Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Prawo(OLE)
  4. >
  5. Czy będą obowiązkowe referenda w sprawie wiatraków?

Czy będą obowiązkowe referenda w sprawie wiatraków?

Prace nad ustawą 10H ruszyły, ale w klubie PiS wciąż trwa dyskusja. Ostatecznego kształtu nowelizacji ustawy 10 H możemy nie poznać na tym posiedzeniu Sejmu.
referenda w sprawie wiatraków

Prace nad ustawą 10H ruszyły, ale w klubie PiS wciąż trwa dyskusja. Ostatecznego kształtu nowelizacji ustawy 10 H możemy nie poznać na tym posiedzeniu Sejmu.

Sejmowe komisje energii i skarbu państwa rozpatrzyły osiem projektów liberalizacji ustawy antywiatrakowej, uchwalonej w 2016 r przez obecną koalicję. Odrzucono wszystkie projekty autorstwa opozycji, a do procedowania wybrano projekt rządowy, choć przewodniczący energii i skarbu państwa Marek Suski nie wykluczył, że „pewne rozwiązania” z projektów opozycji znajdą się w uchwalonej ustawie.

PiS jest w sprawie ustawy podzielona, w klubie jest grupa posłów przeciwnych liberalizacji ustawy, cały czas protestuje też Solidarna Polska. Stąd w klubie pojawił się pomysł aby w gminach odbywały się obligatoryjne referenda w sprawie wiatraków. Przypomnijmy, że obywatele już mają prawo organizować takie referenda w sprawach dotyczących gminy – wystarczy zebrać podpisy 10 proc. mieszkańców. W referdendum musi wziąć udział 30 proc. ludności. Żeby jakieś rozwiązanie zostało przyjęte lub odrzucone ( np. lokalizacja farm wiatrowych) musi je poprzeć lub odrzucić większość 50 proc. głosujących.

W przeszłości nad posadowieniem wiatraków w ich gminie głosowali np. mieszkańcy Lipna w Wielkopolsce. Większość głosujących opowiedziała się przeciwko elektrowniom wiatrowym.

PiS nie dąży do szybkiego uchwalenia ustawy na tym posiedzeniu Sejmu. Po odrzuceniu projektów opozycji ok. godziny 23 wyznaczono kolejne posiedzenie na czwartek o 13.

Według informacji portalu WysokieNapiecie.pl klub PiS nie podjął jeszcze decyzji w sprawie referendów. Część posłów, m.in. były minister energii Krzysztof Tchórzewski,  wskazuje, że obligatoryjne referenda nie mają sensu, bo wiatraki muszą i tak znaleźć się w planie zagospodarowania przestrzennego czyli dokumencie szeroko konsultowanym w każdej gminie, po drugie referendum i tak zawsze można przeprowadzić.

Ale zdecydowanie wroga wiatrakom część PiS liczy na to, że o ile obywatelom trudno będzie się zebrać aby referendum zorganizować, o tyle jeśli będzie się musiało odbyć to pójdą i zagłosują przeciw.

Rząd nie ma w sprawie referendów oficjalnego stanowiska. Nieoficjalnie usłyszeliśmy, że jest „elastyczny”.

Zielone technologie rozwijają:
Ceny węgla biją kolejne rekordy, ale nasz krajowy potentat nie jest w stanie zarabiać. Niczym czarna dziura pochłania całą gotówkę - węgiel jest drogi, pensje rosną, a spółka nadal nie ma pieniędzy.
pgg pieniądze węgiel
Polish currency showed on coal of mine deposit mineral resources background whose prices increase during high inflation in Poland
Rynek energii rozwija:
Produkcja energii elektrycznej w Polsce w 2022 roku osiągnęła najwyższy poziom w historii, przekraczając 175 TWh. Spadek generacji w elektrowniach gazowych i węglowych z nawiązką odrobił ogromny wzrost w elektrowniach wiatrowych i słonecznych, a Polska pierwszy raz od lat wróciła na pozycję eksportera energii elektrycznej. Łączna moc elektrowni w systemie to już niemal 60 GW, a to dopiero początek mega cyklu inwestycyjnego.
zuzycie energii elektrycznej polsce 2022
Tydzień Energetyka: Nowy pułap podwyżek dla ciepła sieciowego; Ceny gazu dla biznesu w dół; Polityka wkracza do serialu o Tauronie i Rafako; Polska eksporterem prądu w 2022 r.
Ciepło sieciowe
Ciepło sieciowe
Rynek energii rozwija:
Zielone technologie rozwijają: