Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Prawo(OLE)
  4. >
  5. Senat hojny dla odbiorców energii

Senat hojny dla odbiorców energii

Senat znacząco rozszerzył grono beneficjentów planowanego ustawowo zamrożenia w przyszłym roku cen prądu. Tegoroczne ceny mają przysługiwać także małym firmom, limity zużycia zostały podniesione. Senackie poprawki trafią jeszcze do Sejmu.
ceny pradu energii kalkulator


Ustawa w wersji, w której wyszła z Sejmu przewidywała, że gospodarstwa domowe do pewnego limitu będą w przyszłym roku korzystać z cen tegorocznych, bądź w formie zamrożonych tegorocznych taryf, bądź też cenników. Dla gospodarstwa domowego roczny limit zużycia, do którego przysługują tegoroczne ceny wynosi 2 MWh. Senat dopisał tutaj dodatkowe 0,5 MWh na każde uczące się dziecko do 26. roku życia. Dla gospodarstwa z osobą niepełnosprawną limit został podniesiony z 2,6 do 3,6 MWh. Całkowicie senackim pomysłem jest obcięcie zamrożonymi cenami mikroprzedsiębiorców, oraz małych i średnich firm do limitu 20 MWh. Gospodarstwo domowe, korzystające z pompy ciepła do ogrzewania limit zużycia będzie miało na poziomie 6 MWh. 

Senat nie przedstawił wyliczeń, ile to może kosztować, ale nie zmienił generalnych założeń ustawy, które przewidują, że w latach 2023-2025 koszt ustawy wyniesie prawie 27 mld zł, z czego rekompensaty dla spółek obrotu za sprzedaż po zamrożonych cenach mają pochłonąć 23 mld zł. A wszystko to z funduszu COVID-19.Ustawa wprowadza też dodatek dla gospodarstw, używających energii elektrycznej do ogrzewania. Do zużycia 5 MWh rocznie będzie to 1000 zł, dla większego – 1500 zł. Ustawa nakazuje pod groźbą kar pieniężnych zmniejszenie od 1 października o 10% zużycia energii elektrycznej w instytucjach administracji rządowej i samorządowej. Wprowadza też bonus za oszczędność. W uproszczeniu, kto zacznie oszczędzać w gospodarstwie domowym prąd, i w 2023 r. zredukuje zużycie o 10%, to w kolejnym roku dostanie 10% rabatu. Senackimi poprawkami zajmie się jeszcze Sejm. Do odrzucenia senackiej poprawki potrzeba bezwzględnej większości głosujących posłów. 

Już prawie trzy miesiące w sejmowej zamrażarce leży rządowy projekt nowelizacji tzw. ustawy odległościowej. Choć badania opinii społecznej pokazują duże poparcie dla lądowej energetyki wiatrowej, a dane rynkowe jej mocny wpływ na obniżanie cen energii, to antywiatrakowe środowiska w obozie władzy wciąż mają decydujący głos.
Woman with drawing at wind turbines
Fot. Depositphotos
Materiał Partnera
Gwałtownie rosnące ceny energii powodują, że przedsiębiorstwa coraz intensywnie szukają sposobów, by zmniejszyć rachunki. Możliwości jest sporo. Jednym z takich narzędzi jest DSR, dzięki któremu nie tylko zmniejszymy zużycie energii, ale jeszcze dostaniemy za to pieniądze.
Rising prices and the energy crisis concept. Rising electricity
Niektórzy wierzą, że po likwidacji obliga giełdowego ceny prądu spadną jak jak po dotknięciu czarodziejskiej różdżki. Skończy się spekulacja i ceny "przykleją się do kosztów". Ta sama wiara towarzyszyła rządowi PiS gdy wprowadzał obligo w 2018
Energy