Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. WysokieNapiecie.pl w mediach
  4. >
  5. Dziennikarz WysokieNapiecie.pl w TVN24 o awarii w Bełchatowie

Dziennikarz WysokieNapiecie.pl w TVN24 o awarii w Bełchatowie

Bartłomiej Derski rozmawiał w TVN24 o awarii największej polskiej elektrowni w Polsce
media (1)
„Tak naprawdę nie ma większego znaczenia, co tam dokładnie się stało. Kluczowe jest to, że największa elektrownia opalana węglem w Polsce, a właściwie w Europie, nie mogła w większości dostarczać energii do systemu. Była to więc awaria o potencjalnie ogromnych skutkach. Na pewno odczuto ją w całej Europie, nawet Północnej Afryce, Turcji. To jest wspólna europejska sieć, więc częstotliwość pracy sieci nieco się obniżyła, ale to też nas oczywiście uratowało przed blackoutem, odłączeniem części odbiorców – tłumaczył na antenie TVN24 Bartłomiej Derski.”

Cała rozmowa na portalu TVN24 Zobacz także: Awaria odłączyła od sieci niemal całą Elektrownię Bełchatów

 
Unijny Trybunał Sprawiedliwości, na wniosek Czech, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Postanowienie jest jednoznaczne z obowiązkiem wyłączenia całej Elektrowni Turów o mocy 2 GW. Co to oznacza, skąd wziął się ten konflikt i czy musiał się tak zaostrzyć?
kwb turow wegiel brunatny pge
Rynek energii rozwija:
Stanęła niemal cała największa elektrownia w Polsce. Aby zastąpić Bełchatów generację podniosły wszystkie bloki węglowe, wodne i gazowe, jakie tylko mogły. Skorzystaliśmy z interwencyjnego importu, a ceny prądu… były niższe niż zwykle. To kolejny raz gdy rynek nie dał żadnych sygnałów do inwestycji. Tak samo jak nie daje, gdy na rynku energii jest nadmiar. To ma się zmienić.
gielda rynek ceny handel prad zdziwienie
Prezes URE zatwierdził propozycje projektów wzrostu przepustowości gazowych połączeń Mallnow i Lasów z Niemcami, oraz w Cieszynie z Czechami. Oznacza to, że operatorzy, w tym Gaz-System, będą mogli zaoferować dodatkowe planowane przepustowości rynkowi, przeprowadzić testy ekonomiczne, a w końcu zabrać się za rozbudowę sieci gazowej. 
gaz-system-rozbudowainter
Bartłomiej Derski opowiadał o przyczynach i skutkach awarii w największej polskiej elektrowni. 
gazeta komputer media

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!