Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Artykuł sponsorowany
  4. >
  5. IV Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2023 – on line

IV Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2023 – on line

Materiał Partnera
Po raz czwarty zapraszamy na największe wydarzenie ekologiczne nie tylko w Polsce, ale w Europie Środkowo-Wschodniej.
togetair-2023

Pełna agenda wydarzenia wraz tematami poszczególnych debat i z nazwiskami panelistów TUTAJ

I DZIEŃ TOGETAIR 2023

  • Kadri Simson, Komisarz EU ds. Energii otworzy szczyt
  • Minister Klimatu I środowiska Pani Anna Moskwa ogłosi nową edycję programu „Mój Prąd”
  • Odbędzie się spotkanie z Attaché ds. Energetyki Ambasady USA w Warszawie, Panem  Robertem Rudichem

Zwieńczeniem pierwszego dnia TOGETAIR 2023 będzie gala VI edycji konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

STREAMING

Studio 1 – Gospodarka     

Studio 2 – Energia

Studio 3 – Środowisko

TOGETAIR 2023 otrzymał prestiżowe patronaty m.in. Roberty Metsoli, przewodniczącej Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz szeregu polskich i zagranicznych mediów, uczelni wyższych, instytucji, ministerstw i marszałków województw.

Na TOGETAIR 2023 stworzyliśmy formułę OTWARTYCH OKRĄGŁYCH STOŁÓW, aby umożliwić zaprezentowanie różnych opinii na temat ekologii. W czasie dyskusji głos dostaną zarówno EkoEntuzjaści, jak i EkoSceptycy.

Otwarty Okrągły Stół trwa każdego dnia Szczytu w godz. 12.00-17.00

PROGRAM DEBAT PRZY OKRĄGŁYM STOLE

20.04.2023 WSPÓLNY OKRĄGŁY STÓŁ – środowisko, w którym żyjemy

12:00- 13:00 WODA – znikające źródło życia

Na jednego mieszkańca Polski przypada średnio ok. 1580 m3/rok.

Średnie zasoby wodne przypadające na jednego mieszkańca Europy to 4560 m3/rok. Globalna dostępność czystej wody, zdatnej do picia dla ludzi może spaść do 2033 roku aż o 40%. Zapotrzebowanie przemysłu i rolnictwa do 2050 roku ma wzrosnąć dwukrotnie, co oznacza, że ponad połowa światowej populacji będzie zagrożona jej deficytem Komu deficyt wody grozi najszybciej? I jak temu zapobiec?

13:15- 14:15 LESS WASTE – czy jest realne w świecie „MORE BUY”

Czy praktykowanie zaleceń ruchu less waste ma sens?  A może to raczej kolejny obowiązek, który firmy zrzucają na jednostki? Jak się ma promowanie less waste do wszechogarniającej presji na kupowanie nowych produktów? Jak regulacje prawne mogą wpłynąć na postawy w tym zakresie?

14:30- 15:30 LOKALNE WYZWANIA EKOLOGICZNE – jak mogę wpłynąć na najbliższe środowisko

Jakie są prawne, ustawowe i finansowe możliwości społeczności lokalnych, aby poprawić stan środowiska? Czy strefy zerowej emisji w  miastach mają więcej korzyści, czy wad? Jaka jest dostępna cenowo alternatywa dla pieców – kopciuchów? Czego nauczyła nas zeszłoroczna katastrofa na Odrze?

15:45- 17:00 EKO PRODUKTY – czy ekościema        

Czy kupując produkt ze znaczkiem „eko” robię dobrze dla planety? Rola certyfikatów – którym z nich można zaufać? Czy samochody elektryczne są ekologiczne?

21. 04.2023 WSPÓLNY OKRĄGŁY STÓŁ – człowiek i inne gatunki

12:00- 13:00 EDUKACJA DLA PLANETY – od przedszkola do uczelni wyższej

Skąd dzieci czerpią dobry przykład?

Czy edukacja ekologiczna w przedszkolu to indoktrynacja? W jaki sposób zagrożenia środowiskowe są włączane do programu edukacji W jakim stopniu uczelnie wyższe uwzględniają w toku kształcenia zmiany środowiskowe?

