1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. Informacyjny szum wokół cyberataków na polską energetykę

Informacyjny szum wokół cyberataków na polską energetykę

Tydzień energetyka: Cyberataki na stronę PSE i kotłownię na Mazurach; MAP oczekuje złagodzenia projektu w sprawie obliga; W JSW dalej bez rozstrzygnięć; Fico domaga się zawieszenia ETS; Trump znów przegrywa w sądzie z offshore.
haker cyberbezpieczenstwo

Cyberataki na stronę PSE i kotłownię na Mazurach

Mijający tydzień przyniósł co najmniej dwa cyberataki, o których doniosły media. Chociaż w obu przypadkach były to mało istotne wydarzenia. W pierwszym przypadku przez parę minut nie działała ogólnodostępna strona PSE. Jak się dowiedzieliśmy był to efekt mało wyrafinowanego ataku typu DDoS, z którym operator poradził sobie od ręki. O penetracji bardziej znaczących systemów mowy nie było. W drugim przypadku, według medialnych doniesień, chwilowo zmienione zostały ustawienia kotłowni w Rucianem-Nidzie, co także w żaden sposób nie wstrząsnęłoby KSE.

Niejako przy okazji wiceminister energii Konrad Wojnarowski poinformował w Sejmie, że cyberataki z końca grudnia wymierzone były – oprócz różnych OZE – w jedną elektrociepłownię, ale atak polegał na tym, że wykryto złośliwe oprogramowanie w sieci biurowej. Wygląda więc na to, że jak na razie polski system trzyma się dobrze.

MAP oczekuje złagodzenia projektu w sprawie obliga

Ministerstwo aktywów będzie się starało o wyłączenie transakcji wewnątrzgrupowych spod projektowanych przez ministerstwo energii przepisów o podniesieniu obliga giełdowego na prąd i gaz. Taka deklaracja padła podczas obrad sejmowej podkomisji ds. infrastruktury krytycznej, górnictwa i energetyki. MAP zapowiedziało rozmowy z ME w tej sprawie, argumentując, że brak wyłączeń spod planowanego wyższego obliga to wzrost kosztów np. niezbilansowania. W domyśle wzrost kosztów miałby dotyczyć oczywiście spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Projekt Ministerstwa Energii zakłada przywrócenie obliga giełdowego na prąd z poziomem 80%. Obecnie obliga na prąd nie ma. Z danych URE wynika, że w IV kwartale 2025 roku średnia cena energii elektrycznej na TGE wynosiła 537,53 zł/MWh, a w rozliczeniach wewnątrzgrupowych 470,88 zł/MWh. Rządowy projekt zakłada także podniesienie obliga na gaz z 55 do 85%.

W JSW dalej bez rozstrzygnięć

Jastrzębska Spółka Węglowa w zasadzie wyczerpała już zaskórniaki z funduszu stabilizacyjnego. Aby dostać prawie 3 mld zł pożyczki z Funduszu Reprywatyzacji związki zawodowe muszą zaakceptować ograniczenia gwarancji zatrudnienia i różnych innych przywilejów jak wypłatę 14. pensji, barbórki za 2026 r., i tak ograniczonej do maksymalnie 30 proc. jej brak w latach 2027-28. Dochodzi to tego zawieszenie w latach 2026-28 w całości deputatu węglowego, premii itp.

Negocjacje w tych sprawach po raz kolejny odłożono, tym razem na 23 stycznia.

Według ministerstw aktywów JSW przestała zarabiać, ponieważ rynkowe ceny węgla koksowego znacząco spadły, a koszty spółki, w tym koszty pracy pozostały na dotychczasowym poziomie.

Fico domaga się zawieszenia ETS

Premier Słowacji Rober Fico w liście do szefowej KE Ursuli von der Leyen zawieszenia na 4-5 lat systemu EU-ETS, twierdząc, że uderza on w europejski przemysł. Jako przykład podał zamknięcie w 2022 roku huty aluminium Slovalco mimo dużej zależności UE od importu tego metalu. Zamiast systemu handlu emisjami Fico domaga się w liście działań w kierunku obniżenia cen energii.

Słowacki rząd ma w planach ponowne uruchomienie huty Slovalco, ale ma to wymagać znaczącej pomocy publicznej.

Zgodnie z danymi Eurostatu w 2023 roku, czyli w momencie zamknięcia Slovalco słowacka gospodarka, jeśli chodzi o emisyjność była poniżej europejskiej średniej.

Trump znów przegrywa w sądzie z offshore

Amerykański sąd federalny w stanie Virginia orzekł, że blokowany przez administrację Donalda Trumpa projekt morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży tego stanu może iść dalej. W grudniu administracja wstrzymała pozwolenia dla farmy East Coast o mocy 2,6 GW z powodu obaw o „bezpieczeństwo narodowe”, chociaż nie wskazała konkretnie o co chodzi. Najbardziej konkretnym zarzutem Trumpa było to, że „wygląda paskudnie”, choć farma powstaje ponad 40 km od brzegu. Budujący farmę koncern Dominion zaskarżył decyzję i sąd stwierdził, że może kontynuować budowę.

Wcześniej amerykańskie sądy federalne wydały identyczne orzeczenia dla należącego do Equinora projektu Empire Wind u brzegów stanu Nowy Jork oraz dla farmy Revolution Wind, należącej do Ørsteda, u wybrzeży Rhode Island i Connecticut. Podejście administracji Trumpa do farm offshore wygląda więc na klasycznie bezskuteczną walkę z wiatrakami.

Nieustające apele części sektora OZE przyniosły efekt. Ministerstwo Energii i przedstawiciele branży spróbują porozumieć się sprawie nowelizacji Prawa energetycznego, która reformuje proces przyłączeniowy do sieci i jest mocno wspierana przez PSE. Sejmowe prace nad projektem zostaną wznowione za prawie trzy tygodnie.
pv wiatr oze sieci
Rząd chce zwiększyć ilość gazu sprzedawanego na giełdzie, bo myśli, że dzięki temu spadną ceny. To złudzenie: wszystkie części składowe ceny pozostaną te same. Nie znikną też antykonkurencyjne bariery na rynku
magazyn gazu
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Cable pooling pozwala maksymalnie wykorzystać jednego punktu przyłączenia dla różnych źródła energii. Na farmie wiatrowej Marszewo i fotowoltaicznej Postomino zastosowano rozwiązania WAGO, które dzięki inteligentnej regulacji mocy umożliwiają bezpieczne, elastyczne i opłacalne współdzielenie infrastruktury.
image
Zdjęcie ilustracyjne
Materiał Partnera
Tydzień energetyka: Cyberataki na stronę PSE i kotłownię na Mazurach; MAP oczekuje złagodzenia projektu w sprawie obliga; W JSW dalej bez rozstrzygnięć; Fico domaga się zawieszenia ETS; Trump znów przegrywa w sądzie z offshore.
haker cyberbezpieczenstwo
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają: