„Wiek energetyków” nominowany do nagrody dla najlepszej książki ekonomicznej roku

„Wiek energetyków” nominowany do nagrody dla najlepszej książki ekonomicznej roku

Książka opowiadająca historię polskiej elektroenergetyki od 1745 do 2018 roku autorstwa dziennikarzy portalu WysokieNapiecie.pl Rafała Zasunia i Bartłomieja Derskiego pt. „Wiek energetyków. Opowieść o ludziach, którzy zmieniali Polskę” otrzymała nominację do finału prestiżowego konkursu na najlepszą książkę ekonomiczną roku.

Wydany przez WysokieNapiecie.pl w grudniu 2018 roku „Wiek energetyków” został właśnie nominowany do nagrody na najlepszą polska książkę ekonomiczną roku w dziewiątej edycji konkursu Economicus, organizowanego przez Dziennik Gazetę Prawną. To największy w Polsce konkurs na wyróżniające się książki ekonomiczne wydawane na naszym rynku.

„Wiek energetyków”, którego mecenasem były Polskie Sieci Elektroenergetyczne, otrzymał nominację w pierwszej z trzech kategorii konkursowych – na najlepszą książkę szerzącą wiedzę ekonomiczną. Nagrody w konkursie zostaną przyznane także za najlepszy poradnik biznesowy i najlepszą zagraniczną książkę ekonomiczną przetłumaczoną na język polski.

Jak można przeczytać w uzasadnieniu nominacji, „Wiek energetyków” to „pasjonująca lektura pokazująca naszą historię przez pryzmat jednej z najważniejszych dziedzin gospodarki – energetyki. Dwaj znawcy tematu Bartłomiej Derski oraz Rafał Zasuń zabierają czytelnika w podróż w bardziej i mniej odległe dzieje polskiego prądu. Węgiel, wiatr i atom. Turbiny, elektrownie i samochody elektryczne. W tle kawał historii politycznej i gospodarczej naszego kraju. A także rzut oka na życiorysy wielu (mniej i bardziej znanych) postaci, które miały na tę historię największy wpływ.”

Przypomnijmy, że w 2016 roku za najlepszą książkę promującą wiedzę ekonomiczną w tym samym konkursie uznana została – wydana pod patronatem portalu WysokieNapiecie.pl – „Rewolucja energetyczna. Ale po co?" autorstwa Marcina Popkiewicza. Niełatwo będzie oczywiście powtórzyć jej sukces, ale już sama nominacja „Wieku energetyków” do grona najlepszych książek ekonomicznych minionego roku jest ogromną nobilitacją.

Natomiast w kwietniu 2019 roku Bartłomiej Derski, współautor "Wieku energetyków", otrzymał nagrodę za artykuł powstały na kanwie tej książki i promujący jej sprzedaż pt. „Jak wyglądała polska energetyka w 1918 roku?”.

W tym roku w skład kapituły oceniającej książki ekonomiczne nominowane do finału konkursu Economicus weszli:

  • prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego,
  • prof. Michał Kleiber, przewodniczący Komitetu Prognoz PAN,
  • dr hab. Cezary Kochalski, doradca Prezydenta RP, prof. nadzw. Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu,
  • dr hab. Jerzy Cieślik, dyrektor Centrum Przedsiębiorczości Akademia Leona Koźmińskiego,
  • Krzysztof Jedlak, przewodniczący kapituły, redaktor naczelny Dziennika Gazety Prawnej,
  • Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny miesięcznika „Książki”,
  • Marek Tejchman, zastępca redaktora naczelnego Dziennika Gazety Prawnej,
  • Rafał Woś, publicysta i ekspert w zakresie książek ekonomicznych.

Zwycięzcę poznamy 20 listopada podczas Open Eyes Economy Summit w Krakowie.

Zobacz czym jest książka "Wiek energetyków. Opowieść o ludziach, którzy zmieniali Polskę"

Przeczytaj recenzję "Wieku energetyków" autorstwa Rafała Wosia na łamach "Dziennika Gazety Prawnej"

Posłuchaj rozmowę o "Wieku energetyków" na antenie radia TOK FM

Przeczytaj artykuł w dzienniku "Rzeczpospolita" z okazji 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości z cytatami z "Wieku energetyków"

Zobacz artykuły prasowe powstałe na kanwie "Wieku energetyków"

Kup książkę "Wiek energetyków" przez serwis Allegro.pl

Rynek energii wspiera

PGE

Zobacz także...

Komentarze

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PGE PSE