Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Magazyny energii
  6. >
  7. Kiedy możemy spodziewać się boomu na magazyny energii?

Kiedy możemy spodziewać się boomu na magazyny energii?

Na rynku panuje ogromne zainteresowanie magazynowaniem energii. W kolejnych latach inwestorzy będą realizowali coraz więcej takich projektów.
Magazyn energii

Do końca października Polskie Sieci Elektroenergetyczne wydały warunki przyłączenia dla blisko 10 tys. megawatów mocy magazynów, jakie mogą podłączyć się do polskiego systemu.

Dla porównania średnie zapotrzebowanie z całej Polski wynosi 20 tys. megawatów. Polska jednak wciąż pozostaje w tyle w porównaniu z innymi państwami europejskimi, jeśli chodzi o rozwój magazynów energii.

– Magazyny, o które starają się inwestorzy mogłyby pokryć praktycznie połowę dzisiejszego zapotrzebowania – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl.

To nie są jeszcze projekty na wysokim poziomie zaawansowania, ale są to już projekty, na które inwestorzy musieli wydać pieniądze, aby takie warunki uzyskać. I z pewnością w kolejnych latach coraz więcej z nich będzie realizowanych.

– Z tych 10 tys. megawatów, na jakie wydano warunki przyłączenia, aż 7 tys. dotyczy tylko w 2023 r. – komentuje Bartłomiej Derski z WysokieNapiecie.pl. – Widać dziś na rynku ogromne zainteresowanie magazynowaniem energii.

Czytaj także: Rynek mocy wystrzelił magazynami energii i przyciągnął Czechów

Technologie wspiera:
Do 2030 r. polska energetyka będzie zużywać o połowę mniej węgla. Zamiast obietnic o wydobywaniu węgla tak długo jak jest w kopalniach, potrzebne jest przyspieszenie planu zamykania kopalń. Jeśli go nie będzie, to górnicy będą wydobywać ponad 10 mln ton nikomu niepotrzebnego węgla, a podatnicy dopłacą 10 mld zł rocznie.
europa wegiel zamykanie mapa
Przed nowym rządem stoi długa lista decyzji do podjęcia. Zaniedbane remonty elektrowni, zły stan sieci dystrybucyjnych, niedokończony projekt wydzielenia aktywów węglowych i upadające górnictwo. Do tego presja obniżania cen energii elektrycznej. Każdy z tych obszarów wymaga natychmiastowych decyzji oraz dużych nakładów finansowych.
Polityka energetyczna Polski do 2040 roku zakłada dalszy szybki spadek znaczenia węgla w krajowej energetyce
Polityka energetyczna Polski do 2040 roku zakłada dalszy szybki spadek znaczenia węgla w krajowej energetyce
Rynek energii rozwija:
Zielone technologie rozwijają:
Dofinansowanie dostaną tylko certyfikowane pompy ciepła i kotły na pellet. Uszczelnione mają być też kryteria dochodowe
czyste
Partner działu Klimat:
We wtorek, 9 stycznia 2024 roku, Polska pobiła rekord zapotrzebowania na moc. Chwilowy pobór przed godziną 10:00 przekraczał 28,6 GW. W szczycie słonecznego wyżu istotnie pomaga fotowoltaika. Wieczorem wesprzemy się importem.
rekord zapotrzebowania na moc 2024