Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Ustawa gazowa z poprawkami Senatu – co zrobi Sejm?

Ustawa gazowa z poprawkami Senatu – co zrobi Sejm?

Tydzień Energetyka: Ustawa gazowa wraca do Sejmu; Rozmowy o Turowie znowu bez rezultatu; Europejskie huty domagają się uwolnienia cen gazu i reformy ETS; PGE i Enea idą po pieniądze na giełdę; Kopalnie kryptowalut pożerają zieloną energię
gaz
 Ustawa o ochronie odbiorców gazu w szybkim tempie została poparta przez Senat, który jednak wprowadził do niej kilka poprawek, zakładających kolejne poszerzenie grona uprawnionych do korzystania z cen regulowanych w taryfach.Mają z nich korzystać producenci ciepła z gazu, oczywiście w części, w jakiej to ciepło trafia na potrzeby gospodarstw domowych w spółdzielniach czy wspólnotach mieszkaniowych. Kolejna poprawka rozciąga parasol taryf także na mikro, małe i średnie firmy. Przedstawiciele rządu ostrzegali jednak w Senacie, że tego typu rozwiązania są sprzeczne z prawem europejskim.

Inne, dodane przez Senat grupy odbiorców to podmioty lecznicze, prowadzące działalność sportową i finansowane z budżetów samorządów, policja, straż miejska, straż pożarna.

Ustawa wróci teraz do Sejmu i to posłowie zdecydują o ostatecznym zakresie regulacji cen gazu.

 

PGE i Enea poszukają pieniędzy u akcjonariuszy

PGE i Enea ogłosił zamiar emisji dodatkowych akcji. Miałyby trafić do inwestorów, posiadających już papiery obu spółek w takiej liczbie, aby po emisji żaden nie miał procentowo mniejszych udziałów, niż przed nią.

PGE planuje zdobyć w ten sposób 3,2 mld zł na uwolnienie własnych pieniędzy, niezbędnych na wkład do projektów offshore z Ørstedem, a według spółki wpływy z emisji mają pójść na cele opisane w strategii: OZE, sieci i elektrociepłownie gazowe.

Przy czym największa spółka energetyczna oczekuje, że Skarb Państwa wyasygnuje co najmniej 1,8 mld zł na nowe papiery, a jeżeli inni nie dopiszą, to może i całość.

Enea z kolei ma zamiar zdobyć w ten sposób 700 mln zł na sieci, inteligentne liczniki i OZE.

Skarb Państwa miałby kupować akcje z tego, co ma odłożone na Funduszu Reprywatyzacji. Jego plan finansowy na 2022 zakłada, że będzie on dysponował kwotą rzędu 3 mld zł.

Czytaj także PGE i Enea idą na giełdę po pieniądze od państwa. Co się za tym kryje?

 

Finału serialu o Turowie na razie nie ma

Wbrew pojawiającym się sugestiom, że ostatnie spotkanie ministr rządów Polski i Czech doprowadzi do popisania porozumienia, kończącego spór o Turów – nic takiego się nie stało. Minister Anna Moskwa stwierdziła jedynie, że jeżeli Czesi zaakceptują jej ustalenia z jej czeską odpowiedniczką Anną Hubačkovą, to umowa kończąca awanturę o Turów zostanie podpisana i będzie zakładać wycofanie czeskiej skargi z TSUE.

Czesi jednak stwierdzili, że urobkowi minister Hubačkovej z Warszawy musi się przyjrzeć cały rząd, a potem sam premier Petr Fiala ocenił, że sprawa będzie wymagać dalszych negocjacji.

Sama Hubačkova ujawniła czeskim mediom, że propozycja rządu w Pradze zakłada 50 mln € rekompensaty, podczas gdy Polska daje 40 mln .Inna nierozstrzygnięta kwestia ma dotyczyć nadzoru TSUE nad przyszłą umową. Czesi oczekują, że potrwa 10 lat, a ostatnia polska propozycja ma proponować nadzór 2-letni.

