Rzeczywisty średni koszt energii elektrycznej w gospodarstwach domowych wzrósł w pierwszej połowie 2023 roku o niemal 30%. To największy roczny wzrost po 1989 roku. Najbardziej odczuły to rodziny korzystające [...]
Rzeczywisty średni koszt energii elektrycznej w gospodarstwach domowych wzrósł w pierwszej połowie 2023 roku o niemal 30%. To największy roczny wzrost po 1989 roku. Najbardziej odczuły to rodziny korzystające [...]
Rośnie góra węgla, której nie ma komu sprzedać, ale ceny polskiego "czarnego złota" nie spadają. Rząd klajstruje upadające spółki górnicze jak może, żeby tylko uniknąć problemu przed wyborami.
Pierwszy raz w historii odnawialne źródła energii (OZE) pokryły praktycznie całe zapotrzebowanie polskich odbiorców na energię elektryczną. W efekcie ceny na rynku spadły na kilka godzin poniżej zera, [...]
W miejsce rynku klienta, o którego zabiegały spółki energetyczne, mamy rynek sprzedawcy. Żeby mieć tańszy prąd, ryzyko musi wziąć na siebie odbiorca. Jednak niektóre oferty sprzedawców ocierają się o [...]
DLA ABONENTÓW
Znamy przyczynę przedłużającej się notyfikacji w Komisji Europejskiej tegorocznej edycji programu wsparcia dla energochłonnych firm.
Kiedy w zeszłym roku rząd wprowadzał wszystkie antykryzysowe środki, które miały złagodzić olbrzymie podwyżki cen energii, wieszczyliśmy koniec rynku energii jaki znamy. Po roku widać, że pacjent przeżył, [...]
Materiał Partnera
Ceny węgla w europejskich portach, gazu i energii elektrycznej spadły o kilkadziesiąt procent od historycznych szczytów. Jednak stabilizują się one na znacznie wyższym poziomie, niż przed kryzysem energetycznym. [...]
Elektroenergetyka polska jest nieracjonalna, bardzo droga i niedostosowana do aktualnych warunków. Niezależnie od tego, kto powoła nowy rząd, potrzebne będą bardzo trudne decyzje.
Od 1 października 2023 r. rozpocznie się proces wdrażania mechanizmu CBAM - cła węglowego, które docelowo ma załatać poważną dziurę w dotychczasowej polityce klimatycznej Unii Europejskiej. [...]
Od rozpoczęcia się kryzysu energetycznego widzimy stopniowe poluzowanie brukselskiego nadzoru nad wdrażaniem przez kraje członkowskie polityki klimatyczno-energetycznej i zmniejszoną kontrolę nad pomocą publiczną.