Dziennik Gazeta Prawna z recenzją książki "Wiek energetyków"

Dziennik Gazeta Prawna z recenzją książki "Wiek energetyków"

W weekendowym wydaniu dziennik publikuje recenzję red. Rafała Wosia poświęconą "Wiekowi energetyków. Opowieści o ludziach, którzy zmieniali Polskę" autorstwa dziennikarzy WysokieNapiecie.pl: Rafała Zasunia i Bartłomieja Derskiego.

Jak możemy przeczytać na łamach dziennika: "Skoro było >>Stulecie chirurgów<<, to dlaczego nie >>Wiek energetyków<< ? Wszak historia prądu może być nie mniej fascynująca niż dzieje medycyny. [...]

Polscy autorzy wprawdzie nie poszli w beletrystykę, ale również postanowili nakreślić dzieje szerokiej dyscypliny od strony zajmujących się nią ludzi. I to nawet nie wielkich wynalazców, lecz raczej praktyków. Tych, co musieli się borykać ze starymi (można wręcz powiedzieć, że ciągle tymi samymi) wyzwaniami: skąd wziąć kapitał na rozwój? Importować technologie czy budować własne? A jeśli własne, to właściwie jakie? Jak pogodzić zapotrzebowanie na coraz większą ilość energii z troską o zasoby i środowisko naturalne? Jak sprawić, żeby prądu z jednej strony nie brakowało, a z drugiej, żeby nie był on zbyt drogi, a więc nieosiągalny dla zwykłego zjadacza chleba? Poznajcie polskich energetyków!

Opowieść o nich snuje dwóch dobrze piszących znawców tematu, którzy prawie dekadę temu założyli ceniony w branży portal WysokieNapięcie.pl. Historia sięga XVII w., gdy cuda elektryczności zaczynają (nomen omen) elektryzować europejski establishment. W końcu trafiają również na ziemie polskie. Profesor fizyki z Uniwersytetu w Wittenberdze Georg Bose opisuje swe pionierskie eksperymenty w książce dedykowanej królowi Polski i Saksonii Augustowi III. A żona pierwszego ministra monarchy Henryka Brühla, Maria Anna hr. Kolowrat-Krakowska, należy do arystokratek szczególnie ceniących sobie najnowsze nowinki prezentowane na popularnych wtedy pokazach: „zapalanie” wody w metalowym kielichu iskrą z palca czy elektryczny pocałunek (nieświadomego widza próbującego pocałować naelektryzowaną wcześniej damę prąd kopał prosto w usta).

[...]"

Cała recenzja książki w wydaniu DGP z 7 czerwca 2019 roku oraz na stronie internetowej dziennika.

Zobacz więcej artykułów poświęconych "Wiekowi energetyków"

Zobacz także...

Rząd szykuje kolejny cios w smog

Magdalena Skłodowska

Dwa ministerstwa pracują nad projektem uszczelnienia szarej strefy obrotu zużytymi olejami. Teraz są one na potęgę nielegalnie wykorzystywane do ogrzewania, co powoduje emisję...

Komentarze

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PSE