Metalurgia chce gazu i zduszenia cen emisji

 

Europejskie firmy metalurgiczne, skupione w organizacji Eurometaux zażądały od szefowej Komisji Europejskiej uwolnienia strategicznych rezerw gazu oraz wprowadzenia górnego pułapu cen uprawnień do emisji CO2. Bez bardziej zdecydowanej reakcji KE i państw członkowskich metalurgii grozi dalsze ograniczenie produkcji, a nawet zamykanie zakładów. A to wywróci strategiczny cel uniezależnienia się od importu materiałów o krytycznym znaczeniu – napisała branża.

Największy producent aluminium w Europie – Aluminium Dunkerque ścięło już produkcję o 15 proc. Producent cynku Nyrstar wygasił w Auby na północy Francji piec, zdolny produkować rocznie 150 tys. ton tego metalu.

Jak ocenił bank Goldman Sachs, w ostatnich miesiącach w całej Europie zakłady metalurgiczne ograniczyły roczne zdolności produkcyjne aluminium o 820 tys. ton, a cynku o 750 tys. ton. W mniejszym stopniu dotyczy to hut stali, które nie są tak energochłonne.

Czytaj także Ceny prądu wstrzymują już pracę hut

Kopanie kryptowalut pożera zieloną energię

Wiceprezes ESMA (europejskiego nadzoru finansowego) Erik Thedéen wyraził opinię, że krajowi regulatorzy powinni zabronić w całej UE używania w krypto-górnictwie niezwykle energochłonnego algorytmu proof-of-work (PoW). Zamiast niego powinno się używać znacznie bardziej oszczędnego akgorytmu proof-of-stake (PoS).

Thedéen stwierdził, że zamiast używać z pożytkiem energii z OZE, energochłonny algorytm pożera ją bez większego sensu.

Kopanie kryptowalut w Szwecji staje się już narodowym problemem – dodał Thedéen, który jest szefem szwedzkiego nadzoru finansowego. Rozwiązaniem jest zakazanie PoW – dodał.

Problem na razie polega na tym, że dwie najpopularniejsze kryptowaluty: bitcoin i ether bazują właśnie na PoW.

 

Partner działu Klimat:
Rynek energii rozwija:
Program Czyste Powietrze, który dotuje wymianę kopciuchów i termomodernizację domów, nie przyczynia się czasem do wzrostu rachunków a w konsekwencji zwiększania ubóstwa energetycznego? To pytanie niepokoi urzędników z Komisji Europejskiej, którzy chcą zmian w programie. Przy wysokich cenach energii kwestia nabiera ogromnego znaczenia.
heating radiator with warm steam
heating radiator with warm steam
Warta prawie 4 mld zł emisja akcji obu energetycznych spółek ma posłużyć zielonym inwestycjom. Ale to niewiele tłumaczy, prawdopodobnie to część jakiejś większej operacji. Próbujemy rozgryźć o co chodzi.
PGE i Enea idą na giełdę po pieniądze od państwa. Co się za tym kryje?
Rynek energii rozwija:
Zmarnowane pół roku - na tyle można oceniać skutki politycznych zawirowań w rządzie, przez które temat nowelizacji tzw. ustawy odległościowej wytracił impet. Perspektywa luki wykonawczej w lądowej energetyce wiatrowej rysuje się coraz wyraźniej. Ten dołek budowniczowie wiatraków będą musieli jakoś zasypać.
Modern wind turbine, closeup. Alternative energy source
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Materiał Partnera
Platforma informatyczna Watra Ledger stworzona została do obsługi rozliczeń i bilansowania spółdzielni energetycznych, klastrów energii, elektrowni wirtualnych, grup zakupowych, systemów ładowania pojazdów elektrycznych i innych form lokalnych obszarów bilansowania tworzonych przez spółki energetyczne. Wprowadzenie tokenizacji energii i umów elektronicznych w platformie umożliwia automatyzację obrotu i zastosowanie zupełnie nowych form marketingu przez spółki energetyczne.
cyber
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera: