Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. Rząd dofinansował PGG. Górnicy dostaną podwyżki

Rząd dofinansował PGG. Górnicy dostaną podwyżki

Tydzień Energetyka: Górnicy znowu chcą podwyżek; Poprawki do dyrektywy ETS; KGHM z umową na małe reaktory; Rządowa kroplówka dla EDF we Francji; Bez paniki na rynku gazu
gornictwo (2)


W tydzień po przekazaniu Polskiej Grupie Górnicze pierwszej transzy pomocy dla górnictwa węgla kamiennego, związkowcy wytargowali podwyżki. Nieoficjalnie mówi się o 7,5% wzroście wynagrodzeń w PGG. Podobne podwyżki mają objąć pracowników Taurona Wydobycie i Węglokoksu Kraj. W przypadku PGG podwyżka ma być naliczana od wynagrodzeń, już niedawno podniesionych po średniego poziomu 8200 zł brutto. Co oznacza, że średnie wynagrodzenie w spółce wzrośnie do ok. 8800 zł brutto. Związkowcy domagali się 10 proc. podwyżek, ale tym razem ustąpili i przystali na propozycje zarządu. Tymczasem wniosek notyfikacyjny do KE ws. ustawy, przyznającej górnictwu prawie 30 mld zł pomocy publicznej w 10 lat nadal nie trafił do Brukseli.

Dyrektywa ETS do poprawki

W tym tygodniu francuska prezydencja w UE planuje spotkanie w sprawie zmiany dyrektywy ETS i reformy systemu handlu emisjami gazów cieplarnianych. Na stole jest już propozycja Komisji Europejskiej i jej modyfikacje, zgłoszone w Parlamencie Europejskim przez Jerzego Buzka. Druga ważna poprawka została zgłoszona przez Niemca Petera Liese (również EPP). Poprawa zmienia zasady interwencji na rynku – 100 mln uprawnień miałoby być uwolnione z MSR jeśli średnie ceny wzrosną dwukrotnie w ciągu ostatnich dwóch lat, a nie trzykrotnie, jak jest obecnie. Nadal pozostaje nierozwiązany problem definicji średniej ceny.

Inne poprawki dotyczą powiększenia Funduszu Modernizacyjnego i przeznaczenia tych dodatkowych wpływów. Komisja zaproponowała, aby do 2030 roku na rzecz FM trafiały wpływy ze sprzedaży dodatkowych 2,5% uprawnień. Poprawka Buzka zakłada, że Fundusz byłby zasilony wpływami ze sprzedaży dodatkowych uprawnień z rezerwy MSR. Jeśli znalazłoby się w niej ponad 400 mln uprawnień, wpływy ze sprzedaży 1,5% tej nadwyżki powinny trafić do FM. Są inne propozycje, np. aby do FM trafiało nawet do 8% wpływów ze sprzedaży wszystkich uprawnień, ale raczej nie mają szans na szersze poparcie. 

Druga kwestia dotyczy przeznaczenia Funduszu. Komisja proponuje zakaz finansowania z niego instalacji do spalania paliw kopalnych, są jednak propozycje, przewidujące zakaz tylko dla stałych paliw kopalnych. Inne poprawki przewidują np. dopuszczenie różnego rodzaju atomu do pomocy z FM.

KGHM wierzy w małe reaktory

KGHM podpisała z amerykańską firmą NuScale umowę „w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem” do 2029 roku liczącego 6 sztuk zespołu małych reaktorów jądrowych po ok. 66 MWe każdy. Co konkretnie umowa ta oznacza, do końca nie wiadomo. Na pewno nie jest kontraktem na budowę małego atomu, bo do tego jeszcze daleka droga. Podpisując jesienią pierwsze memorandum z NuScale, KHGM wskazywał na 4 reaktory, a potencjalny kontrakt miałby wartość ok. miliarda dolarów. Asystujący przy podpisaniu umowy w USA wicepremier Jacek Sasin ogłosił, że jest to przełom, choćby dlatego, że chodzi o „technologię znaną i certyfikowaną”.

