Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Węgiel
  6. >
  7. MAP: Powstanie magazyn rezerw węgla w centralnej Polsce

MAP: Powstanie magazyn rezerw węgla w centralnej Polsce

Warszawa, 17.01.2020 (ISBnews) – Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) podjęło działania na rzecz powstania magazynu rezerw węgla w centralnej Polsce, poinformował wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Adam Gawęda.

„W centralnej Polsce powstanie magazyn rezerw węgla energetycznego, do którego trafi surowiec zgromadzony na składach” – powiedział Gawęda, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: Na zwałach zalega już 13,5 mln ton węgla

Wskazał, że w MAP prowadzone są zaawansowane rozmowy, zarówno ze spółkami wydobywczymi jak i energetycznymi, dotyczące odblokowania zapasów węgla zgromadzonego przy kopalniach. Ich efektem będzie m.in. stworzenie magazynu rezerw węgla energetycznego, do którego w najbliższym czasie trafi około 1 mln ton surowca.

Magazyn ma zostać zlokalizowany w centrum kraju, co stworzy w razie potrzeby optymalne warunki transportu do różnych części Polski.

Produkcja węgla JSW wzrosła r/r do 3,9 mln ton w IV kw. 2019 r

„Działania podejmowane przez MAP, wraz z zarządami spółek, zapewnią normalną pracę wszystkich kopalni i zabezpieczą prowadzenie przez nie wydobycia” – dodał wiceminister.

Podkreślił jednocześnie, że import węgla do Polski nadal maleje i zgodnie z szacunkami, jego wielkość w 2019 roku była mniejsza o około 3 mln ton w stosunku do roku 2018.

Czytaj także: Elektrownie węglowe mogą stracić najważniejsze paliwo – pracowników

(ISBnews)