Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. E-mobilność
  4. >
  5. Ionity ma już 200 superszybkich stacji ładowania w Europie. Kiedy pojawią się w Polsce?

Ionity ma już 200 superszybkich stacji ładowania w Europie. Kiedy pojawią się w Polsce?

Ionity z ładowarkami o mocy 350 kW zapewnia bardzo szybkie ładowanie samochodów elektrycznych na głównych trasach w Europie. Polska od dawna jest w planach firmy. Przygotowania do postawienia pierwszej stacji zaczęto już dwa lata temu. W Polsce formalności trwają najdłużej spośród wszystkich państw Europy - mówią otwarcie przedstawiciele Ionity.
Shell-Ionity-3-1024x681s

Ionity jest wspólnym przedsięwzięciem BMW, Daimlera, Forda i Volkswagena, wraz z Audi i Porsche. Do aliansu mają wkrótce dołączyć też Kia i Hyundai. Cel jest prosty: zbudowanie sieci hubów ładowania dużej mocy dla pojazdów elektrycznych wzdłuż głównych autostrad w Europie. W Polsce pierwsze stacje ładowania Ionity powinny pojawić się – jak dobrze pójdzie – pod koniec tego roku. W planach docelowo jest postawienie 12 stacji ładowania, z tego co najmniej pięć w tym roku – poinformował portal WysokieNapiecie.pl Paul Entwistle z biura prasowego Ionity.

Największym partnerem sieciowym Ionity jest Shell. Paliwowy koncern zakłada, że do końca przyszłego roku w Polsce będzie już około 10 stacji.

Ionity siec ladowania ev ceny mapa

– Jesteśmy przekonani, że ładowarki o mocy 350 kW są dobrym rozwiązaniem na głównych trasach łączących kraje i kluczowe miasta. Najważniejsze kryteria to miejsce i dostępność odpowiedniej mocy – mówi w rozmowie z WysokimNapieciem.pl Vivek Makhija, szef działu e-mobility Shella.

Szybkie ładowanie

Ionity otworzył 10 stycznia pierwszą stację z Shellem w Europie Środkowo-Wschodniej. Powstała ona na Węgrzech przy autostradzie M7 w pobliżu Balatonu. Każdy z czterech punktów ładowania na stacji oferuje do 350 kW mocy. Ładowanie pojazdów nowej generacji przy użyciu ładowarek o wysokiej mocy trwa 10-15 minut – przekonuje Shell.

Shell Ionity 4s
Pierwsza stacja ładowania Ionity na stacji benzynowej Shell na Węgrzech

Opłata za ładowanie – niezależnie od czasu i pobranej mocy – wynosi teraz standardowo 8 euro. Jest podobna na wszystkich 18 rynkach, gdzie sieć jest obecna. Na przełomie stycznia i lutego planowane jest wprowadzenie stawki za kWh. Cena jest na razie tajemnicą. Jak zapewnia dr Marcus Grool, dyrektor operacyjny Ionity, stawka ma być taka sama na wszystkich rynkach, bez naliczania dodatkowych, ukrytych opłat.

Ładowarki dużej mocy

Dostawcami  ładowarek dla Ionity są ABB i Tritium. Posiadają one standardowe łącze na rynku europejskim CCS. Technologia chłodzenia umieszczona wewnątrz kabla umożliwia w miarę proste skorzystanie z dużej mocy. W praktyce taka moc nie jest w pełni wykorzystywana. Stacja w pobliżu Balatonu ma moc przyłączeniową 1 MW, co – jak łatwo obliczyć wydaje się za małe przy czterech ładowarkach 350 kW. Jak wyjaśnia dr Marcus Grool, zwykle zamówiona moc to 1,2 MW.  Nie wszędzie jednak jest to możliwe do uzyskania, nie wszędzie opłaca się to też ze względu na koszty.

Uzyskanie przyłącza stacji ładowania trwa kilka miesięcy, ale w Polsce stanowi to największy problem rozwoju Ionity. To właśnie w naszym kraju Ionity „pobił rekord” oczekiwania na przyłączenie, który wynosi około dwa lata. W niektórych lokalizacjach przy autostradach konieczne jest położenie przyłącza przechodzącego przez kilka działek.

Shell Recharge

– Gdy dostęp do miejsc lub do sieci nie jest wystarczający w lokalizacjach przy autostradach, będziemy starali się wprowadzić dla kierowców w takich lokalizacjach możliwie najszybsze ładowarki Shell Recharge – mówi w rozmowie z WysokimNapieciem.pl Vivek Makhija.