W rzeczywistości technologia NuScale nie jest znana, bo pierwszego reaktora nie zaczęto nawet budować, a „certyfikowanie” oznacza tyle, że amerykański dozór jądrowy NRC wydał Standard Design Approval, ogólną zgodę na zastosowanie technologii. To otwiera drogę, aby operator – Utah Associated Municipal Power Systems – złożył wniosek o licencję dla projektu w Idaho Falls. Licencjonowanie potrwa parę lat, ale plan jest taki, że pierwszy z reaktorów w Idaho Falls ruszy w 2029, a cała sześcioreaktorowa bateria – w 2030.

2,1 mld € rządowej kroplówki dla EDF

Francuski rząd ogłosił, że należący w 85% do państwa koncern EDF podniesie kapitał założycielski o ok. 2,5 mld €, co przełożyć się ma na zastrzyk gotówki z państwowej kasy w wysokości ok. 2.1 mld €. Oficjalnie ma to przygotować firmę na wyzwania, związane z ogłoszonym ostatnio przez prezydenta Macrona planem budowy mogącej sięgnąć 14 sztuk serii nowych reaktorów EPR nowej wersji. Ma to też poprawić wyniki w związku z przejęciem od GE części fabryki turbin w Belfort. Transakcja ta jest oceniana na ok. 1 mld €. Nieoficjalnie mówi się, że państwowa pomoc ma zapobiec m.in. obniżeniu ratingu kredytowego koncernu i poprawić tegoroczne wyniki, na których zaciąży decyzja rządu o zwiększeniu puli energii z elektrowni atomowych, sprzedawanej po kosztach produkcji, grubo poniżej dzisiejszych cen rynkowych. Rząd zdecydował się na ten krok w ramach przeciwdziałania wysokim cenom energii.

Na rynku gazu bez specjalnej paniki

Możliwy atak Rosji na Ukrainę niespecjalnie przeraził europejski rynek gazu. Na TTF kontrakty na następne miesiące spadły do poziomu 70 €/MWh, choć jeszcze w styczniu trzymały się raczej w okolicach 75€. Owszem, do końca roku spotowe dostawy wyceniane są na poziomie 70€, ale po grudniowym szczycie w okolicach 150€ nie ma już śladu. Bardziej wrażliwa okazała się ropa, przekraczając 90$ za baryłkę. 

Partner działu Klimat:
Europejski system gazowy pokazał w 2021 roku elastyczność, a hurtowe rynki - swoją odporność - taki jest główny wniosek ACER (Agencji UE ds. współpracy Regulatorów) z monitoringu hurtowych rynków gazu. Wysokie ceny gazu są głównie efektem działania fundamentalnych czynników popytu i podaży na rynkach
gaz magazyn
Dziennikarze WysokieNapiecie.pl po czterech latach wracają autem elektrycznym na północ Europy. Porównamy jak zmieniły się e-auta i infrastruktura ładowania. Zajrzymy do uruchamianej właśnie gigantycznej fabryki baterii i elektrowni atomowej. Pokażemy jak rozwija się energetyka odnawialna i systemy jej integracji z e-autami, które maja napędzać zmiany w transporcie i energetyce. Zapraszamy w tę podróż.
eRajd 2022 baner 1180x720px
Materiał Partnera
W grudniu 2021 roku Grupa Solsafe zakończyła największą instalację dachową w rejonie południowej Polski. Projekt o mocy blisko 1MW został stworzony dla działalności Liberta Sp. z o.o. w Krakowie. System składa się z 2470 paneli Jinko Solar i 20 falowników Huawei. Moduły zostały osadzone na dedykowanej do dachu pokrytego membraną. Instalacja została zabezpieczona instalacją ppoż. zgodną z aktualnymi wymaganiami i adresowaną tego typu systemom.
Fotowoltaika
Fotowoltaika
Zielone technologie rozwijają:
Fotowoltaikę wspiera: