Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. WysokieNapiecie.pl w mediach
  4. >
  5. Dziennik Gazeta Prawna z recenzją książki „Wiek energetyków”

Dziennik Gazeta Prawna z recenzją książki „Wiek energetyków”

W weekendowym wydaniu dziennik publikuje recenzję red. Rafała Wosia poświęconą "Wiekowi energetyków. Opowieści o ludziach, którzy zmieniali Polskę" autorstwa dziennikarzy WysokieNapiecie.pl: Rafała Zasunia i Bartłomieja Derskiego.
media gazety

Jak możemy przeczytać na łamach dziennika: „Skoro było >>Stulecie chirurgów<<, to dlaczego nie >>Wiek energetyków<< ? Wszak historia prądu może być nie mniej fascynująca niż dzieje medycyny.

[…]

Polscy autorzy wprawdzie nie poszli w beletrystykę, ale również postanowili nakreślić dzieje szerokiej dyscypliny od strony zajmujących się nią ludzi. I to nawet nie wielkich wynalazców, lecz raczej praktyków. Tych, co musieli się borykać ze starymi (można wręcz powiedzieć, że ciągle tymi samymi) wyzwaniami: skąd wziąć kapitał na rozwój? Importować technologie czy budować własne? A jeśli własne, to właściwie jakie? Jak pogodzić zapotrzebowanie na coraz większą ilość energii z troską o zasoby i środowisko naturalne? Jak sprawić, żeby prądu z jednej strony nie brakowało, a z drugiej, żeby nie był on zbyt drogi, a więc nieosiągalny dla zwykłego zjadacza chleba? Poznajcie polskich energetyków!

Opowieść o nich snuje dwóch dobrze piszących znawców tematu, którzy prawie dekadę temu założyli ceniony w branży portal WysokieNapięcie.pl. Historia sięga XVII w., gdy cuda elektryczności zaczynają (nomen omen) elektryzować europejski establishment. W końcu trafiają również na ziemie polskie. Profesor fizyki z Uniwersytetu w Wittenberdze Georg Bose opisuje swe pionierskie eksperymenty w książce dedykowanej królowi Polski i Saksonii Augustowi III. A żona pierwszego ministra monarchy Henryka Brühla, Maria Anna hr. Kolowrat-Krakowska, należy do arystokratek szczególnie ceniących sobie najnowsze nowinki prezentowane na popularnych wtedy pokazach: „zapalanie” wody w metalowym kielichu iskrą z palca czy elektryczny pocałunek (nieświadomego widza próbującego pocałować naelektryzowaną wcześniej damę prąd kopał prosto w usta).

[…]”

Cała recenzja książki w wydaniu DGP z 7 czerwca 2019 roku oraz na stronie internetowej dziennika.

Zobacz czym jest książka „Wiek energetyków. Opowieść o ludziach, którzy zmieniali Polskę”

Przeczytaj recenzję „Wieku energetyków” autorstwa Rafała Wosia na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”

Posłuchaj rozmowę o „Wieku energetyków” na antenie radia TOK FM

Przeczytaj artykuł w dzienniku „Rzeczpospolita” z okazji 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości z cytatami z „Wieku energetyków”

Zobacz artykuły prasowe powstałe na kanwie „Wieku energetyków”

Kup książkę „Wiek energetyków” przez serwis Allegro.pl

wiek energetykow historia energetyki 2018

Zobacz więcej artykułów poświęconych „Wiekowi energetyków”

Polska zbliża się do kolejnego rekordu zapotrzebowania na moc. Zdaniem Urzędu Regulacji Energetyki tego lata popyt może być tak duży, że nie sprostają mu elektrownie. Podwójny problem mają największe aglomeracje. Tymczasem ciekawy sposób na upały znalazła fińsko-estońska firma działająca w estońskim Tartu.
golden steel pipe network in crude oil refinery
golden steel pipe network in crude oil refinery
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:
Francuski koncern ruszył z testami całkowicie autonomicznych samochodów we Francji, ale rozgląda się już za kolejnymi lokalizacjami w Europie. Z informacji portalu WysokieNapiecie.pl wynika, że bierze pod uwagę także Polskę. Jakie mamy szanse w wyścigu z innymi krajami?
renault-ez-go-warszawa-ev
Pokazany po raz pierwszy w Polsce Renault EZ-GO to koncpet w pełni autonomicznego auta mającego służyć jako robotaxi