Dziennik Gazeta Prawna z recenzją książki "Wiek energetyków"

Dziennik Gazeta Prawna z recenzją książki "Wiek energetyków"

W weekendowym wydaniu dziennik publikuje recenzję red. Rafała Wosia poświęconą "Wiekowi energetyków. Opowieści o ludziach, którzy zmieniali Polskę" autorstwa dziennikarzy WysokieNapiecie.pl: Rafała Zasunia i Bartłomieja Derskiego.

Jak możemy przeczytać na łamach dziennika: "Skoro było >>Stulecie chirurgów<<, to dlaczego nie >>Wiek energetyków<< ? Wszak historia prądu może być nie mniej fascynująca niż dzieje medycyny. [...]

Polscy autorzy wprawdzie nie poszli w beletrystykę, ale również postanowili nakreślić dzieje szerokiej dyscypliny od strony zajmujących się nią ludzi. I to nawet nie wielkich wynalazców, lecz raczej praktyków. Tych, co musieli się borykać ze starymi (można wręcz powiedzieć, że ciągle tymi samymi) wyzwaniami: skąd wziąć kapitał na rozwój? Importować technologie czy budować własne? A jeśli własne, to właściwie jakie? Jak pogodzić zapotrzebowanie na coraz większą ilość energii z troską o zasoby i środowisko naturalne? Jak sprawić, żeby prądu z jednej strony nie brakowało, a z drugiej, żeby nie był on zbyt drogi, a więc nieosiągalny dla zwykłego zjadacza chleba? Poznajcie polskich energetyków!

Opowieść o nich snuje dwóch dobrze piszących znawców tematu, którzy prawie dekadę temu założyli ceniony w branży portal WysokieNapięcie.pl. Historia sięga XVII w., gdy cuda elektryczności zaczynają (nomen omen) elektryzować europejski establishment. W końcu trafiają również na ziemie polskie. Profesor fizyki z Uniwersytetu w Wittenberdze Georg Bose opisuje swe pionierskie eksperymenty w książce dedykowanej królowi Polski i Saksonii Augustowi III. A żona pierwszego ministra monarchy Henryka Brühla, Maria Anna hr. Kolowrat-Krakowska, należy do arystokratek szczególnie ceniących sobie najnowsze nowinki prezentowane na popularnych wtedy pokazach: „zapalanie” wody w metalowym kielichu iskrą z palca czy elektryczny pocałunek (nieświadomego widza próbującego pocałować naelektryzowaną wcześniej damę prąd kopał prosto w usta).

[...]"

Cała recenzja książki w wydaniu DGP z 7 czerwca 2019 roku oraz na stronie internetowej dziennika.

Zobacz więcej artykułów poświęconych "Wiekowi energetyków"

Zobacz także...

Komentarze

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PSE