Menu
Patronat honorowy Patronage

Robot sam naładuje auto elektryczne

Już niedługo nie będziemy musieli szukać miejsca przeznaczonego do ładowania auta elektrycznego, ładowarka znajdzie nas sama.

Podczas 88 salonu samochodowego w Genewie Volkswagen wspólnie z firmą Kuka specjalizującą się w produkcji urządzeń automatycznych, przedstawił  urządzenie o nazwie „CarLa”, czyli pierwszego mobilnego robota służącego do ładowania akumulatorów w samochodach elektrycznych. Takie całkowicie automatyczne roboty serwisowe przeznaczone zarówno do użytku publicznego, jak i prywatnego znacznie przyczynią się do wzrostu akceptacji dla samochodów z napędem elektrycznym. Gdy auto – w idealnym wypadku autonomicznie – zaparkuje, „CarLa” zasili go energią elektryczną samodzielnie.

Zobacz także: Samochód elektryczny naładujesz w trasie. Stacje paliw ruszają z inwestycjami

Ten wspólny projekt obydwu firm pokazuje jak szybko, łatwo i automatycznie można naładować akumulator elektrycznego auta. „CarLa” może stać się rozwiązaniem standardowym. Obydwie firmy zamierzają rozszerzyć współpracę badawczą i wdrożyć to urządzenie do produkcji pilotażowej.

„Tylko wtedy, gdy użytkownicy będą mogli zasilić swój samochód w energię elektryczną szybko, łatwo i bezpiecznie, zaakceptują tę technologię. Jestem przekonany, że przyszłość należy do takich robotów jak „CarLa”. Cieszę się, że Kuka i Volkswagen mogą być pionierami w tej dziedzinie”, stwierdził Müller.

Czytaj także: Mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

Źródło: Volkswagen Group Polska

Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
W 2017 roku dostawcę energii elektrycznej zmieniło prawie 100 tys. klientów w Polsce – wynika z szacunków portalu WysokieNapiecie.pl. To oznacza, że średnio co 5 minut ktoś w Polsce wybierał nowego dostawcę prądu, ale odbiorcy w małych Czechach robią to średnio co minutę, a Brytyjczycy co 4 sekundy. Sprawdzamy skąd te różnice.