Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Pustka na interkonektorach gazowych

Pustka na interkonektorach gazowych

Jedynie symboliczne rezerwacje przepustowości na gazowym interkonektorze z Litwą przyniosły aukcje produktów rocznych na 15 lat w przód, jakie Gaz-System przeprowadził dla GIPL, Baltic Pipe i połączeń ze Słowacją i Ukrainą. To kolejny dowód na brak gazu na rynku i niepewne perspektywy w dłuższym terminie.
Gaz
Gaz

4 lipca Gaz-System po raz pierwszy przeprowadził aukcje produktów rocznych dla dwóch nowych interkonektorów – z Litwą i Słowacją oraz wolnej przepustowości Baltic Pipe. Przy czym dla GIPL oferowane przepustowości zaczynały się już w październiku tego roku, a dla Baltic Pipe i interkonektora ze Słowacją – w październiku 2023. 

GIPL: niewiele stałego przesyłu

Jedynie dla GIPL zarezerwowano niewielkie przepustowości, odpowiadające przesyłowi na LItwę 25 mln m sześć. na zasadach ciągłych między październikiem 2022, a wrześniem 2023. To niecałe 4% wystawionych zdolności. W przeciwnym kierunku – do Polski – w tym samym roku gazowym zarezerwowano przesył na zasadach ciągłych 9 mln m sześc. – niecały 1% oferty. Gaz-System, wraz litewskim operatorem Amber Grid oferowały do końca września 2037 w stronę Litwy przesył 2 mld m sześc. rocznie, w stronę Polski w zależności od roku – od niecałych 1,6 mld do 2 mld m sześc. rocznie.

Oczywiście gazociągiem tym popłynie znacznie więcej, ponieważ PGNiG będzie tą trasą ściągać gaz, dostarczany do terminala LNG w Kłajpedzie. Jak widać, koncern będzie kupował krótsze produkty: kwartalne, miesięczne czy jeszcze krótsze, zsynchronizowane z dostawami do Kłajpedy, albo krajowymi potrzebami. 

Tak więc o wykorzystaniu GIPL możemy w tej chwili powiedzieć tyle, że nie będzie tam stałego przepływu znaczących wolumenów gazu, tylko przesył warunkowany dostawami do terminala. 

Baltic Pipe: bez chętnych na dodatkową przepustowość

Aukcje dodatkowej przepustowości na gazociągu Baltic Pipe w punkcie Faxe od 1 października 2023 do 30 września 2037 na przesył z Danii do Polski zakończyły się bez rozstrzygnięcia. Gaz-System i duński Energinet oferowały do 2027 zdolność przesyłu na poziomie 1,2 mld m sześc. rocznie, a potem – do 30 września 2037 110 mln m sześc. rocznie. Przepustowość Baltic Pipe jest już jednak w dużej mierze zarezerwowana przez PGNiG. Rezerwacja usługi przesyłowej była podstawą do zagwarantowania całej inwestycji odpowiedniego finansowania. Na aukcje wystawiono tyle, ile wymaga rozporządzenie CAM NC – ustanawiające kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu.

Bez ofert na kierunkach słowackim i ukraińskim

Żadnych przepustowości nie wylicytowano na lata 2023-2024 i późniejsze na połączeniu ze Słowacją. Aż do jesieni 2037 Gaz-System i słowacki operator Eustream oferowały – w zależności od roku – 3,9 lub 4,4 mld m sześc. rocznie w stronę w Słowacji, a w stronę Polski – 4,7 lub 5,3 mld m sześc. w zależności od roku. 

Nie było również chętnych na oferowane przepustowości na połączeniu z Ukrainą. 

Nie ma klimatu na długie kontrakty

Brak rezerwacji przepustowości rocznych nie oznacza oczywiście, że rury pozostaną puste. Oznacza raczej tyle, że w dzisiejszej sytuacji, gdy największym problemem krajów UE jest to, czy starczy im gazu w zimie,  nie ma ani chęci ani możliwości planowania wieloletnich czy nawet rocznych kontraktów, wiążących się z przesyłem przez granice. Na razie każdy kraj liczy pewnie własne zapasy i to, co może jeszcze zdobyć, firmy obracające gazem przede wszystkim chcą obsłużyć swoich klientów i nie w głowie im sprzedaż gazu za granicę. Choć pewnie chętnie by go za granicą kupiły, ale do transakcji trzeba dwojga. 

gaz interkonektor

Paradoksalnie, dzięki interkonektorowi na Słowację źródłem pewnych ilości gazu, co prawda rosyjskiego, ale zawsze – mogły stać się Węgry. Rząd Viktora Orbana podpisał jesienią zeszłego roku nowy długoterminowy kontrakt z Gazpromem, zaspokajający 85% krajowych potrzeb. Można było sobie wyobrazić, że Węgrzy zaczną sprzedawać ten gaz z dużym przebiciem w innych krajach UE. Jednak Orban ogłosił „energetyczny stan wyjątkowy”, a wśród towarzyszących temu stanowi działań jest zakaz eksportu gazu. Choć potencjalnie sprzeczny z unijnymi regulacjami, to jednak wprowadzony w życie.

Tydzień Energetyka: Ceny prądu znowu biją rekordy; 11,5 mld zł na dopłaty do węgla; Dymisja Piotra Naimskiego; Powrót Nord Stream 1; Uniper znacjonalizowany
ciepło
Rynek energii rozwija:
Wyskoczyliśmy elektrycznym Porsche Taycan na krótki urlop z Warszawy nad Balaton i do Budapesztu. Pokonanie 870 km zajęło nam dokładnie 9 godzin i wymagało dwóch przystanków. Wyszło taniej i… szybciej niż autem spalinowym. Na koniec usłyszałem od rodziny, że więcej tak nie chcą już jeździć. Powód jest prosty.
porsche taycan balaton wegry wyjazd
Piąte podejście do sprzedaży ST3 Offshore, upadłego producenta fundamentów dla morskich wiatraków, skończyło się niepowodzeniem, choć wydawało się, że po fabrykę w Szczecinie w końcu sięgnie Tauron. To jednak wciąż nie przesądza takiego scenariusza, ale droga do jego realizacji najpewniej będzie inna.
SZCZECIN, POLAND-CIRCA july 2016:Offshore heavy lift vessel for
Fabryka ST3 Offshore w Szczecinie w 2016 r. Fot. Depositphotos
Zielone technologie rozwijają:
Polski offshore wspiera: