jeszcze zrobione 
media radio (1)
Kwestia ewentualnej zmiany paliwa dla Elektrowni Ostrołęka C jest dyskutowana w gronie interesariuszy projektu i decyzja powinna być podjęta wkrótce, poinformował pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
atom bialorus ostrowiec