Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. WysokieNapiecie.pl w mediach
  4. >
  5. Onet z wypowiedzią dziennikarza WysokieNapiecie.pl na temat awarii w elektrowni Bełchatów

Onet z wypowiedzią dziennikarza WysokieNapiecie.pl na temat awarii w elektrowni Bełchatów

Bartłomiej Derski opowiadał o przyczynach i skutkach awarii w największej polskiej elektrowni. 
gazeta komputer media

„Bartłomiej Derski: To była spektakularna awaria nie tyle elektrowni, co stacji transformatorowej należącej do Polskich Sieci Elektroenergetycznych, do których trafiała energia z większości bloków Elektrowni Bełchatów. W ciągu sekundy utraciliśmy trzy gigawaty mocy, jaką generowały te bloki. Prawdopodobnie była to największa utrata mocy w tak krótkim czasie w historii Polski. Sygnały są jednak pozytywne. Pomimo tak dużej utraty mocy w środku Polski w kluczowej dziś elektrowni i dzięki temu, że Polska jest elementem jednego z największych systemów elektroenergetycznych, który ciągnie się od Afryki po Turcję, byliśmy w stanie sobie z tym poradzić. Awaria była zresztą odczuwalna i w Turcji, i w Afryce.”

Cały artykuł na portalu Onet.pl

Zobacz także: Awaria odłączyła od sieci niemal całą Elektrownię Bełchatów

Materiał Partnera
Sebastian Jabłoński - ekspert, inwestor i właściciel w branży źródeł odnawialnych już 25 maja o godz. 15:00 poprowadzi autorski webinar, na którym zarówno całkowici debiutanci, jak i nieco bardziej doświadczeni uczestnicy rynku OZE będą mogli się dowiedzieć, w jaki sposób wygrywać największe aukcje URE.
oze wiatr pv sieci
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
W poniedziałek, 17 maja, o 16:34 doszło do awarii stacji transformatorowej obsługującej niemal całą największą elektrownię w Polsce. Z systemu w ciągu sekundy „wypadło” 3,6 GW mocy. Dzięki krajowej rezerwie i pomocy zagranicznej nie doszło do rozpadu europejskiego systemu elektroenergetycznego. Ceny prądu wzrosły jednak do 1500 zł/MWh.
pge elektrownia belchatow co2 kominy
UDT
Materiał Partnera
Wykorzystanie nowoczesnych metod badawczych w ocenie stanu technicznego urządzeń technicznych pracujących w sektorze energetycznym, chemicznym czy też petrochemicznym jest realizowane przez Centralne Laboratorium Dozoru Technicznego (CLDT) zgodnie z przyjętym przez Urząd Dozoru Technicznego kierunkiem działań. Dla spełnienia przyjętego w UDT założenia zdobycia pozycji lidera innowacyjności w obszarze bezpieczeństwa publicznego i realizowania celów w tym zakresie, specjaliści CLDT od kilku lat wprowadzają do codziennej praktyki badania z wykorzystaniem nowoczesnych metod badawczych. Jedną z takich metod nieniszczących jest metoda emisji akustycznej (AE).
przemysl
Technologie wspiera: