Żeby zwiększyć wykorzystanie OZE musimy na wielką skalę magazynować wytworzoną w nich energię elektryczną. Jedyną sprawdzoną technologią są elektrownie szczytowo-pompowe, co nie wyklucza również inwestycji w bateryjne magazyny energii.
Żeby zwiększyć wykorzystanie OZE musimy na wielką skalę magazynować wytworzoną w nich energię elektryczną. Jedyną sprawdzoną technologią są elektrownie szczytowo-pompowe, co nie wyklucza również inwestycji w bateryjne magazyny energii.
Specustawa, która ułatwi budowę elektrowni szczytowo-pompowych, czeka już tylko na prezydencki podpis. Pierwszy z zapowiadanych projektów to Młoty w Sudetach, ale okazuje się, że w PGE kiełkuje już pomysł [...]
Prawne fundamenty już prawie zbudowane, ale z realizacją samych inwestycji będzie znacznie trudniej. Zwłaszcza, że Młoty - najbardziej realny ze wszystkich projektów - staje się obiektem sporu między rządem [...]
Rządowy dokument na inwestora nowej elektrowni szczytowo-pompowej w Tolkmicku nad Zalewem Wiślanym wskazuje grupę Orlen. Tymczasem okazuje się, że rozwojem tego projektu ktoś inny zainteresował się już o wiele [...]
Po kilku dekadach Polska ma wrócić do budowy wielkoskalowych magazynów energii, którymi w praktyce są elektrownie szczytowo-pompowe. Będzie to jednak duże wyzwanie organizacyjne i finansowe, [...]
DLA ABONENTÓW
Uproszczenie i skrócenie procedur administracyjnych ma przyczynić się do budowy nowych elektrowni szczytowo-pompowych - zakłada projekt ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
„Spekulanci sprzedają w Polsce prąd za ponad 4000 zł/MWh” – grzmiał w nocy w Sejmie poseł PiS Marek Suski. Odniósł się w ten sposób do rekordu ceny na polskim [...]
Mocy z odnawialnych źródeł w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym szybko nam przybywa, ale możliwości jej magazynowania już nie. Pytania dotyczące budowy nowych elektrowni szczytowo-pompowych będą wracać coraz częściej.
Lepszych magazynów energii niż elektrownie szczytowo-pompowe wciąż nie wymyślono. Potrzebujemy ich nie tylko by rozwijać OZE. Są też kluczowe dla bezpieczeństwa Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, o czym przekonaliśmy się w [...]
Konieczność zatrzymania katastrofalnych skutków zmian klimatu zaczyna mocno wybrzmiewać przed szczytem COP24, jaki na początku grudnia będą gościły Katowice. Deklaracje odchodzenia od węgla złożyło 28 państw, regiony i przedsiębiorstwa. [...]