Shell Recharge Isvan Kapitany and Vivek Makhija s
Szef działu e-mobility Shella Vivek Makhija, i wiceprezes Shell Retail Isvan Kapitany korzystają z punktu ładowania Shell Recharge

Shell Recharge jest nową marką koncernu. To stacje z szybkimi punktami ładowania o mocy od 50 kW, docelowo standardowo ma to być 150 kW. Pierwszą taką stację Shell otworzył na Węgrzech. Plany dotyczą także Polski. Do końca przyszłego roku w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej ma być około 100 stacji Shell z punktami ładowania.

Jak ocenia Vivek Makhija, Polska jest na początku rozwoju elektromobilności. – Każdy kraj ma swoje tempo. Dobrą wiadomością jest to, że Polska zaczyna oferować zachęty dla kierowców – dodaje.

– Holandia kilka lat temu dla operatorów stacji ładowania wprowadziła długoterminowe umowy najmu terenów przy autostradach. Byłem na wielu polskich autostradach, jest tu wiele miejsca – mówi Vivek Makhija. Jak zaznacza, dla rozwoju elektromobilności potrzebne jest odpowiednie prawo i zachęty.

LNG dla transportu ciężkiego

Shell rozwija w Polsce też projekt BioLNG EuroNet. Tankowanie ciekłego gazu ziemnego to rozwiązanie przeznaczone głównie dla transportu ciężkiego. – Widzimy, że teraz transport dóbr odgrywa dużą rolę w polskiej gospodarce. Dlatego na polskim rynku inwestujemy też w segment LNG dla transportu. W tym momencie to LNG jest naszym rozwiązaniem dla transportu ciężkiego – wyjaśnia Vivek Makhija.

Projekt BioLNG EuroNet obejmie kilku partnerów. Detaliczne stacje LNG wejdą w skład ogólnoeuropejskiej sieci i powstaną w Belgii, Francji, Niemczech, Holandii, Polsce oraz Hiszpanii. Mają być rozmieszczone co około 400 km wzdłuż głównych korytarzy sieci drogowej od Hiszpanii po Polskę. W Polsce ma powstać 8 stacji. Pierwsza już została zbudowana niedaleko Wrocławia. Shell czeka teraz na niezbędne pozwolenia.

ionity shell audi e tron ev ladowanie
Podczas testów dziennikarzy WysokieNapiecie.pl audi e-trona i jaguara i-pace’a przeciętny czas ładowania na stacjach Ionity wynosił 15-25 min.

W Niemczech, gdzie jest duże wsparcie do wykorzystania wodoru, Shell ma około 30 punktów ładowania tym paliwem. W Polsce dopiero w ostatnim czasie wodór zaczyna być uwzględniany w polityce państwa dotyczącej rozwoju paliw alternatywnych. Barierą jest między innymi dostępność pojazdów – jest ich niewielki wybór, a ceny także są wyższe niż wcześniej się spodziewano, choć niektórzy producenci, jak Toyota i Hyundai, zainwestowali dużo w technologie wodorowe.

Zobacz też: Polskie pomysły na wodór

– Wciąż budujemy sieć stacji wodorowych – nie tylko w Niemczech, ale też w Kalifornii i Wielkiej Brytanii. Wierzymy, że jest miejsce dla wodoru w przyszłości – mówi Vivek Makhija.

W Brazylii Shell ma fabrykę etanolu drugiej generacji, ale nie prowadzi produkcji na tak dużą skalę, by wykorzystać to paliwo w Europie. Koncern też bada możliwość inwestycji w HVO z wykorzystaniem zużytego oleju, tłuszczu posmażaniczego. Unijne prawo jest bardzo jasne w kwestii wykorzystania biopaliw – wprowadzono ograniczenie w dodawaniu paliw pierwszej generacji. To wymusi postawienie na innowacje i większe wykorzystanie do produkcji paliw odpadów.

Zobacz także: Bliżej „zielonego diesla” w Polsce

W 2019 roku udział węgla w miksie energetycznym Polski spadł do najniższego poziomu w historii. Wciąż należy jednak do najwyższych na świecie. Miejsce „czarnego złota” wypełniają głównie import oraz generacja prądu z gazu i źródeł odnawialnych. A to wszystko przy spadku zapotrzebowania i produkcji.
produkcja zuzycie pradu 2019 2020 rynek
Chcąc przeciwdziałać zmianom klimatu, 73% ankietowanych Polaków zamierza korzystać z transportu publicznego zamiast samochodu, wynika z II edycji ankiety Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), przeprowadzonej we współpracy z firmą BVA. Obecnie tę formę komunikacji wybiera 33% ankietowanych.
transport autobus
Elektromobilność napędza:
Portal publikuje wypowiedź Bartłomieja Derskiego. Mówił on o wprowadzanych właśnie opłatach za ładowanie aut elektrycznych. 
gazeta prasa media