13:15- 14:15 ŻYWNOŚĆ i jej wpływ na zmianę klimatu    

Czy możliwe jest utrzymanie obecnego stylu konsumpcji w krajach Północy, który będzie ignorować ślad wodny i ślad węglowy żywności? Produkcja bochenka chleba odpowiada za zużycie 1600 litrów wody, 1 kg wołowiny – 15 tys. litrów, a 1 kg czekolady – 17 tys. 39% dorosłych na świecie ma nadwagę. A jednocześnie wg danych WHO ponad 29% ludności świata głoduje, a 900 000 ludzi na całym świecie walczy o przetrwanie z powodu głodu. To dziesięć razy więcej niż pięć lat temu. Czy dieta planetarna bądź alternatywne źródła białka mogą stać się rozwiązaniem?

14:30- 15:30 ZDROWIE DLA PLANETY – jak zmiana środowiska zmienia nasze samopoczucie

Zmiana klimatu wpływa na społeczne i środowiskowe uwarunkowania zdrowia – czyste powietrze, bezpieczną wodę pitną, wystarczającą ilość pożywienia i bezpieczne schronienie. Przewiduje się, że w latach 2030–2050 zmiana klimatu spowoduje około 250 000 dodatkowych zgonów rocznie z powodu niedożywienia, malarii, biegunki i stresu cieplnego. Co roku do 100 tysięcy Polaków umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza. Czy możemy być zdrowi na chorej planecie?

15:45- 17:00 FAKTY I MITY – odpowiedzialność za informację   

W jaki sposób media i firmy kształtują naszą świadomość ekologiczną?

Co jest realnym działaniem dla klimatu, a co pustym hasłem czy sloganem PR?

Czy ekologia może być prawdziwa w świecie przekazu opanowanego przez dyktaturę liczby wyświetleń? Czy twórcy mediów mają odpowiedzialność za poziom edukacji ekologicznej?

Rejestracja na Okrągły Stół

Wszystkie debaty będzie można zobaczyć live w czasie trwania szczytu na:

Rynek energii rozwija:
Fundusze przeznaczone na ścieżkę bankową w programie Czyste Powietrze pozostają w dużej mierze niewykorzystane. Polacy nie chcą brać kredytów i wolą dotacje. Dlaczego?
kredyty na termomodernizację
Partner działu Klimat:
Unia Europejska uniknęła zimą gazowej apokalipsy, a po rekordowych cenach błękitnego paliwa zostały wspomnienia. Łatwiej jest więc mówić o nowych inwestycjach w energetykę gazową, zwłaszcza rysując perspektywę przestawienia jej w przyszłości na spalanie zielonego wodoru. Wciąż jednak nie wiadomo, czy Europie wystarczy gazu oraz ile będzie on kosztował.
Nowy blok gazowy w EC Żerań - jedna z największych obecnie jednostek tego typu w Polsce. Fot. PGNiG Termika/Cyprian Kucharuk
Nowy blok gazowy w EC Żerań - jedna z największych obecnie jednostek tego typu w Polsce. Fot. PGNiG Termika/Cyprian Kucharuk
Rynek energii rozwija:
Materiał Partnera
W obecnych czasach rośnie nie tylko zapotrzebowanie na energię, a przez to ryzyko przeciążenia sieci i awarii. Przerwy w dostawie zawsze są uciążliwe, stąd duży nacisk kładziony jest na modernizację oraz utrzymanie sprawnej infrastruktury. Krytycznym jej elementem są transformatory, dlatego wymagają zastosowania efektywnej i sprawdzonej ochrony. Zapewnia ją gama wydajnych i ekologicznych olejów Shell Diala.
Shell Diala S5 BD biodegradowalny olej transformatorowy
Technologie wspiera:
Umowy PPA są świetnym narzędziem budowy odnawialnych źródeł energii, ale tylko dla odbiorców, którzy są wystarczająco duzi, by zdobyć zaufanie banków. W jaki sposób pomóc pozostałym?
oze
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija: