Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Ustawa odległościowa: 700 m, 500 m, czy jeszcze mniej?

Ustawa odległościowa: 700 m, 500 m, czy jeszcze mniej?

Tydzień Energetyka: Co dalej z lądowymi wiatrakami? Mały kroczek w polskim atomie; Freeport LNG wraca do drogi;Gazprom ma na głowie kolejny arbitraż
oze atom pv

Ustawa odległościowa

Sejm 7 marca po raz drugi pochyli się nad zmianą ustawy odległościowej i kolejnymi zmianami, jakie wprowadził do niej Senat. Senatorowie nie tylko przywrócili 500 metrów jako minimalną odległość wiatraka od budynków – po spełnieniu szeregu warunków, ale przyjęli też poprawkę, na mocy której za zgoda gminy i po konsultacjach społecznych można tę odległość jeszcze bardziej zmniejszyć. 

Obie poprawki przeszły jedynie głosami opozycji, kontrolującej Senat. To raczej przesądza ich los w Sejmie, gdzie rządzący dotychczas mobilizowali bez problemów większość, konieczną do odrzucenia poprawek Senatu. Prawdopodobnie ustawa trafi do prezydenta w formie, w jakiej przyjął ją Sejm, a zatem z minimalną odległością 700 m, wrzuconą w formie odręcznej poprawki przez szefa komisji energii Marka Suskiego. 

Ustawa odległościowa

Przeciwko takiej treści protesty branży wiatrowej wsparł biznes, alarmując, że brak odpowiedniej ilości zielonej energii w dzisiejszych czasach to hamulec dalszego rozwoju. List otwarty do władz w tej sprawie wystosowały IKEA, Amazon, Google, Mercedes-Benz. Biznes ma dobry argument na poparcie apelu, bo cena uprawień do emisji CO2 właśnie przebiła po raz pierwszy w historii 100 euro za tonę. 

Czytaj także: Wiatrak pod domem? Zapłacisz o połowę mniej za prąd

Polski atom: kroczek do przodu i pytania bez odpowiedzi

Rządowy projekt jądrowy (PPEJ) zrobił mały kroczek do przodu. Państwowa spółka PEJ podpisała z Westinghouse pierwszą umowę na prace przedprojektowe pierwszej elektrowni jądrowej, która ma stanąć na Pomorzu. Jak ustaliliśmy, umowa jest warta ok. 100 mln zł, a pierwsza umowa na właściwe prace projektowe powinna zostać zawarta w połowie roku.

Pozostaje jednak pytanie, o jakie prace przedprojektowe chodzi, bo przeprowadzenie części takich prac miało być częścią powstałego za pieniądze z amerykańskiego grantu raportu FEED, na podstawie którego rząd dokonał wyboru technologii. Co ciekawe, samo Westinghouse w połowie 2021 roku ogłosiło rozpoczęcie „ prac inżynieryjnych i projektowych”.

Bez odpowiedzi dalej pozostają pytania o model finansowy, o wykonawcę, którego wybór ministerstwo klimatu chce uzgodnić z KE, czy nawet o formułę, w jakiej miałaby być prowadzona budowa, bo i tu niewiele wiadomo. Ale wszyscy zachowują urzędowy optymizm co do roku 2026 jako początku budowy i 2033 – oddania pierwszego reaktora. 

produkcja energii swiat atom wegiel oze gaz zuzycie rynek

Aby zejść na ziemię przypomnimy wieści tylko z ostatniego tygodnia. Otóż na budowie elektrowni Vogtle w USA (2 bloki z AP1000 Westinghouse) mamy tuż przed finałem kolejne opóźnienie o parę tygodni i wzrost kosztów o 200 milionów dolarów. Przez co koszt całej imprezy, opóźnionej o kilka lat, jest już w okolicy 30 miliardów dolarów. 

U Francuzów, którzy ciągle zabiegają o budowę w Polsce nie jest lepiej. Budowana od ponad 18 lat Olkiluoto 3 po raz kolejny się opóźnia, a sztandarowa inwestycja EDF – elektrownia Hinkley Point C także zalicza poślizg. Francuski koncern ostrzegł, że koszty mogą wzrosnąć do 26 miliardów funtów (w 2016 roku przy podpisaniu kontraktu miało to być 18 mld), a planowana data uruchomienia – czerwiec 2027 może się odsunąć o 15 miesięcy. 

Czytaj także: Trzęsienie ziemi w Turcji. Ankara gra w atomowego pokera?

Freeport LNG wraca do gry

Drugi co do wielkości terminal eksportowy LNG w USA – Freeport – wraca po 8 miesiącach do życia. Uszkodzona przez pożar w maju zeszłego roku instalacja dostała zezwolenie amerykańskiego regulatora na częściowe wznowienie komercyjnych operacji. Regulator zezwolił na uruchomienie m.in. dwóch z trzech linii skraplających. Według właściciela terminala, w ciągu kilku tygodni instalacja osiągnie zdolności skraplania na poziomie 5,5 mln m sześc. gazu dziennie. Pełna moc Freeport ma osiągnąć mniej więcej w maju. 

Pożar i unieruchomienie terminala w środku gazowego kryzysu z zeszłego roku był jednym z czynników, które w sierpniu wywindowały europejskie ceny gazu do ponad 300 euro za MWh. Tymczasem dziś ceny w Europie są na poziomie 50 euro za MWh, czyli na takim, jak pod koniec 2021 roku.

Gazprom ma na głowie kolejny arbitraż

Największy francuski klient Gazpromu – Engie postanowiło pozwać do arbitrażu rosyjski koncern za niewywiązanie się z zakontraktowanych dostaw. Wartości pozwu nie ujawniono, ale szacuje się ją na ok. 1,3 mld euro. Engie ma z Gazpromem długoterminowy kontrakt na dostawy ok. 2 mld m sześc. rocznie. Wcześniej do arbitrażu podały Gazprom firmy niemieckie – RWE i największy odbiorca rosyjskiego gazu Uniper, który zażądał 12,5 mld euro. W sumie roszczenia wobec Gazpromu z tytułu niedostarczonego gazu to co najmniej 15 mld euro.

Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Technologie wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Ustalony przez rząd na 5 mld zł program pomocy dla przedsiębiorstw energochłonnych wydawał się być daleki od realnych potrzeb. Tymczasem po zamknięciu naboru wniosków okazuje się, że wartość wnioskowanej pomocy jest znacznie niższa od ustalonego budżetu.
Huta Miedzi Legnica fot. KGHM Polska Miedź
Huta Miedzi Głogów. Produkowany przez KGHM metal należy do kluczowych dla transformacji energetycznej/ Fot. mat. pras.