Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. Awaria odłączyła od sieci niemal całą Elektrownię Bełchatów

Awaria odłączyła od sieci niemal całą Elektrownię Bełchatów

W poniedziałek, 17 maja, o 16:34 doszło do awarii stacji transformatorowej obsługującej niemal całą największą elektrownię w Polsce. Z systemu w ciągu sekundy „wypadło” 3,6 GW mocy. Dzięki krajowej rezerwie i pomocy zagranicznej nie doszło do rozpadu europejskiego systemu elektroenergetycznego. Ceny prądu wzrosły jednak do 1500 zł/MWh.
pge elektrownia belchatow co2 kominy

Z informacji przekazanych portalowi WysokieNapiecie.pl przez biuro prasowe Polskich Sieci Elektroenergetycznych wynika, że o 16:34 doszło do awaryjnego wyłączenia stacji transformatorowej PSE Rogowiec, do której moc oddawało 10 z 11 bloków Elektrowni Bełchatów, największej w Polsce i Europie elektrowni węglowej. Bez zakłóceń energię z jedenastego bloku odbierała natomiast stacja Trębaczew.

W wyniku awarii z systemu w ciągu sekundy „wypadły” bloki o łącznej mocy blisko 3,9 GW brutto (3,64 GW netto), które w momencie awarii oddawały do systemu 3,3 GW mocy, pokrywając ok. 16% krajowego zapotrzebowania na energię. Częstotliwość pracy sieci obniżyła się nieznacznie poniżej 49,9 Hz, co dało się odczuć na całym obszarze pracy synchronicznej systemu UCTE, od północnej Afryki przez niemal całą Europę, aż po Turcję.

Bezbłędnie zadziałały jednak mechanizmy obrony systemu elektroenergetycznego przed blackoutem – zarówno te automatyczne, jak i wymagające reakcji dyspozytorów. Dostawy energii od razu przejęły na siebie elektrownie utrzymujące rezerwę wirującą w całym systemie UCTE (fizyczny import do Polski w chwili odłączenia Bełchatowa wzrósł na chwilę do rekordowych 5,5 GW), w ruch zostały puszczone turbiny elektrowni szczytowo pompowych, a ostatnią deską ratunku, bez której zapewne nie udałoby się uchronić części odbiorców przed odłączeniem, okazała się pomoc międzyoperatorska – oprócz zakontraktowanych już wcześniej ok. 2 GW mocy importowanych, sąsiedzi, poprzez zachodnią i południową granicę, dostarczyli nam kolejny 1 GW mocy.

Awarie pojedynczych elektrowni nie są już tak groźne dla systemu jak kiedyś. KSE wyszedł bez szwanku zarówno teraz, jak i w zeszłym roku, gdy konwejer w Bełchatowie uszkodziła nawałnica.

Czytaj także: Zalało elektrownię. Prąd po 1300 zł/MWh

Warto wspomnieć, że kiedy  w 2006 r. wypadła  elektrownia w Ostrołęce, trzeba było odłączyć część odbiorców płn-wsch Polski żeby nie „złożył się” cały system.

W efekcie awaria nie tylko nie doprowadziła do blackoutu w Polsce, czego efektem mógłby być rozpad europejskiego systemu elektroenergetycznego, pracującego synchronicznie, ale zbyteczne okazało się nawet awaryjne odłączanie odbiorców.

Odczują ją natomiast spółki handlujące energią. Ceny energii elektrycznej na Rynku Bilansującym, według wstępnych szacunków PSE, skoczyły do niemal 1500 zł/MWh w wyniku konieczności uruchomienia droższych jednostek wytwórczych.

To prawdopodobnie największy stress test polskiego systemu elektroenergetycznego od 2015 roku i jeden z największych takich testów w całym europejskim systemie elektroenergetycznym w ostatnich latach.

Awarię w stacji transformatorowej udało się szybko usunąć i w tej chwili trwa ponowna synchronizacja bloków Elektrowni Bełchatów z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. Przyczyny awarii badają już eksperci Polskiej Grupy Energetycznej. Osobną komisję zapewne powołają także Polskie Sieci Elektroenergetyczne.


Posłuchaj podcastu o pracy w Krajowej Dyspozycji Mocy i najbardziej stresujących sytuacjach z jakimi mieli do tej pory do czynienia dyspozytorzy

 

UDT
Materiał Partnera
Wykorzystanie nowoczesnych metod badawczych w ocenie stanu technicznego urządzeń technicznych pracujących w sektorze energetycznym, chemicznym czy też petrochemicznym jest realizowane przez Centralne Laboratorium Dozoru Technicznego (CLDT) zgodnie z przyjętym przez Urząd Dozoru Technicznego kierunkiem działań. Dla spełnienia przyjętego w UDT założenia zdobycia pozycji lidera innowacyjności w obszarze bezpieczeństwa publicznego i realizowania celów w tym zakresie, specjaliści CLDT od kilku lat wprowadzają do codziennej praktyki badania z wykorzystaniem nowoczesnych metod badawczych. Jedną z takich metod nieniszczących jest metoda emisji akustycznej (AE).
przemysl
Technologie wspiera:
16 kwietnia minister aktywów państwowych Jacek Sasin ogłosił, że wysłał wniosek o wpisanie do wykazu prac Rady Ministrów programu rządowego, który dotyczy powołania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Minął równo miesiąc…a programu w wykazie nie ma.
NABE
Rynek energii rozwija:
Zaczyna się najlepszy sezon na sprzedaż fotowoltaiki. Słońce przypieka i łatwiej prowadzić prace na zewnątrz budynku, więc rozpoczął się wyścig po klientów. Niektóre firmy nie zważają na pandemię i wysyłają przedstawicieli handlowych w teren. Nie zdziwcie się, gdy do waszych drzwi zapuka akwizytor, który będzie chciał sprzedać instalację fotowoltaiczną.
dom oze pv fotowoltaika dach oswietlenie
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Podczas gdy na Śląsku negocjowane są nierealistyczne warunki zamknięcia kopalń za 20-30 lat, pod którymi podpisze się rząd, to w Wielkopolsce Wschodniej uczestnicy transformacji trzymają się twardej rzeczywistości. Prywatny inwestor i właściciel koncernu ZE PAK podjął decyzję, że w ciągu najbliższych pięciu lat działalność oparta o wydobycie i spalanie węgla zostanie ograniczona o ponad połowę, a ostatnia elektrownia Pątnów II i odkrywka Tomisławice zostaną zamknięte do 2030 r. W zamian powstaną wiatraki, fotowoltaika i biogazownie, ale miejsc pracy przy ich powstaniu zapewne nie starczy dla wszystkich. Dlatego związki zawodowe w imieniu pracowników szukają alternatyw dla zatrudnienia i możliwości sfinansowania nowych miejsc pracy..
laka 2
Partner działu Klimat: